PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Objev Petera Gabriela Afro Celt Sound System odehraje koncert v Praze

Objev Petera Gabriela Afro Celt Sound System odehraje koncert v Praze

Sobota, 05.05.2012 / pozvánka

 

Afro Celt Sound System, world music superskupina založená na grammy nominovaným producentem a kytaristou Simonem Emmersonem, mísí na tanečních podkladech vlivy keltské a africké tradiční hudby. Kapela, která před 15 lety spadla z čistého nebe a která se téměř přes noc stala hvězdou svého vlastního žánru. Objev Petera Gabriela a oblíbenci Roberta Planta přijedou na své první pražské vystoupení 9. května, kdy odehrají koncertv pražském Lucerna Music Baru. Na koncertě vystoupí v kompletní sestavě včetně legendárního bubeníka Johna Kalsiho a zpěváka Iarla O’Lionairda s aktuálním dvojalbem Capture, které obsahuje výběr z posledních pěti desek. Kapela je pověstná nezapomenutelnou atmosférou živých vystoupení.

"Je to velice keltské. Je to velice africké. A je to velmi, velmi dobré. Nenajdete vzrušivější a dokonalejší projekt, který by oslnivěji oznamoval konec století a zvěstoval úsvit nového. Afro Celt Sound System prochází skrze tradice, kultury, věk, geografii a léčí naše předsudky o hudbě," napsal pln nadšení respektovaný britský hudební žurnalista Colin Irwin.

A není jediný. Zvláště pro vášnivé vlajkonoše world music je Afro Celt Sound System (ACSS) dokonalou holí do ruky proti vyprázdněnosti současné západní populární hudby. Producent a skladatel James Mc Nally k tomu doplňuje: „Zbořili jsme kategorie world music, rocku i černošské hudby. Nechali jsme si volný prostor, aby se naše hudební tradice mohly prolínat a aby vznikla opravdová hudební diskuze lidí z různých míst.“

Na zcela originálním mixu irské tradiční hudby, západoafrických rytmů a tanečních rytmů pracuje ACSS už víc než patnáct let. Oněch patnáct let se počítá od prvního nahrávání ve studiu Real World zpěváka Petera Gabriela, při němž se pod vedením tehdy už zavedeného hudebníka a producenta Simona Emmersona sešli irští a afričtí hráči s nástroji, které dříve nikdy pohromadě nezněli: na jedné straně keltské dudy, buben bodhran, banjo, akordeon či buzuki, na straně druhé africká loutna kora a takzvaný mluvící buben. To vše podložené programovanými "spodky" a s třešničkou v podobě zpěvu Iarly Ó Lionáirda.
Jádro kapely tvoří Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird a Martin Russell, ale jako hosté na albech zářily vždy hvězdy první velikosti. Za všechny jmenujme například Petera Gabriella, Sinead O’Connor nebo Roberta Planta z Led Zeppelin.

Titul alba Volume 1: Sound Magic hovoří za vše. ACSS se skutečně podařilo vytvořit magický souzvuk, který od té doby s jistými stylovými posuny, které tu přibližují projev kapely blíž k tradici, tu zase k elektronické moderně, někdy blíž k irské, jindy africké pravlasti, na prestižních pódiích úspěšně prezentuje dodnes.
Zpěvák O’Lionard potvrzuje slovy: „Je teď správná doba, naše hudební poslání a naše motto je aktuálnější než kdy jindy. Naše vzájemná interakce a přátelství ještě nebyli pevnější. Všichni toužíme znovu tvořit a to je to nejdůležitější.“

Start koncertu je ve 20 hodin. Vstupenky jsou předprodej za: 690 Kč stání, 990 Kč sezení balkon / 550 Kč stání, 790 Kč sezení balkon pro klienty České spořitelny/ 790 Kč stání, 1090 Kč sezení balkon na místě v den koncertu.


Autor: ui -

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Když se zhasne

Divadlo / komedie / komedie
KD Zliv, Dolní náměstí 585, Zliv
23.04.2018 od 19:00 hod.

 

Dodo Gombár – Mezi nebem a ženou

Divadlo
Městské divadlo Český Krumlov
23.04.2018 od 19:30 hod.