PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Přihlášené snímky do soutěže festivalu amatérských filmů Černá věž pokořily rekord

Přihlášené snímky do soutěže festivalu amatérských filmů Černá věž pokořily rekord

Pondělí, 13.10.2014 / rozhovor

 

Organizátoři budějovického festivalu amatérských a studentských filmů ČERNÁ VĚŽ před prázdninami otevřeli přihlašování soutěžních snímků. Po celé léto tak měli autoři možnost zaslat své filmy do několika soutěžních kategorií, z nichž na konci listopadu vybere odborná porota vítěze, který si domů odnese sošku Černé věže. To, kolik se letos přihlásilo autorů, a jak jsou na tom přihlášené filmy s kvalitou, se dozvíte v rozhovoru s ředitelem festivalu Milanem Plevou a guest koordinátorkou Adélou Kutheilovou. 

Přihlašování filmů do třetího ročníku bylo uzavřeno, takže už znáte konečný počet přihlášených snímků? Kolik autorů se přihlásilo?

Milan:
Celkem se přihlásilo 122 filmů, což je nejvíce v historii všech ročníků. Dosavadní rekord sta filmů z prvního ročníku jsme překonali doslova skokem a to jsem si myslel, že se nám to nepodaří. Autorů je nakonec devadesát, což je také historické maximum.

Do jakých kategorií se mohli autoři hlásit?

Adéla: Otevřeno bylo letos 7 kategorií. Pro ryzí filmové amatéry malý film a velký film. Další kategorie byla směřována studentům filmových škol. Děti mohou jako každý rok soutěžit ve své vlastní sekci dětská tvorba. Kategorie dokument, animovaný film a Téma ročníku byly společné pro obě dvě skupiny. Letošním tématem je Planeta zítřka kam se mohl přihlásit film, jehož námět se zabývá budoucností naší planety.

Zaznamenali jste o nějakou kategorii zvýšený zájem nebo naopak propad oproti minulým ročníkům?

Adéla: Letos se přihlásilo velké množství malých filmů. Jako obvykle je velká konkurence mezi studenty filmových škol. Naproti tomu trochu ubylo dokumentů, ve kterých byla loni velká konkurence. Přehled nominovaných filmů a jejich zařazení do soutěžních kategorií si můžete prohlédnout na http://festivalcernavez.cz/seznam-nominovane-filmy-2014.

Který žánr mezi filmy na festivalu převládá? Je tu nějaký snímek, který žánrově vyloženě vybočuje?

Adéla: Jednoznačně převládá drama. Většina mladých filmařů uchopuje vážná témata. Proto také oceňujeme, že každým rokem částečně naroste počet přihlášených komedií. A i letos jsme obdrželi několik snímků, které je možné označit termínem avantgardní.

Jak byste ohodnotili kvalitu přihlášených filmů?

Milan: Těžko říct, co to je filmová kvalita. Za sebe mohu prozradit, že každý rok mě baví větší procento filmů. Je to díky tomu, že filmaři se vzájemně pozorují a kvalita se jednak srovnává a zároveň v průměru roste, jak po technické, tak scenáristické stránce. Určitě máme letos mnohem více divácky zajímavých filmů než v minulých letech. Některé filmy jsou dokonce mnohem poutavější, než ty, na které běžně chodíme do kin.

Můžete krátce shrnout, na co se na festivalu ČERNÁ VĚŽ mohou návštěvníci těšit?

Milan: Letošní ročník bude hodně jiný. Dříve jsme jen pouštěli filmy. Letos ale máme připravené ukázky práce filmových maskérů, dabingový workshop, diskuze o filmovém pirátství, promítání venku nebo závěrečný koncert filmové hudby v podání Jihočeského univerzitního orchestru. Na ten se sjedou ti nejlepší filmaři, aby se dozvěděli, kdo z nich získá vítězné sošky Černé věže. Co se ale nezměnilo, je to, že i letos festival pomáhá dětem s postižením z Centra Bazalka.

O FESTIVALU

Festival ČERNÁ VĚŽ je českobudějovická čtyřdenní charitativní soutěžní přehlídka nekomerčních filmů, obsahující promítací pásma, během kterých mohou diváci zhlédnout zajímavé filmy amatérských filmařů, studentů filmových škol a další doprovodný program. Všichni lidé svou účastí přispějí na dobrou věc, neboť celé vstupné putuje Centru Bazalka v Českých Budějovicích, které se stará o děti a mládež s postižením. Festival se letos uskuteční od 26. do 29. listopadu.


Autor: i, dap -

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Letní kino 2018 - Po strništi bos

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
21.08.2018 od 20:30 hod.

 

Invaze 18

Ostatní / happening
Malšice
21.08.2018

 

50 let od invaze

Hudba / koncert / hudba - projekce
Univerzita Tábor
21.08.2018 od 18:00 hod.