PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


OLIVE SHOW: Módní střípky z Paříže!

OLIVE SHOW: Módní střípky z Paříže!

Sobota, 27.10.2012 / fotoreport + článek

 

Po návratu z Paříže mi to nedá a musím se „za čerstva“ podělit o aktuální postřehy z ulic města módy. Políbená múzou na každém rohu jsem nadšená lehkostí, s jakou Francouzky kombinují leckdy obyčejné kousky s neobyčejným výsledkem. Z prostého faktu, že i bez drahých modelů v šatníku lze vypadat perfektně. Hlavně, když je onen kousek z kvalitního materiálu a má padnoucí střih. A k tomu samozřejmě patří i pravidelná péče o zevnějšek, dokonalý make-up i účes.

Okolí Champs-Elysee je hlavní oblastí pařížského luxusu. Najdeme zde světové značky zvučných jmen jakými jsou Yves Saint Laurent, Louis Vuiton , Givenchy a mnoho dalších. Právě sem jsem zamířila pro inspiraci. Je slyšet mnoho hlasů s názorem, že Češi se bojí oblékat do barev. Nutno říci, že Francouzi se v podzimní sezóně také nepouští do žádných experimentů. K vidění je na ulici hlavně hnědá barva v mnoha různých tónech – od béžové, přes barvu velbloudí srsti, až po tmavě hnědou.

Samozřejmě ve francouzských šatnících nechybí černá…hodně černé. S doplňky to není jinak. Hnědá a černá hrají prim. Červená je zdá se další oblíbenou barvou. Tedy co se týká barev žádný „odvaz“, ale francouzský styl je hlavně o citu pro kombinaci, řekla bych snad i geneticky danému. A výsledek…voila…elegantní styl, který má i ve své klasické jednoduchosti šmrnc. Pokusila jsem se pár outfitů vyfotit, nicméně zdá se, že Pařížané žijí v opravdu rychlém tempu. A když zrovna neběží, turista spolehlivě zastoupí hledáček. Ve fotoreportu tak proto naleznete hlavně fotografie z výstavy designéra z nejgeniálnějších…

Cristobal Balenciaga

Už jen do neděle 28. října je v centru Les Docx – Cité de la mode et du design k vidění výstava Cristobala Balenciagy, složená jednak z jeho modelů a také z historických modelů z jeho vlastní sbírky. Právě Balenciaga znovu ukázal moderní ženě krásu empírové linie.
Často také pracoval se siluetou konce 19. Století, tedy korzetový/těsný top se širokou sukní. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil i španělský původ. Doba padesátých let byla otevřená radikálním změnám a v módním domě Balenciaga tak vznikají nové linie oděvů, které v různých obměnách nosíme dodnes. Balonové šaty, tuniky, které se později vyvinuly v šaty pytlové/košilové. Střihy, které přestože postavu zahalovaly a dovolovaly pohodlný pohyb, díky dokonale propracovanému střihu jeho zákaznicím lichotily. Zajímavostí je, že on sám byl jedním z mála designerů, kteří dokázali vlastníma rukama zrealizovat svůj návrh - přes konstrukci střihu, jeho modelaci až k samotnému preciznímu ušití modelu. Možná i tento fakt přispěl k jeho fenomenálnímu úspěchu.
Kouzlu jeho modelů podlehly mnohé slavné ženy. Mimo šlechtičen z královských rodů celé Evropy to byly i ikony své doby jako například Jacqueline Kennedy. Róby módního domu se pravidelně objevují na červených kobercích filmových cen Oscar a jiných prestižních akcí.

POPISKY K FOTKAM:

 1. Vycházkový kostým s vrstveným sakem (50. Léta), večerní róba (60. Léta), boty (konec 19. Století)
 2. Večerní róba (60.léta)
 3. Večerní róba (60.léta)
 4. Večerní róba (60.léta)
 5. -
 6. Večerní róby, květovaná je inspirovaná lidovou výšivkou typickou pro španělský venkov
 7. Večerní róba(50. Léta)
 8. Krajkové „koktailky“ (od 50. – 60. let). Obliba krajky vycházela zejména z inspirace typickými šátky/přehozy španělských dam, nazývaných mantila.
 9. Vlevo historický plášť(konec 19. Století), vpravo Balenciaga(50. léta)
 10. Společenské šaty s bolerkem, klobouk z dílny Balenciaga (60. Léta)
 11. Vpravo historický plášť zdobený krajkou a výšivkou(Španělsko konec 19. stol.), vlevo sako Balenciaga inspirované právě španělskou výšivkou korálky(40. léta
 12. -
 13. Moc pěknou siluetu vytváří vypasované sako a užší nohavice kalhot. Jako doplněk kvalitní kožená kabela. Textilní taška na notebook, která je u nás často k vidění zpravidla celý look degraduje. Ponechte ji „ajťákům“ a batůžkářům.
 14. Očividně turisté, ale nemohla jsem si nevšimnout jejich krásného sladění.
 15. Sportovně CHIC mademoseille
 16. Povšimněte si skvěle vyřešeného zapínání kabátu u madame. Pánův baloňák je klasika.
 17. Perfektní sladění všech prvků outfitu!


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová


Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


PRECEDENS - pro náhlou indispozici zrušeno

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.

 

Fotografie - Miroslava Trusková "MR.TURNER"

Výstava / Výstava fotografií
Biograf Kotva
24.03.2023 - 11.05.2023 od 18:30 hod.
vícedenní akce

 

Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.