PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Misantrop 21. století poprvé v Budějovicích

Misantrop 21. století poprvé v Budějovicích

Sobota, 10.03.2012 / pozvánka

 

Slavná Molièrova komedie o zásadovém muži, který opovrhuje povrchní, bezduchou, pokryteckou společností, holdující lacinému pozlátku, ale zároveň vášnivě miluje ženu, která je přímo ztělesněním všeho, co nenávidí. V přebásnění Martina Crimpa se odehrává v současném Londýně a českou premiéru si odbude 10. března od 19 hodin v Jihočeském divadle.

Komedie Misantrop je považována za Molièrovo nejvýznamnější dílo. Molière hře věnoval na své poměry neobvykle mnoho času, psal ji téměř dva roky. Premiéra měla v Théâtre du Palais-Royal 4. června 1666 a roli Alcesta hrál sám tvůrce. Činohra Jihočeského divadla ji představí v aktualizované verzi britského dramatika Martina Crimpa v režii Martina Glasera.
Martin Crimp ve svém zpracování domyslel, kým by mohly být Molièrovy postavy dnes. Řada dobových detailů a společenských zvyklostí a zákonitostí, které se staly konkrétním východiskem pro jednání postav a dobové publikum na ně mohlo živě reagovat, protože se jich bezprostředně týkaly, by dnes ztěžovaly pochopení a hlavně by odváděly pozornost od toho podstatného, o čem Misantrop vypráví. Hlavní postava Alcest se tak v roce 2012 stává úspěšným mladým dramatikem a místo šlechtických salónů se pohybuje v prostředí filmových hvězdiček a hvězd, agentů a bulvárních novinářů.

V titulní roli se představí nový člen činohry Jihočeského divadla Jan Hušek. Dále hrají Tomáš Drápela, Teresa Branna, Daniela Bambasová, Lenka Krčková, Jan Dvořák, Pavel Oubram, Václav Liška, Jan Konrád a Jan Saska. Výtvarné řešení scény a kostýmů je z dílny jednoho z nejzajímavějších mladých scénografů Marka Cpina, který s Jihočeským divadlem spolupracuje poprvé a který byl loni i letos za své práce nominován na Cenu Alfréda Radoka.

Nejbližší reprízy hru čekají v úterý 13. a v sobotu 17. března. Dále pak 12. a 24. dubna vždy od 19 hodin v Jihočeském divadle. Základní vstupné stojí od 90 do 200 korun. Lístky si můžete rezervovat on-line na www.cbsystem.cz.

Foto: Petr Neubert


Autor: i -