PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Obrazy dětí z Ukrajiny jdou na dračku

Obrazy dětí z Ukrajiny jdou na dračku

Středa, 04.06.2008 / fotoreport

 

Putovní výstavu obrazů a fotografií Děti z konce Ukrajiny zahájili v pátek 30. května dobrovolníci ze sdružení Bodaj v kavárně 18 na Žižkově náměstí. Díla je možné zakoupit a podpořit tak projekt pro pomoc postiženým dětem ve východní a střední Evropě. Výstava potrvá do 17. června.

Obrazy malovali obyvatelé Dětského domova a Ústavu sociální péče v zakarpatských Vilšanech. Ve špatných podmínkách tam žije 170 klientů s kombinovaným postižením. Jejich stáří je od tří do pětatřiceti let. Vystavené černobílé fotografie jednoho ze zakladatelů sdružení Bodaj Tomáše Vrtala situaci tamní mapují a popisují.

Všechny práce jsou na prodej. Stojí od 400 korun výš. Podle toho, kolik chce kdo dát. V průběhu vernisáže došlo i na dražbu šesti obrazů. I když byla ze začátku účast na vernisáži slabší, Táboráci nakonec nezklamali. Obrazy se prodaly, nejdražší za 1400 korun koupila majitelka kavárny Renata Halíková. Ani ostatní nezůstaly ladem, lidé za ně zaplatili kolem tisícovky.

Občanské sdružení Bodaj založili v roce 2001 studenti, kteří se aktivně podíleli na humanitární pomoci směřující do Dětského domova ve Vilšanech.

"Bodaj znamená ukrajinsky kéž by, kdyby. Je to takové naše přání - kéž by bylo co nejméně dětí, které potřebují naší pomoc. Činnost sdružení je založená na přímé práci, kontaktu s klienty. Třikrát ročně jede na 14 dní do domovů skupina dobrovolníků. Ti pomocí arteterapií, muzikoterapií, rehabilatací pomáhají klientům rozvíjet se. Mezi činnosti také patří školení tamního personálu, kterého je nedostatek, a dovoz léků, vitamínů a hygienických potřeb," říká dobrovolnice Jana Hurdová, která výstavu do Tábora přivezla.

Dobrovolníky jsou většinou studenti psychologie, sociální pedagogiky, medicíny. Sdružení stále hledá dobrovolníky - lékaře, kteří by na Ukrajinu jezdili, stejně shání další sponzory a dárce.

"Finance máme z benefic, výstav, od dárců a sponzorů. O dotacích teprve jednáme. Za peníze kupujeme to, co klienti potřebují, a dovezeme to přímo k nim. Dobrovolníkům se proplácí pouze cesta," dodala J. Hurdová.

Kdo chce pomoci, má do 17. června stále možnost nějaké vystavené dílo zakoupit. Je ale potřeba spěchat, neboť unikátní kousky mizí velice rychle.


Fotografie


Autor: David Peltán

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Daft Punk ukončili činnost

Po 28 letech ohlásilo duo Daft Punk konec. Jejich hity jako One more Time nebo Get Lucky jsou nezapomenutelné a zná je pravděpodobně každý. Jejich hudbu mnozí slyšeli také ve filmu Tron: Legacy. Francouzské duo, hrající elektronickou hudbu, tvořil Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo. Debutové album Homework z roku 1993 je považované za mezník taneční hudby. Dvojice se dnes loučí videem Epilogue, záznam pochází z jejich filmu Electroma. Duo, kvůli stydlivosti, vystupovalo zásadně s maskami robotů nebo bylo na koncertech nahrazeno animacemi. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


DON živě | Jiří Sycha a Filip Dvořák

Hudba / koncert / folklór - barokní hudba - celtic
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
25.02.2021 od 19:00 hod.

 

Vratislav Kadlec: Hranice lesa.

Ostatní / setkání / beseda - čtení
Městská knihovna Tábor
25.02.2021 od 18:00 hod.