PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Přihlášené snímky do soutěže festivalu amatérských filmů Černá věž pokořily rekord

Přihlášené snímky do soutěže festivalu amatérských filmů Černá věž pokořily rekord

Pondělí, 13.10.2014 / rozhovor

 

Organizátoři budějovického festivalu amatérských a studentských filmů ČERNÁ VĚŽ před prázdninami otevřeli přihlašování soutěžních snímků. Po celé léto tak měli autoři možnost zaslat své filmy do několika soutěžních kategorií, z nichž na konci listopadu vybere odborná porota vítěze, který si domů odnese sošku Černé věže. To, kolik se letos přihlásilo autorů, a jak jsou na tom přihlášené filmy s kvalitou, se dozvíte v rozhovoru s ředitelem festivalu Milanem Plevou a guest koordinátorkou Adélou Kutheilovou. 

Přihlašování filmů do třetího ročníku bylo uzavřeno, takže už znáte konečný počet přihlášených snímků? Kolik autorů se přihlásilo?

Milan:
Celkem se přihlásilo 122 filmů, což je nejvíce v historii všech ročníků. Dosavadní rekord sta filmů z prvního ročníku jsme překonali doslova skokem a to jsem si myslel, že se nám to nepodaří. Autorů je nakonec devadesát, což je také historické maximum.

Do jakých kategorií se mohli autoři hlásit?

Adéla: Otevřeno bylo letos 7 kategorií. Pro ryzí filmové amatéry malý film a velký film. Další kategorie byla směřována studentům filmových škol. Děti mohou jako každý rok soutěžit ve své vlastní sekci dětská tvorba. Kategorie dokument, animovaný film a Téma ročníku byly společné pro obě dvě skupiny. Letošním tématem je Planeta zítřka kam se mohl přihlásit film, jehož námět se zabývá budoucností naší planety.

Zaznamenali jste o nějakou kategorii zvýšený zájem nebo naopak propad oproti minulým ročníkům?

Adéla: Letos se přihlásilo velké množství malých filmů. Jako obvykle je velká konkurence mezi studenty filmových škol. Naproti tomu trochu ubylo dokumentů, ve kterých byla loni velká konkurence. Přehled nominovaných filmů a jejich zařazení do soutěžních kategorií si můžete prohlédnout na http://festivalcernavez.cz/seznam-nominovane-filmy-2014.

Který žánr mezi filmy na festivalu převládá? Je tu nějaký snímek, který žánrově vyloženě vybočuje?

Adéla: Jednoznačně převládá drama. Většina mladých filmařů uchopuje vážná témata. Proto také oceňujeme, že každým rokem částečně naroste počet přihlášených komedií. A i letos jsme obdrželi několik snímků, které je možné označit termínem avantgardní.

Jak byste ohodnotili kvalitu přihlášených filmů?

Milan: Těžko říct, co to je filmová kvalita. Za sebe mohu prozradit, že každý rok mě baví větší procento filmů. Je to díky tomu, že filmaři se vzájemně pozorují a kvalita se jednak srovnává a zároveň v průměru roste, jak po technické, tak scenáristické stránce. Určitě máme letos mnohem více divácky zajímavých filmů než v minulých letech. Některé filmy jsou dokonce mnohem poutavější, než ty, na které běžně chodíme do kin.

Můžete krátce shrnout, na co se na festivalu ČERNÁ VĚŽ mohou návštěvníci těšit?

Milan: Letošní ročník bude hodně jiný. Dříve jsme jen pouštěli filmy. Letos ale máme připravené ukázky práce filmových maskérů, dabingový workshop, diskuze o filmovém pirátství, promítání venku nebo závěrečný koncert filmové hudby v podání Jihočeského univerzitního orchestru. Na ten se sjedou ti nejlepší filmaři, aby se dozvěděli, kdo z nich získá vítězné sošky Černé věže. Co se ale nezměnilo, je to, že i letos festival pomáhá dětem s postižením z Centra Bazalka.

O FESTIVALU

Festival ČERNÁ VĚŽ je českobudějovická čtyřdenní charitativní soutěžní přehlídka nekomerčních filmů, obsahující promítací pásma, během kterých mohou diváci zhlédnout zajímavé filmy amatérských filmařů, studentů filmových škol a další doprovodný program. Všichni lidé svou účastí přispějí na dobrou věc, neboť celé vstupné putuje Centru Bazalka v Českých Budějovicích, které se stará o děti a mládež s postižením. Festival se letos uskuteční od 26. do 29. listopadu.


Autor: i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.