PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


OLIVE SHOW: Klobouky, hučky, čapky nech na hlavě

OLIVE SHOW: Klobouky, hučky, čapky nech na hlavě

Neděle, 18.08.2013 / článek

 

Nech na hlavě…Klobouky, hučky, čapky a různé jiné pokrývky hlavy nás provázejí od nepaměti. Na hlavu je nasazovaly celé generace ať už z praktických, estetických nebo společenských důvodů.

Přesto, že se jedná o nedílnou součást šatníku, klobouky v posledních několika dekádách ustoupily do pozadí. To se teď naštěstí mění.

V zimě, v létě

Nynější počasí přímo nutí chránit se před sluncem. Slamák…“v létě nejlepší přítel člověka“…je k dostání, stejně tak jako ostatní typy v mnoha stylech a materiálech.
Pro dámy to můžou být třeba elegantní klobouky se širokou krempou, jednoduché nebo zdobené stuhami i květinami.

Styl francouzské riviéry se ale hodí nejen k moři, právě naopak, pokud takto korunujete letní šaty, budete jistě královnou ulice. Pánové určitě neudělají chybu s klasickým panama kloboukem. Ten pravý lze pořídit přímo v kloboučnictvích, bude držet tvar za každé situace. Traduje se dokonce, že originální „panamák“ je možno srolovat do pouzdra od doutníků. V případě koupě v řetězcích jsou to často klobouky vyrobené z papíru, ty můžou být od klasických slaměných pro laika na první pohled k nerozeznání. Vydrží vám ale samozřejmě kratší dobu a nikdy nebude tak hezký, jako ten poctivě vyrobený.

Evergreenem je univerzální fedora, typ který se spojuje s mafiánským lookem. V odlehčené verzi na léto. Na podzim jsou ideální fedory látkové, není v nich ani zima ani teplo. Na zimu pak jsou určené těžší fedory z plstí, třeba králičí. Nebojte se s ní nahradit čepici. Odvede stejnou službu, a ke kabátu rozhodně pasuje víc než čapka sportovní, nebo ruční výrobek vaší babičky. Hledáte-li klasiku, nelze než zmínit českou stálici v oblasti klobouků Tonak.

Elegantní i sporty zároveň může být „bekovka“. Pozor ale při výběru a kombinaci s outfitem, lehce se může stát, že při špatném stylingu ze sebe uděláte mladého “dědka“. Pro zaryté sportovce nebo hip-hopery je jasná volba „baseball cap“.

Pro velkou slávu

Co ale vybrat na slavnostnější příležitosti? Obrovský rozmach zažívají slavnostní klobouky a fascinátory. Jejich funkce je jasně estetická, není tedy třeba se omezovat praktičností. V Anglii je tento doplněk pro určité příležitosti povinnou součástí dress code. Také díky nedávné královské svatbě zažívají boom i mimo ostrovní království. Nemusí to být zrovna kousek od nejslavnějšího kloboučníka Philipa Treacyho, už i v našich končinách máme profesionály, kteří se tvorbě originálních kreací na hlavu věnují. V Táboře jste se tak mohli potkat třeba s Jane Bond, dalšími jsou Poppy the hatter nebo modistka Jolana Kotábová.


Fotografie


Autor: Denisa Kajdová


Související články

 

 
Kultura dnes


Čínský nový rok myši

Hudba / koncert / rock - punk - dětské odpoledne - promítání
Střelnice Tábor
25.01.2020 - 26.01.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Divadlo / pro děti / loutková pohádka
Masarykův dům, Smetanova 1284/32, Tábor
25.01.2020 od 15:00 hod.

 

Sodoma Gomora

Hudba / koncert / hororcore - rap
Lucky Pery
25.01.2020 od 20:00 hod.