PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Skála. Žádná severská detektivka

Skála. Žádná severská detektivka

Pátek, 21.02.2014 / recenze

 

V loňském roce vyšla u nakladatelství Host prvotina skotského spisovatele Petera Maye. Okamžitě se stala žádanou a vyhledávanou knihou, a snad právě proto se brzy po vydání papírové knihy dočkala i svého vydání v audioverzi, kterou má na svědomí vydavatelství One Hot Book. V této podobě namluvil tuto propracovanou knihu Jiří Dvořák.

Skála je prvním dílem z připravované trilogie, která se celá odehrává na malém skotském ostrově Lewis obrostlým vřesovišti a bičovaným větrem, jenž tam přináší vůni mořské soli. Stále zde však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě, která je v lidských srdcích zapsána už od dob, kdy byl oheň vzácností a ulovení mamuta znamenalo jisté přežití pro celý kmen.

V prvním díle této trilogie se setkáváme s policejní detektivem Fin Macleod, který zde prožil celé své dětství. Jeho úkol zde je jasný. Vyřešit brutální vraždu, která se až nápadně podobá vraždě z Edinburghu. Fin se navíc musí vyrovnat s tragickou ztrátou syna...

A aby toho nebylo málo, začnou Fina pronásledovat dávno zapomenuté vzpomínky na události, které se odehrály při jednom, zcela nevinném lovu a výpravě na nebezpečnou a ponurou skálu An Sgeir. Podaří se Finovi přes všechny nepříjemnosti, které ho na ostrově čekají, dobrat pravdy a vyrovnat se se svým životem? To vše se dozvíte, pokud si přečtete knížku Petera Maye, nebo si ji pustíte v její audioverzi.

Abychom se tedy vrátili ke knize v její audiopodobě, protože právě této verzi bychom se v dnešní recenzi měli věnovat. Jiří Dvořák se svého úkolu namluvit tuto dějově vypracovanou a rozsáhlou knihu zhostil dobře a v jeho podání jsem si knihu opravdu užila. Přednes byl živý a poutavý a dokázal celou knihu pojmout takovým způsobem, že jsem měla pocit, jako bych se ocitla přímo v dějišti celého příběhu a řešila celý případ spolu s hrdinou románu. Pokud se do ní totiž nedokážete zaposlouchat, může být celý příběh jakkoli krásný, napínavý a dokonalý. V okamžiku, kdy je namluven monotónním a uspávacím hlasem, nemáte naprosto žádnou šanci si knihu pořádně užít. Tohle se vám ovšem u Skály nestane.

Pokud tedy máte rádi detektivky a už vás trochu unavují severští autoři, jako je Jo Nesbo a spol, tak rozhodně sáhněte právě po Skále. Ta je parádním úvodem do celé trilogie, která vás zavede na krásné, ale trochu pochmurné místo jednoho malého ostrova, kde si lidé žijí svým vlastním životem a mezi sebe si jen tak někoho nepustí. Takže se začtěte, nebo zaposlouchejte, a vydejte se spolu s Finem pátrat po bestiálním vrahovi i po odkrytí dávné minulosti, na kterou byste nejraději zapomněli, ale která vás jednoho dne stejně dožene.


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.