PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Malý princ v podání Cupáka mě dojal

Malý princ v podání Cupáka mě dojal

Neděle, 30.11.2014 / recenze

 

Malý princ. Jedno z nejznámějších a nejkrásnějších děl francouzské literatury, které se vám může dostat do rukou. Kouzelný, dojemný, poučný a lehce filozofický příběh opuštěného muže a malého chlapce, kteří jsou ochotni jeden pro druhého obětovat naprosto cokoli. Kniha o ztraceném dětství o obyčejných snech a přáních, které nám, dospělých mohou připadat hloupá a nepodstatná, ale mají mnohem větší význam a hloubku než jsme si kdy mohli jen představit.

Každý ten příběh známe, každý jsme ho aspoň jednou četli. A díky společnosti vydavatelství Audiostory a úžasnému hlasu Eduarda Cupáka si tuto krásku mezi knihami můžeme vychutnat i v dokonalé audiovizi, kterou všem milovníkům tohoto příběhu zprostředkovává společnost Audiolibrix. A my se teď společně podíváme do pouště, kde právě ztroskotalo letadlo s jedním jediným pasažérem na palubě.

„Prosím, pěkně…nakresli mi beránka…”
„Cože?”
„Nakresli mi beránka…”

Snad jedna z nejznámějších replik z celé knihy, která celý příběh otvírá je jistě známá každému z nás. Nejskromnější a nejobyčejnější přání jaké jen může malý chlap – Malý princ – chtít. Co jiného by také mohl chtít než malého, krásného a přívětivého beránka, který by mu byl jediným přítelem na jeho neuvěřitelně malinkaté planetce. Jak víme, Růže, o kterou se s láskou a největší péčí stará mu tím pravým a oddaným přítelem není ani v nejmenším a i když je pro prince důležitá přeci jen v její společnosti cosi postrádá. A tak uskuteční cestu po mnoha planetkách, aby poznal svět.

Na ní samozřejmě potká mnoho lidí, všichni však myslí jen na svou vlastní věc a všetečné otázky malého chlapce jim připadají hloupé a nelogické. Jen je zdržuje od jejich veledůležité práce. Tito lidé, jsou typickým příkladem dospělých, kteří mnohdy neposlouchají to, co jim jejich drahé ratolesti povídají a zároveň perfektně odrážejí povrchní a sobecké vlastnosti těch, kteří zapomněli, jaké to je, být malým dítětem.

To však není případ našeho letce, který se v tuto chvíli nachází zcela sám a téměř bez jídla a vody na jedné z pouští naší planety. Právě on se stane Malému princi přítelem, ochráncem a v jistém smyslu také otcem. Právě na Zemi pozná Malý princ opravdovou sílu dokonalého a neposkvrněného přátelství, lásky a touhy, která je pro nás pro všechny tolik důležitá. Pozná co je, mít rád. Pozná co je milovat a zakusí i stesk po domově a po své Růži, která, ač se k němu nechová právě nejlépe, je pro jeho malé srdíčko mnohem větším pokladem, než si kdy vůbec myslel.

Musím se přiznat, že Malý princ mi učaroval už v docela útlém věku a od té doby se mě drží jako klíště. Velmi ráda, se k tomuto příběhu vracím, a proto jsem velice ocenila i jeho audiovizi, která mi poskytla zcela jiný pohled na to, jak celý příběh uchopit. Přiznám se bez mučení, že hlas Eduarda Cupáka se k celému tónu a podmanivosti příběhu perfektně hodil a myslím si, že nikdo jiný by ho nepodal s takovou grácií, elegancí a vypravěčským umem jako se to podařilo právě panu Cupákovi, jehož přednes mne v mnoha pasážích dohnal k slzám.

Proto všem, kteří se do tohoto příběhu zamilovali stejně, jako já, vřele doporučuji právě tuto jeho novou a naprosto dokonalou verzi, která vás ještě více přiblíží příběh osamělého muže s dětskou duší a malého chlapce, kteří se pro sebe stali během krátké doby něčím víc, než jen dobrými kamarády.

Hodnocení - 100%
 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Audioknihy

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce