PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Okolo Třeboně: Lidé sahali na Krajča, Jananas přiletěli letadlem a Hradišťan málem nehrál

Okolo Třeboně: Lidé sahali na Krajča, Jananas přiletěli letadlem a Hradišťan málem nehrál

Pondělí, 07.07.2014 / fotoreport + článek

 

 Nad očekávání organizátorů se povedl letošní 23. ročník festivalu Okolo Třeboně. Po loňsku, kdy sobotní večer kvůli počasí a nesolidnosti dvou kapel zaznamenal propad v návštěvnosti, se letos festival těšil přízni tisíců diváků a přály mu i další okolnosti včetně počasí. „Brali jsme to jako restart a skvělé ohlasy nás nyní motivují k pořádání příštích ročníků festivalu i letních koncertů,“ sdělil ředitel festivalu Pavel Barnáš.

Jak večerní program na nádvoří, tak obě další scény byly hojně navštívené. Na náměstí se v sobotu odehrála tradiční soutěž mladých kapel Houpací kůň, v níž chtějí organizátoři usnadnit nováčkům vstup na hudební dráhu. Zvítězila pětičlenná formace Kamašne, která pak za odměnu zahájila hlavní sobotní program večer na zámeckém nádvoří. Příjemnou atmosféru měla sobotní odpolední scéna v parku, kterou Bárny hodlá zachovat i příští rok a pojmenovat ji Mezi stromy. Uváděly ji Pavlína Jíšová a Adéla Jonášová a je určená muzikantům, kteří svými zkušenostmi už přerostli soutěž Houpací kůň. „Máme tedy na festivalu již tři vývojové fáze,“ podotkl Barnáš k rozložení tří sobotních scén.

Sobota byla opět rušná, a to včetně Běhu Járy Cimrmana a oblíbeného cyklozávodu Okolo Třeboně s předem jasným vítězem – členy skupiny Nezmaři. Příští rok se vzhledem k nabitému programu zřejmě cyklojízda přesune na neděli, protože cílem organizátorů je naplnit festivalovým děním i konec víkendu. Předzvěstí, která měla mimořádně působivou atmosféru, byla v neděli dopoledne bohoslužba v kostele sv. Jiljí se vzpomínkou na muzikanty, kteří už hrají u nebeského baru. Na kůru hráli s varhaníkem členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu, zpívala hobojistka Jaroslava Tajanovská a byl to tak silný zážitek, že se jistě dočká opakování. Neděli zakončil v tomto kostele výroční koncert Třeboňských pištců ke 40 letům společného hraní, který celý festival uzavřel.

Velký pátek s Kryštof

Začátek třídenního festivalového maratónu byl v Třeboni velkolepý – konal se totiž jediný letní koncert kapely Kryštof na jihu Čech. Špička současné popmusic přilákala do zámeckého parku tisíce diváků, kteří pod obrovským pódiem nadšeně reagovali a zpívali s Richardem Krajčem většinu písní. Koncert provázely světelné efekty, vzduchem pluly velké nafukovací balony a Krajčo si splnil i své přání si v Třeboni „zaplavat“ – v jedné z písní skočil do publika a lidé si ho na rukách předávali nad hlavami, což způsobilo velké pozdvižení, neboť mnozí si na něj chtěli sáhnout.

Radost fanouškům udělalo i to, když zpěvák postupně odhazoval do publika svou mikinu, šle a nakonec i zcela propocené tričko. „Bylo to krásné. Nejen, že jsme zjistili, že je Třeboň nádherné město, ale také, že se do místního parku sjíždí super parta lidí. A že to byla pořádná parta včera. Vrátíme se, určitě ...,“ napsal den poté Krajčo na facebook kapely Kryštof.
Byl to její poslední plnohodnotný koncert k turné provázejícímu desku Inzerát. Přes léto nastává čas prázdninových Kryštof Kempů. Jejich program ladila kapela v Třeboni čtyři dny s cílem uspořádat sérii celodenních akcí s muzikou, zábavou i workshopy, kdy padnou bariéry mezi členy kapely a jejími fanoušky.

Sobota s pointou

Vesele a s obrovskou energií odstartovala sobotní hudební program Okolo Třeboně skupina afrických hudebníků a tanečníků IYASA (Inkululeko Yabatsha School of Arts), která na náměstí v poledne naservírovala ochutnávku večerního programu. Náladu horkého dne studenti uměleckých škol ze Zimbabwe skvěle vystihli, navázali kontakt s publikem a podařilo se jim lidi roztleskat i roztančit. Následovala kapela Jananas s kuriozním ántré – nepřijela, nýbrž přiletěla.
„Na koncertě nás oslovili dva piloti, že se jim naše muzika líbí a chtějí pro nás něco udělat. Napadlo nás jejich nabídku využít právě pro transport na Okolo Třeboně. Nakonec vypravili dvě letadla a přistáli jsme na Hosíně u Českých Budějovic, což z Prahy znamenalo asi třičtvrtěhodinový vyhlídkový let,“ pochlubil se kytarista Jan Vávra.

Dokonce nabídl publiku, že na zpáteční cestu mají ještě v letadle volná místa ... Vtipně pokračoval večerní koncert i dál, kdy moderátor Petr Stolař předčítal básně, které fanoušci složili jako ódu na festival. Vyhrála Květa Kolářová, z jejíž složité kompozice lze ocitovat například toto: „Každoročně jezdíme / hrozně se sem těšíme / i dětí je tu nával / Je tu skvělá muzika / dáme si i kapříka / co včera ještě v Světě plaval.“

Kmotři festivalu Nezmaři představili novou desku Stopy bláznů, ale nevynechali ani starší písničky, které si s nimi diváci vděčně zazpívali. Připomněli také loňské propojení festivalu Okolo Třeboně s Japonskem, kde v té době hráli symfonici i s organizátorem Pavlem Barnášem. Právě tato situace byla klíčem k letošnímu pojetí festivalu – sérii fúzí kapel a symfoniků. Písničku Kdo si zpívá ozdobila klarinetistka Jihočeské filharmonie Terumi Suda Hatashima. Její manžel trumpetista Petr Suda dění na pódiu snímal na mobilní telefon a v přímém přenosu posílal Teruminým rodičům do Japonska.

Také závěrečnou píseň Halelujá zpívalo s Nezmary celé nádvoří, začal se však zvedat silný vítr předznamenávající bouři. Těsně před velkým finále, které počítalo s další fúzí symfoniků s kapelou Hradišťan, se spustil hustý déšť a blesk vyřadil z provozu aparaturu. Když muzikanti zjistili, že před pódiem se shromáždil dav s pláštěnkami a deštníky, nastoupili na scénu a bez mikrofonů i světel servírovali fanouškům jednu „pecku“ za druhou.

Koncert vycházel ze společné touhy užít si na první pohled nepříznivou chvíli a proměnit ji v neopakovatelný prožitek. Převažovaly lidové písničky, které všichni zpívali naplno, ale nechyběla ani Motlitba za vodu ozdobená hobojem Jaroslavy Tajanovské. Přišli pak i další symfonici a nastaly vzácné chvíle, kdy se publikum přidávalo dokonce i k Malé noční hudbě, Humoresce nebo skladbě známé z Večerníčka.
„Byl by nesmysl říci nazdar, nezajímáte nás. Když lidé v dešti stojí u pódia, musíte se s tím nějak vypořádat, byť je to úplně proti plánu. To mě nesmírně baví, je to výzva poprat se s okolnostmi. Zažil jsem takových situací doma i po světě mnoho a nakonec se z nich vyvinou ty nejkrásnější zážitky,“ řekl Jura Pavlica poté, kdy po několika přídavcích popřál aplaudujícímu publiku Dobrú noc.


Fotografie


Autor: Jana Škrabánková, i -