PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Módní návrhářka Hana Zelenková: Amerika byla utopie! Tehdy se nesnilo...

Módní návrhářka Hana Zelenková: Amerika byla utopie! Tehdy se nesnilo...

Sobota, 05.01.2013 / rozhovor

 

Táborská módní návrhářka Hana Zelenková léta dobývá česká módní mola. Nyní se ji podařilo zrealizovat první autorskou přehlídku i za velkou louží. O tom, že bude někdy předvádět své modely v Americe, ani nedoufala.

„Když člověk neměl odpovídající osobnostní profil, byl problém se do školy dostat. Podařilo se mi to až napotřetí. A Amerika jako sen? Otázka ve mě vyvolává trpký úsměv. Tehdy to byla utopie, takže se ani nesnilo!“ konstatuje Hana Zelenková, která se za minulého režimu vyučila pánskou krejčovou, vystudovala oděvní průmyslovku a vyšší výtvarnou školu, obor módní návrhářství. Je však ráda, že ušla tak dlouhou cestu ke vzdělání, protože zná řemeslo od píky, to mnozí návrháři říci nemohou.

Prvním modelem, který si spíchla, byla minisukýnka. V roce 1999 se začala věnovat módnímu návrhářství naplno. Má za sebou několik autorských přehlídek v Čechách a v říjnu loňského roku dokonce i v Americe. „Je pravda, že jsem k módě inklinovala již od dětství. Máma mi kupovala takové kartony, kde byla panenka a spousta šatiček, které se vystřihovaly.Celý arch stál korunu a moc jsem si s tím vyhrála. Velký vliv měl na mě malíř Karel Valter, který mě učil šest let malovat. Zamlouvaly se mi jeho pedagogické metody, neboť dával žákům naprostou svobodu projevu,“ popisuje začátky návrhářka.

Kromě nesporného talentu a vzdělání jí vzhůru pomáhá píle. „To mi přijde ale jako klišé, to je samozřejmost! Důležité je, aby člověk bral svoji zvolenou profesi vážně. Aby nestagnoval, respektoval pokrok, vnímal život všemi smysly a bral si z něj vše pozitivní, co nám nabízí. Musí mít zkrátka takový ten zdravý drive,“ prozradila Hana Zelenková své koření úspěchu.

Kromě tuzemska a Ameriky by jednou ráda pronikla i do dalších zemí. Konkrétní být ale nechce. „Chtěla bych všude tam, kde by byl zájem a odpovídající podmínky. Ale autorská módní přehlídka je velice nákladná show. Takže závěr se nabízí: je to o penězích,“ dodala. V současnosti připravuje módní přehlídku v krásných prostorech nově zrekonstruovaného špejcharu v Želči u Tábora. Měla by být ke konci jara.

ROZHOVOR

Je 7. října 2012 a v americkém Dresheru v Pennsylvanii se chystá na zahradě jedné rezidence Garden Fashion Show. Tedy módní přehlídka kolekce Fantasy 2012 a modelů pro rok 2013. Její autorkou je táborská rodačka, Hana Zelenková. Původní obavy z amerického konservatismu se brzy rozpouštějí v pocitech zodpovědnosti. Vše však dobře dopadne.

Můžete popsat pocity při příjezdu do USA?
Nebyly nijak zvláštní. Zažila jsem x-příjezdů do USA a vždy byly příjemné, ale tento se vyjímal tím, že mě tam čekala moje první přehlídka.

Měla jste trému?
To snad ani nebyla tréma, spíš pocit obrovské zodpovědnosti.

Jak probíhaly přípravy na místě, můžete popsat shon v zákulisí?
Vše bylo naplánované; předmailované, předskypované, ale přesto určité obavy jsem měla! Například z výběru modelek. Byly však bezvadné, většina z nich byly studentky textilní školy z Philadelphie a byly rády za příležitost, pracovat se zahraniční designérkou. Musím říci, že jsem nebyla zaskočená ničím, neboť všichni se snažili a dělali co mi na očích viděli. V zákulisí to probíhalo jako zde v Čechách hekticky. Je to stejné jen s tím rozdílem, že tady na to „mám lidi „a jsou jasně určené úkoly. Tam byly moje funkce hodně kumulované, proto to bylo hektičtější. Všichni ale perfektně spolupracovali, respektovali se navzájem, a to je velmi důležité.

Vím, že před příjezdem do Ameriky vás překvapilo, že tam neexistují pozvánky hostů typu plakátů, ale že se musí zvát všichni osobním dopisem. Je něco, co vás ještě překvapilo?
Ta neskutečná ochota všech účastníků přehlídky. Pomáhali všichni, jak se dalo, dokonce i ti, kteří nemuseli. Ale stejnou zkušenost mám i tady v Čechách. Mám asi štěstí na lidi, se kterými spolupracuji, kterými jsem obklopena. Moc si toho vážím!

Pojďme na chvíli k faktům. Kolik jste představila modelů?
Přehlídka se konala na terase jedné krásné zahrady a trvala více než hodinu bez přestávky. Předvedeno bylo 46 modelů. Na žádné z mých autorských přehlídek nebylo nikdy více modelů prezentováno.

Přehlídka pod širým nebem, nebylo to příliš velké riziko vzhledem k vrtochům počasí?
Počasí bylo nádherné po celou dobu mého pobytu s výjimkou konání přehlídky! (smích). Od rána pršelo, pršelo a pršelo! Realizační tým se z toho pomalu hroutil, ale mě to z míry nějak nevyvedlo. Mám to tak nastavené. Co nemohu ovlivnit, beru jako neměnný fakt. Náladu nám to naštěstí nezkazilo. Počítalo se se vším, a terasa byla proto zastřešená.

Jak na show reagovali diváci?
Tak to bylo asi jediné, z čeho jsem měla trochu strach. Američané jsou upřímní, spontánní. A přesně takto reagovali. Ctí řemeslo, ctí slovo designer v jakékoli sféře umění. Bylo mi doporučeno jim osobně poděkovat, což u nás není obvyklé, dostala jsem tedy do ruky mikrofon…Opravdu mě odměnili! Byli spokojení. Velkou zásluhu má i realizační tým. Dovolím si proto citovat slova mých přátel, kteří byli velkou mírou do celé show zainteresováni: „Nedovedeme si představit, že by to bylo ještě lepší!“ Dojemné, že?

Dostala jste nějakou zajímavou nabídku?
Ano, jedna Mexičanka, která si přímo na přehlídce koupila šaty, mi nabídla realizaci další přehlídky v lukrativní čtvrti nedaleko Philadelphie.

Využijete její nabídku?
Ráda bych, ale je spousta práce přede mnou a dokud akce nemá konkrétní podobu, nerada o tom mluvím jako o faktu. Navíc se nyní soustředím na další autorskou přehlídku tady v Čechách. Uvidíme.

Odvezla jste si tedy aspoň nabídky na nějaké zakázky?
Myslím, že v tomto směru mohu celou akci hodnotit kladně. Poměrně hodně modelů se prodalo na místě a zakázek jsem si přivezla také mnoho.

Slyšel jsem, že přehlídku mohli sledovat i diváci v Čechách.
Přehlídku bylo možné sledovat online na internetu přes Google+. Počet diváků byl vzhledem k technickým parametrům ale omezen. Potěšilo mě, že díky tomuto přenosu si divačky, které nebyly fyzicky na přehlídce, dokonce zakoupily některé modely. Jinak byly pořízeny záznamy pro soukromé účely, ale některé materiály se jistě objeví na mých webových stránkách.

Foto: Archiv Hany Zelenkové


Autor: David Peltán