PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Poslední listy z jazzového programu budějovického Highway 61 clubu

Poslední listy z jazzového programu budějovického Highway 61 clubu

Úterý, 12.11.2013 / pozvánka

 

Z největšího jihočeského jazzblues klubu Highway 61 přivály poslední tipy v listopadovém programu. V průběhu podzimu v rámci Jihočeského jazzového festivalu vystoupily v klubu ikony jazzu jako Erik Truffaz, The Zawinul Legacy Band, izraelský virtuoz Omer Klein či české kapely jako Vertigo Quitet, Tomáš Hobzek Quartet a tomu dlouhá řada výborných bluesových kapel. Už ve čtvrtek 14. listopadu se můžete těšit z muziky kytaristy Davida Dorůžky a kontrabasisty jaromíra Honzáka se silnou hudební sestavou, následovat pak budou norští indie-jazzoví Pixel. 

V druhé polovině měsíce, konkrétně 14. listopadu, přijede do Budějovic po delší přestávce přední český kontrabasista Jaromír Honzák, který má za sebou řadu ocenění, včetně tří cen Anděla za nejlepší desku a také třetí cenu v prestižní americké skladatelské soutěži.

Do klubu Highway 61v Českých Budějovicích přiváží tři muzikanty, jejichž jména jsou pojmem na naší současné jazzové scéně. Kytary se chopí vynikající David Dorůžka, za piáno usedne Beata Hlavenková (Baromantika, Lenka Dusilová) a bicí obslouží Roman Vícha (Toxique).

David Dorůžka začal v deseti letech začal hrát na kytaru a již od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. Již v roce 1995 (v jeho 15 letech) mu byla Českou jazzovou společnosti udělena cena "Talent roku". Při jeho studiích v Bostonu ve Spojených státech, kde studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music získal Dorůžka vedle plného stipendia také několik ocenění, např. Wayne Shorter Award a Jimi Hendrix Award. Prostě tohle je jen malý výčet z jeho bohaté biografie. O slavných jménech, se kterými hrál či nahrával se nemá cenu rozepisovat, protože by to zabralo polovinu stránky.

Na piáno hraje Beata Hlavenková, pianistka a skladatelka vlastních projektů, ale také nepřehlédnutelná spoluhráčka většiny projektů Lenky Dusilové a čím dál tím častěji i Ivy Bittové či kapely Toxique, kde hrají společně i s bubeníkem Romanem Víchou (Ivan Král, Yvonne Sanchez, Janek Ledecký, Lenka Nová, Olda Krejčoves, Míra Chyška, Niceland, The Tap Tap, Steve Walsh (USA), Chris Jennings (CAN)...). V současné době hraje v kapelách Toxique, Muff, Jaryn Janek & Ty Lidi, Private Earthquake, Vít Křišťan Trio, Face of the bass, Bucinatores a Gumbo.

Jaromír Honzák je absolventem Státní konzervatoře v Teplicích (1982). Na pražské jazzové scéně začínal ve skupině Naima, účinkoval s Karlem Velebným, Karlem Růžičkou, Emilem Viklickým nebo Vojtěchem Eckertem. Během let doprovázel řadu zahraničních sólistů (Bill Hardman, Phil Wilson, Giovanni Basso, Amina Claudine Myers, Art Farmer, Victor Lewis atd.). V roce 1989 získal roční stipendium na Berklee College of Music. Po návratu z USA se zaměřil na vlastní projekty.

Pod svým jménem natočil 6 CD, z nichž tři byla oceněna cenou Anděl za nejlepší jazzové album roku (Present Past, 2003, A Question to All Your Answers, 2007 a Little Things, 2009). Album A Question to All Your Answers také získalo 3.cenu v kategorii instrumentáního jazzu v soutěži amerického sdružení Just Plain Folks. Skladby Jaromíra Honzáka byly oceněny v mezinárodních soutěžích (John Lennon Songwriting Contest, USA Songwriting Competition). Skladba Constant Struggle z alba Present Past je publikována v "The European Real Book" amerického vydavatelství Sher Music Co.
Koncert začíná ve 20 hodin.

Indie rocková energie z Osla

V posledním listopadovém týdnu. 26. listopadu, přijede do Highway 61 clubu norská kapela Pixel, která se ve spolupráci s Českým rozhlasem představí v Čechách na dvou koncertech.

Pixel z Osla hrají energický indie - jazz a vytvořili nesmazatelnou stopu na norské scéně s albem Reminder v roce 2012. Leaderem kapely je zpívající basistka a skladatelka Ellen Andrea Wang. Další se představí bubeník Jon Audun Baar, saxofonista Harald Lassen a trumpetista Jonas Vemøy. Celek kombinuje indie rock s improvizační pružností moderní jazzové hudby. Je až neskutečné, kolik talentů se v Norsku, či všeobecně v severských státech objevuje poslední roky. Vypadá to skoro tak, že norská jazzová scéna byla vždy o krok napřed před celou Evropou. A tohle je případ i této mladé kapely. Koncert začíná rovněž ve 20 hodin. 


Autor: dap -


SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.