PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nositel ceny Magnesia Litera Bogdan Trojak se blýskl svými víny i dobře pobavil

Nositel ceny Magnesia Litera Bogdan Trojak se blýskl svými víny i dobře pobavil

Neděle, 29.01.2012 / fotoreport

 

Do táborské vinotéky U Černého kocoura a zeleného stromu se ve středu 25. ledna dostavil mladý básník a vinař Bogdan Trojak - nositel Ceny Jiřího Ortena a Magnesie Litera. Představil nejen svou vinařskou autentickou tvorbu, ale také humornou dětskou poezii i rukopisný příběh ze zabíjačky. Společně s básnícím vinařem Trojakem vystoupila zpívající sommeliérka Zuzana Veselá, od níž zazněly písně zpěvaček Arethy Franklin či Etty James. Na piano ji doprovodil pianista Karel Tichý. Byl to poetický večer...

Tak nějak nepřímo uvedl Bogdan Trojak sám sebe a večer s autentickými víny. Jak spojit v jednom večeru víno, poezii a jazz i nejazz, prý byla víceméně improvizace a i současně první nástřel, jak by to vlastně mohlo fungovat. Takže celý večer byl takový jakýsi autentický. A výsledkem vinný dům narvaný k všeobecné spokojenosti.

Vždycky po dvou vzorcích nám Zuzana Veselá, všichni koukali, jak byla dobrá, zazpívala po dvou vzorcích jazzových standardů i písní jiných, doprovázel ji citlivý klávesista Karel Tichý, který to v závěru nevydržel a hrál a hrál… Krásná atmosféra, nikdo nerušil (až na výjimku, která byla umravněna) a všichni byli velmi pozorní. Díky za to. Vposledku Bogdan Trojak přečetl čerstvý příběh o nezbytnosti kotlíku (kterého že myslíte?) v moravských domácnostech a básní dalších několik z chystaného rukopisu.

Bogdan Trojak se chystal i něco přečíst ze své posledník knihy Brněnské metro, nedošlo k tomu, já to nyní napravím, hned pochopíte proč.

Cituje tu báseň – provolání Františka Hrubína:

Já František Hrubín,

ždám Skalický rubín!

Budu ho pít, co budu žít!

Ze sudu Smrt zrobí mi šíf…

A v epilogu: …u stolu si přečetl doporučený dopis z Ministerstva kultury, v němž stálo že obdrží grant na svoji studii o vlivu odrůdy Frankovka na poetiku Oldřicha Mikuláška.

Na straně 58: Básník Stöhr s oblibou říkal, že kdyby se na Bítově zřítil strop, je rázem po české poezii a je pokoj… (Pozn. na Bítově se konaly koncem 90. let „slety“ českých a moravských básníků doprovázených degustacemi vín…)

A tak mě tak napadá téma krásné degustace: Jaká vína asi pili básníci moravští a čeští. Pokus o rekonstrukci. Víno, básnička, básnička, víno … tak dvě hoďky furt pryč…


Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Fotografie


Autor: Ladislav Makovec, David Peltán

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Když se zhasne

Divadlo / komedie / komedie
KD Zliv, Dolní náměstí 585, Zliv
23.04.2018 od 19:00 hod.

 

Dodo Gombár – Mezi nebem a ženou

Divadlo
Městské divadlo Český Krumlov
23.04.2018 od 19:30 hod.