PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


MUSICFEST PŘEŠTĚNICE LETOS NEBUDE JEN O HUDBĚ

 MUSICFEST PŘEŠTĚNICE LETOS NEBUDE JEN O HUDBĚ

Pondělí, 07.07.2008 / rozhovor

 

Open Air Musicfest Přeštěnice je jedním z nejoblíbenějších festivalů zejména díky své jedinečné atmosféře, kterou dělají zejména menší prostor konání a kvalitní hudba. O programu a vůbec celém festivalu jsme pohovořili s jeho dramaturgem a produkčním Josefem Kašparem.
Nejde se nezaptat hned na začátku, co bude letos na festivalu nového a co zůstalo jako osvědčené?

Novinkou je třetí podium v obrovském stanu. Je to víceméně alternativní scéna, kde budou písničkáři, divadlo a velká afterparty do ranních hodin. Během ní bude hrát domluvený deejay. Naopak, když jsme uvažovali o zrušení čtvrtečního programu, nakonec jsme po loňských zkušenostech zůstali u třídenního festivalu.

Podle čeho jste tentokrát dělal dramaturgii?
Z části podle přání fanoušků, z části podle intuice, že by vybrané kapely mohly být zajímavé.

Proč nebyla letos seznamovací Expedice, tedy šňůry koncertů, při nichž se různé kapely prezentovaly ?dopředu"?
Nechtěli jsme opakovat loňský model, místo toho byla série koncertů v Milevsku.

Jak bude zajištěné ubytování, parkování, bezpečnost a další praktické věci?

Kapacitně může stanové městečko pojmout několik tisíc lidí, velký prostor máme připravený i pro parkování. Parkoviště bude zajišťováno bezpečností agenturou. Ta bude také provádět vstupní kontroly tak, aby se v areálu neobjevily nebezpečné věci jako zbraně či sklo. Je ale opravdu složité, aby se na festival nedostaly například žádné drogy. Hygiena na open air akcích je vždy problémem a návštěvník nemůže očekávat komfort jako má doma. Nicméně v areálu i mimo něj bude dostatek toalet s každodenním servisem, budou zde i umývárny.

S jakými reakcemi se setkáváte od místních obyvatel?

Myslím, že po počátečních obavách přijali za ta léta festival za svůj a ví, že obec dobře zviditelňuje. Navíc jsou Přeštěnice letos poprvé oficiálním partnerem festivalu. Na druhé straně si ale nedělám iluze, že ne všem se rocková muzika líbí a vím, že by si raději přáli klid. Doufám, že i letos vše proběhne v pořádku a Přeštěnice bude ráda vzpomínat na nadcházející víkend.

Bude nějak značená cesta na festival a na co byste čtenáře nalákal?

Do Milevska snad všichni trefí, do Přeštěnice bude cesta značená, navíc přijíždějící mohou využít zdarma autobus, který bude jezdit mezi Milevskem a Přeštěnicí. Rozhodně zvu na jedinečnou atmosféru, pohodu a skvělou porci muziky.

Jaké další vyžití kromě poslechu hudby na festivalu bude?
Letos máme více doprovodného programu, takže například zábavné G-City nebo paintball jsou jednou z dalších možností festivalového pobytu.

Podle čeho jste si původně vybral, že bude open air festival zrovna v Přeštěnici?

Po dvou letech existence festivalu v Milevsku bylo jasné, že na vícedenní festival je třeba vybrat lepší místo. V té době také začala má spolupráce s Václavem Márou, který poskytl své pozemky a začal festival významně finančně podporovat. Od roku 2003 je také firma MAVL hlavním organizátorem, zatímco já mám na starosti produkční záležitosti.


Fotografie


Autor: David Peltán

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Daft Punk ukončili činnost

Po 28 letech ohlásilo duo Daft Punk konec. Jejich hity jako One more Time nebo Get Lucky jsou nezapomenutelné a zná je pravděpodobně každý. Jejich hudbu mnozí slyšeli také ve filmu Tron: Legacy. Francouzské duo, hrající elektronickou hudbu, tvořil Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo. Debutové album Homework z roku 1993 je považované za mezník taneční hudby. Dvojice se dnes loučí videem Epilogue, záznam pochází z jejich filmu Electroma. Duo, kvůli stydlivosti, vystupovalo zásadně s maskami robotů nebo bylo na koncertech nahrazeno animacemi. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


DON živě | Jiří Sycha a Filip Dvořák

Hudba / koncert / folklór - barokní hudba - celtic
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
25.02.2021 od 19:00 hod.

 

Vratislav Kadlec: Hranice lesa.

Ostatní / setkání / beseda - čtení
Městská knihovna Tábor
25.02.2021 od 18:00 hod.