PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Misantrop 21. století poprvé v Budějovicích

Misantrop 21. století poprvé v Budějovicích

Sobota, 10.03.2012 / pozvánka

 

Slavná Molièrova komedie o zásadovém muži, který opovrhuje povrchní, bezduchou, pokryteckou společností, holdující lacinému pozlátku, ale zároveň vášnivě miluje ženu, která je přímo ztělesněním všeho, co nenávidí. V přebásnění Martina Crimpa se odehrává v současném Londýně a českou premiéru si odbude 10. března od 19 hodin v Jihočeském divadle.

Komedie Misantrop je považována za Molièrovo nejvýznamnější dílo. Molière hře věnoval na své poměry neobvykle mnoho času, psal ji téměř dva roky. Premiéra měla v Théâtre du Palais-Royal 4. června 1666 a roli Alcesta hrál sám tvůrce. Činohra Jihočeského divadla ji představí v aktualizované verzi britského dramatika Martina Crimpa v režii Martina Glasera.
Martin Crimp ve svém zpracování domyslel, kým by mohly být Molièrovy postavy dnes. Řada dobových detailů a společenských zvyklostí a zákonitostí, které se staly konkrétním východiskem pro jednání postav a dobové publikum na ně mohlo živě reagovat, protože se jich bezprostředně týkaly, by dnes ztěžovaly pochopení a hlavně by odváděly pozornost od toho podstatného, o čem Misantrop vypráví. Hlavní postava Alcest se tak v roce 2012 stává úspěšným mladým dramatikem a místo šlechtických salónů se pohybuje v prostředí filmových hvězdiček a hvězd, agentů a bulvárních novinářů.

V titulní roli se představí nový člen činohry Jihočeského divadla Jan Hušek. Dále hrají Tomáš Drápela, Teresa Branna, Daniela Bambasová, Lenka Krčková, Jan Dvořák, Pavel Oubram, Václav Liška, Jan Konrád a Jan Saska. Výtvarné řešení scény a kostýmů je z dílny jednoho z nejzajímavějších mladých scénografů Marka Cpina, který s Jihočeským divadlem spolupracuje poprvé a který byl loni i letos za své práce nominován na Cenu Alfréda Radoka.

Nejbližší reprízy hru čekají v úterý 13. a v sobotu 17. března. Dále pak 12. a 24. dubna vždy od 19 hodin v Jihočeském divadle. Základní vstupné stojí od 90 do 200 korun. Lístky si můžete rezervovat on-line na www.cbsystem.cz.

Foto: Petr Neubert


Autor: i -

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Jaro na mlýně

Ostatní / řemesla
Vodní mlýn Hoslovice
01.04.2023 od 10:00 hod.

 

Dymytry & Hämatom CZtour 2023

Hudba / koncert
Hotel Palcát
01.04.2023 od 18:00 hod.

 

100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce