PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nositel ceny Magnesia Litera Bogdan Trojak se blýskl svými víny i dobře pobavil

Nositel ceny Magnesia Litera Bogdan Trojak se blýskl svými víny i dobře pobavil

Neděle, 29.01.2012 / fotoreport

 

Do táborské vinotéky U Černého kocoura a zeleného stromu se ve středu 25. ledna dostavil mladý básník a vinař Bogdan Trojak - nositel Ceny Jiřího Ortena a Magnesie Litera. Představil nejen svou vinařskou autentickou tvorbu, ale také humornou dětskou poezii i rukopisný příběh ze zabíjačky. Společně s básnícím vinařem Trojakem vystoupila zpívající sommeliérka Zuzana Veselá, od níž zazněly písně zpěvaček Arethy Franklin či Etty James. Na piano ji doprovodil pianista Karel Tichý. Byl to poetický večer...

Tak nějak nepřímo uvedl Bogdan Trojak sám sebe a večer s autentickými víny. Jak spojit v jednom večeru víno, poezii a jazz i nejazz, prý byla víceméně improvizace a i současně první nástřel, jak by to vlastně mohlo fungovat. Takže celý večer byl takový jakýsi autentický. A výsledkem vinný dům narvaný k všeobecné spokojenosti.

Vždycky po dvou vzorcích nám Zuzana Veselá, všichni koukali, jak byla dobrá, zazpívala po dvou vzorcích jazzových standardů i písní jiných, doprovázel ji citlivý klávesista Karel Tichý, který to v závěru nevydržel a hrál a hrál… Krásná atmosféra, nikdo nerušil (až na výjimku, která byla umravněna) a všichni byli velmi pozorní. Díky za to. Vposledku Bogdan Trojak přečetl čerstvý příběh o nezbytnosti kotlíku (kterého že myslíte?) v moravských domácnostech a básní dalších několik z chystaného rukopisu.

Bogdan Trojak se chystal i něco přečíst ze své posledník knihy Brněnské metro, nedošlo k tomu, já to nyní napravím, hned pochopíte proč.

Cituje tu báseň – provolání Františka Hrubína:

Já František Hrubín,

ždám Skalický rubín!

Budu ho pít, co budu žít!

Ze sudu Smrt zrobí mi šíf…

A v epilogu: …u stolu si přečetl doporučený dopis z Ministerstva kultury, v němž stálo že obdrží grant na svoji studii o vlivu odrůdy Frankovka na poetiku Oldřicha Mikuláška.

Na straně 58: Básník Stöhr s oblibou říkal, že kdyby se na Bítově zřítil strop, je rázem po české poezii a je pokoj… (Pozn. na Bítově se konaly koncem 90. let „slety“ českých a moravských básníků doprovázených degustacemi vín…)

A tak mě tak napadá téma krásné degustace: Jaká vína asi pili básníci moravští a čeští. Pokus o rekonstrukci. Víno, básnička, básnička, víno … tak dvě hoďky furt pryč…


Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Fotografie


Autor: Ladislav Makovec, David Peltán