PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Písecká Sladovna končí unikátní expozici LES. Kácet se začne už v neděli

Písecká Sladovna končí unikátní expozici LES. Kácet se začne už v neděli

Středa, 22.10.2014 / fotoreport + video

 

Les - příběhy pěti stromů je práce mezinárodního týmu umělců. Na projektu se podílejí zaoceánští Wade Kavanaugh a Stephen B. Nguyen z New Yorku, za naši domovinu se zúčastnil Tomáš Žižka, vedoucí pedagog programu Divadelní tvorby v netradičních prostředích na pražské DAMU. Výstavní prostory písecké Sladovny se v neděli 26. října pro veřejnost uzavřou a Les se začne „kácet“. Expozice, která přilákala do Sladovny již téměř 16 000 návštěvníků, ukázala les naprosto novým unikátním způsobem – stromy zevnitř, jako organické objekty, kde se můžou prožívat emoce probuzené obrazem, světlem, hudbou i fyzickým vnímáním. Stromy propojily celou Sladovnu od kořenů, přes kmeny až do koruny v jediné živé tělo. Papírová zákoutí skrývají svět fantazie, umění a hry. O víkendunávštěvníky čeká pořádná porce posledních zážitků - divadlo, hry, aukce i muzika.

Procházka lesním světem začíná za vstupním vestibulem nahlédnutím do lesníkovy pracovny. Tak jako je tomu v přírodě, i hlavní expozice prochází cestou života organismu od kořenů v nejnižším patře přes kmeny po koruny o dvě patra výše. Jedná se o práce z papíru, umístěné do velkého prostoru síní Sladovny. Ve spleti kořenů je např. nutno projít labyrintem bludného kořene, nahlédnout do vnitřku kořenů průhledem ke kmeni, posedět u jezírka ukrytého v tmách nebo shlédnout na celou plochu z větší výšky.

V patře věnovaného kmenům lze vyzkoušet ozvěnu v dutině stromů, prolézt padlý kmen, jít po stopách lesní zvěře a dle nich ji identifikovat, nevléknout si papírovou masku jelena apod. nejvyšší patro je slouží pro možnost vlastní výtvarné realizace dětí pastelkami na zavěšených papírech. 

Decentní tajemný ambientní hudební podmalbu zajišťují plochy zkomponované pro výstavu Vladimírem Václavkem, a na jejichž nahrávce zní i hlas, píšťaly, zvuky a perkuse jeho pravidelné spolupracovnice šamanky Tanji Ebeling.

VIDEO: z expozice Les a náhled na ilustrátory 


Tak jako loňská výstava Play, je tato expozice určena především dětským návštěvníkům, ale v podtitulu má slogan „hrou i poznáním pro malé i velké“, takže rozhodně i dospělí jsou vítáni. Pro zajištění bezpečnosti křehkých artefaktů i možnost poskytnutí odborného doprovodu je nutno dohodnout si čas návštěvy s , prohlídky pro skupiny maximálně třicet osob mohou volit čas v půlhodinových intervalech v rozpětí 9 - 16 hodin. Možno dohodnout telefonicky na čísle 387 999 999, nebo napsat na mailovou adresu: rezervace@sladovna.cz

Na webu Sladovny se o výstavě lze dočíst: V prostorách galerie se zrodil les, ve kterém mohou návštěvníci prožívat své emoce probuzené obrazem, světlem, hudbou i fyzickým vnímáním. Les je živé společenství stromů, které v mnohém připomíná společnost lidí – její neustálý koloběh od zrození (semínko stromu) až po smrt (tvorba humusu a následně vznik podmínek pro další růst). Na pozadí příběhů jednotlivých domácích dřevin – lípy, borovice, buku, jedle a smrku - je expozice „LES – PŘÍBĚHY PĚTI STROMŮ“ hrou i poznáním pro malé i velké. Stromy propojují celý objekt písecké Sladovny kořeny a větvemi v jediné živé tělo. Návštěvníci prožijí cestu lesem zvenčí i zevnitř.

Poslední sbohem

Stejně jako u předešlých výstav, připravila Sladovna pro své návštěvníky mnoho doprovodných programů pro veřejnost. Ty však po prodloužení výstavy pomalu končí. 

V sobotu 25.října se do Sladovny vrací Taneční studio Light Praha se svým představením pro děti i dospělé PUTOVÁNÍ VE VĚTVÍCH – divadlo pro děti i dospělé. Kombinace pohybového divadla, tance a magické hudby houslí a ozvučeného kořene vás nadchne. Dojemný příběh přátelství, inspirovaný románem Timothée de Fombellaputuje Sladovnou a děti-návštěvníci se sami na chvíli stávají herci. Představení nabízí dětem i dospělým osobní zkušenost s profesionálními herci, tanečníky a hudebníky přímo na netradičně pojaté scéně.
Na odpolední představení, které začíná ve 14 hodin, i na podvečerní od 17 hodindoporučujeme, vzhledem ke kapacitě, rezervaci předem.

Po představení Putování ve větvích, od 19 hodin, si můžete užít další porci magické hudby. Hudebníci Mamapapabandy hrají vlastní hudbu s nezařaditelným stylem, který nazvali „nomadinfluenze“. Obsahuje prvky ugrofinského a balkánského folklóru, slovanských měšťanských šlágrů a punku. Mimo běžných nástrojů, jako akordeon, klarinet, housle, je charakteristickým a nezaměnitelným nástrojem kapely „znějící kořen“. Mamapapabanda hraje ve složení: Ágnes Kutas (housle, zpěv), Jaroslav Kořán (perkuse), Kate Young (Skotsko, housle, zpěv), Dragan Stojčevski (akordeon, zpěv).

Poslední akce k výstavě Les se uskuteční v neděli 26.října. Na poslední den výstavy si Sladovna pro návštěvníky přichystala úplnou novinku – prodej části expozice návštěvníkům. Nebudou se ale prodávat ani stromy ani papír, k prodeji jsou určeny pouze kostýmy – masky zvířat z papíru, které byly mezi dětmi nejoblíbenější: veverka, jezevec, divočák, srnec a datel. Pokud si chcete některou ze zvířecích masek pořídit, přijďte ve 14 hodin, kdy začíná aukce 15 kusů kostýmů zvířat.

V 17 hod se pak Sladovna uzavře a návštěvníky pozve zpět v pondělí 17. listopadu, kdy budeme cestovat časem od doby nedávno minulé až do prehistorie. Hravá výstava STROJ ČASU se otevírá pro veřejnost ve 14 hodin.

VIDEO: archiv: výstava Play 2013 http://www.sladovna.cz 


Fotografie


Autor: Petr Hejna, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Aneta Langerová

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
16.04.2024 od 19:00 hod.

 

Četníci a Četnické humoresky. O historii četnictva v českých zemích

Ostatní / beseda se spisovatelem a autogramiáda, genealogická přednáška
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
16.04.2024 od 18:00 hod.

 

Jak přežívají utlačované národy - přednáška I

Ostatní / cyklus přednášek
Truhlárna (Lucínova 3090, Tábor)
16.04.2024 od 19:00 hod.

 

Toulky za poznáním - Z hlubin oceánu na Azorské ostrovy

Ostatní
Dům kultury Milevsko
16.04.2024 od 18:00 hod.