PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Olive show: Španělští lovci trendů v Praze

Olive show: Španělští lovci trendů v Praze

Sobota, 07.12.2013 / fotoreport + článek

 

Miucia Prada, Cristobal Balenciaga nebo Loewe, to jsou celosvětově známá jména španělského původu. Kdo jsou ti další, nám méně známí tvůrci tamní módní scény, mohli zjistit návštěvníci v průběhu listopadu na výstavě Lovci trendů?. Ve výstavních prostorách španělského kulturního centra v Praze, Institutu Cervantez, byl k vidění kurátorský výběr výrazných osobností španělské módy posledního století.

Každý designér byl zde prezentován fotografií charakterizující jeho tvorbu. Šedesát sedm jmen, stejné množství fotografií i rozdílných pohledů na módní svět. Všichni návrháři byli požádáni o vyjádření k vlastní tvorbě. Pod každou fotografií si tak mohl návštěvník přečíst kdo je tvůrcem, jaký je jeho postoj k módě nebo co je jeho inspirací. Tak jako návrhář Juanio Oliva, který prozradil: „Navrhuji pro ženu, kterou bych byl, kdybych byl žena“.

Výstava byla pohledem na několik posledních dekád španělské tvorby, skrz fotografie tedy jsme mohli nahlédnout do stylu let šedesátých, prezentovaných značkou Pertegaz, až po současnost. Osobnost návrhářů se projevovala v extravagantním pojetí modelů značek Davidelfín i Carlos Díez Díez, obdivuhodně nápaditým zpracováním materiálů, tak jako u designérky Mirian Ponsa. Jemnost pak doslova čišila z rukopisu Hannibala Laguny. Stálicí na vrcholu španělské tvorby v oblasti spodního prádla a plavek je značka Andrés Sardá, která slaví v letošním roce už 50 let od svého vzniku. Návrháři tvořící výhradně pro muže měli samozřejmě také své zastoupení, jedním takovým je Roberto Etxeberria. To na opačném pólu stála návrhářka Maya Hansen, kerá se věnuje oděvu ryze ženskému, tedy korzetu.

Tak jako každý region této jižní země, přes Katalánsko, Baskicko po Andalusii, má svůj životní styl a někde dokonce i jazyk, je španělská móda velmi bohatá a rozmanitá.


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová


Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Související články

 

 
Kultura dnes


Bechyňské doteky 2018

Festival
náměstí T. G. M. Bechyně
17.08.2018 - 19.08.2018 od 21:00 hod.
vícedenní akce

 

WØLF and Accident Instantané

Hudba / koncert
Stánek - Žižkovo náměstí
17.08.2018 od 20:00 hod.

 

Návštěva mladé dámy

Divadlo / komedie o vztazích
Hrad Rožmberk
17.08.2018 od 20:00 hod.

 

Kašpar Vlskice 2018

Festival / divadelní open air festival
Tvrz Vlksice
17.08.2018 - 25.08.2018 od 21:00 hod.
vícedenní akce