PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Olive show: Španělští lovci trendů v Praze

Olive show: Španělští lovci trendů v Praze

Sobota, 07.12.2013 / fotoreport + článek

 

Miucia Prada, Cristobal Balenciaga nebo Loewe, to jsou celosvětově známá jména španělského původu. Kdo jsou ti další, nám méně známí tvůrci tamní módní scény, mohli zjistit návštěvníci v průběhu listopadu na výstavě Lovci trendů?. Ve výstavních prostorách španělského kulturního centra v Praze, Institutu Cervantez, byl k vidění kurátorský výběr výrazných osobností španělské módy posledního století.

Každý designér byl zde prezentován fotografií charakterizující jeho tvorbu. Šedesát sedm jmen, stejné množství fotografií i rozdílných pohledů na módní svět. Všichni návrháři byli požádáni o vyjádření k vlastní tvorbě. Pod každou fotografií si tak mohl návštěvník přečíst kdo je tvůrcem, jaký je jeho postoj k módě nebo co je jeho inspirací. Tak jako návrhář Juanio Oliva, který prozradil: „Navrhuji pro ženu, kterou bych byl, kdybych byl žena“.

Výstava byla pohledem na několik posledních dekád španělské tvorby, skrz fotografie tedy jsme mohli nahlédnout do stylu let šedesátých, prezentovaných značkou Pertegaz, až po současnost. Osobnost návrhářů se projevovala v extravagantním pojetí modelů značek Davidelfín i Carlos Díez Díez, obdivuhodně nápaditým zpracováním materiálů, tak jako u designérky Mirian Ponsa. Jemnost pak doslova čišila z rukopisu Hannibala Laguny. Stálicí na vrcholu španělské tvorby v oblasti spodního prádla a plavek je značka Andrés Sardá, která slaví v letošním roce už 50 let od svého vzniku. Návrháři tvořící výhradně pro muže měli samozřejmě také své zastoupení, jedním takovým je Roberto Etxeberria. To na opačném pólu stála návrhářka Maya Hansen, kerá se věnuje oděvu ryze ženskému, tedy korzetu.

Tak jako každý region této jižní země, přes Katalánsko, Baskicko po Andalusii, má svůj životní styl a někde dokonce i jazyk, je španělská móda velmi bohatá a rozmanitá.


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová


Související články

 

 
Kultura dnes


Jordán 530

Výstava / obrázky
Vodárenská věž
06.07.2022 - 31.07.2022 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

Ohně na Jordáně

Ostatní / setkání
Housův mlýn
06.07.2022 od 18:00 hod.

 

HiFi

Hudba / koncert
Stánek
06.07.2022 od 20:00 hod.