PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sem Šťastnej, ale plný bolesti

Sem Šťastnej, ale plný bolesti

Sobota, 15.02.2014 / recenze

 

Poezie, nebo básničky chcete – li, nám v mnohém ukazuje jistá duševní pohnutí člověka, jeho postoje, názory a pocity, které cítí ve svých životních situacích. Poezie je takové okno do lidské duše a díky básnickým sbírkám ať už českých nebo zahraničních autorů se můžeme tímto oknem dívat do duše autora, který básně ze svého nitra přenesl na papír.

Poezie může vyjadřovat nepřeberné množství nálad a pocitů od lásky, přes strach, vzdor, beznaděj ke zhnusení až po tu největší bolest jakou je člověk schopen snést. A přesně takové je básnická sbírka „Sem šťastnej“ od mladého českého básníka Filipa Čenžáka, kterou nedávno vydalo nakladatelství Pan nakladatel.

Básně Filipa Čenžáka jistě každého nadchnou a upoutají a to především svojí neotřelostí, otevřeností a častokrát i drsností jazyka, který je v některých básních použit. Filipova poezie mi hodně připomínala poezii Václava Hraběte, i když se samozřejmě oba autoři nedají srovnávat ani porovnávat.

Velice volný a krásně plynulý verš, kterým jsou básně psány, jim dodává na kráse a čtivosti a myslím si, že pokud by se Filip snažil o klasické rýmované verše, na jaké je mnoho lidí u poezie zvyklých, ztratily by verše své osobité kouzlo a šarm, kterým si získají srdce každého, kdo si je rozhodne přečíst. Je v nich totiž všechno. Láska, znechucení, bolest…

Sbírka „Sem Šťastnej“ jejíž název je vzhledem k povaze básní poněkud zavádějící a možná i matoucí – ale to vlastně vůbec nevadí – si jistě mezi čtenáři brzy získá své příznivce a obdivovatele, protože se velice blíží poezii, kterou píší dnešní, zamilovaní a odmilovaní puberťáci, kteří mají dost problémů sami se sebou a ještě se na ně valí všechny hrůzy dnešního světa. A to je dobře, protože jak jinak, než takto, přivést mladé lidi k dobré literatuře a poezii, která je v mnoha ohledech opomíjená a zapomínána? Ti, kteří mají naopak poezii rádi si tuhle sbírku zajisté velice rádi a s chutí přečtou a najdou si k ní cestičku, protože je to krásné čtení, které pohladí na duši. A to je přeci účel dobrých básní.


Nemůžu psát

Nemůžu psát
když je to příliš plný bolesti
Nemůžu psát
když je to plný ztracenýho očekávání
Nemůžu psát
když vím že slova jsou jen prázdné zvuky
Nemůžu psát
když se chvěju, je mi zima a blbě
Nemůžu psát
když každá vzpomínka zabolí jako sůl v otevřený ráně
Nemůžu psát!

Protože vím
že básničky nečteš...


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.