PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jak se žije lidem v Severní Korei? Odpověď se dozvíte v audioknize Svědectví o životě v KLDR od Niny Špitálníkové

Jak se žije lidem v Severní Korei? Odpověď se dozvíte v audioknize Svědectví o životě v KLDR od Niny Špitálníkové

Sobota, 28.05.2022 / recenze

 

Český národ, a vlastně každý svobodný národ na světě, má takový nešvar. Je permanentně s něčím nespokojený, stěžuje si kde může a tak nějak má pocit, že u sousedů je tráva vždycky o něco zelenější, jablka šťavnatější a třešně červenější. Svobodný národ ovšem zapomíná na jednu věc. Ne všude na světě se lidi mají tak dobře jako on. Ne všude na světě si lidé mohou říkat, co chtějí, aniž by to pro ně znamenalo nějaký postih. Ne všude na světě je běžné mít doma internet, teplo a plnou ledničku. Případem takové země je i Severní Korea, která svým diktátorským, fanatickým režimem doslova likviduje nejen vlastní národ, ale i svoji kulturu.

Navíc toho o ní víme jen opravdu málo, protože žádné informace nesmí ani dovnitř ani ven, vše je pečlivě a přísně hlídáno a jakýkoli sebemenší přestupek, může znamenat váš konec. A protože vám ani noviny, ani zprávy v televizi ani knihy pravdu neřeknou, nezbývá nic jiného, než se obrátit na ty, kteří o této zemi a jeho zřízení mohou podat osobní svědectví. Česká koreanistka a spisovatelka Nina Špitálnáková přináší ve své knize Svědectví o životě v KLDR sedm lidských osudů těch, kterým se ze světa Velkých vůdců podařilo uprchnout.

Osud jakékoli země nikdo nevypoví lépe, než ti, kteří v ní žili, vyrůstali, pracovali a v případě KLDR i snili o lepším životě bez útlaku, strachu a neustálých kontrol a příkazů. Nina Špitálníková pro svou knihu vybrala pestrou škálu těch, kteří ze Severní Koree utekli, aby začali znovu a lépe.

Na život v Severní Korei tak můžeme nahlédnout očima mladé studentky, která se snaží zapadnout a být co možná nejmodernější, muže, který vypráví nejen o svých letech na vojně, která je v této zemi povinná i pro ženy, matky od rodiny, jejíž sociální postavení bylo i na KLDR velmi dobré, ale vlivem okolností a nezákonných aktivit jejího manžela pro záchranu svých dětí musela opustit pohodlí a luxus na který byla zvyklá nebo staré paní, jež i přesto, že byla nucena svoji rodnou zemi opustit zůstala věrná velkým Vůdcům i ideologii země, kde svoboda prakticky neexistuje a člověk zde může zmizet prakticky bezestopy – a to jen proto, že se pro korejský režim stane nepohodlným.

Svědectví o životě v KLDR si po svém vydání okamžitě vysloužilo zbystřenou pozornost čtenářů i kritiků a získalo i prestižní české literární ocenění – Magnesia Litera za publicistiku. Nyní se stává ještě o kousek přístupnější a ve formě audioknihy i působivější. Nina Špitálníková se spolu se sedmi předními českými herci opět vrací na půdu Severní Koree, aby opět vyprávěla osudy těch, kteří se rozhodli riskovat nejen vlastní životy, ale životy svých dětí, partnerů, rodiny. Rozhodli se riskovat a pro příslib svobody a lepší budoucnosti, studijních i pracovních podmínek podniknout téměř vše, aniž by jim byl zaručen uspokojivý výsledek.

Spolu s Milenou Steinmasslovou, Vladimírem Javorským, Kristýnou Podzimkovou, Alexejem Piškem a dalšími zbavuje propagandistického obalu zemi, která o sobě a svých lidech lže nejen světu, ale i sama sobě. Trhá zlaté pozlátko úspěchů, blahobytu a lidské spokojenosti a vynáší na povrch pravdu o diktátorském režimu, nelidských pracovních podmínkách, hladomoru, neexistující nebo finančně nedostupné lékařské péči a lidské bídy, kterou si nikdo z nás nedovede představit.

Jedinečnost tohoto literárního počinu snad ani netřeba zdůrazňovat. Skutečné lidské osudy odehrávající se na pozadí nesvobody a diktatury se zvlášť v takovém případě jako je vládnutí Velkých vůdců v KLDR se nedají nikterak hodnotit. Můžeme vypíchnout jen výborné herecké výkony, které těmto osudům dodali hlas, jenž je jim v rodné zemi upírán. Na posluchače této audioknihy čeká tak nejen skvělý poslechový zážitek, ale především silné příběhy o lidské odvaze, touze žít a především přežít tam, kde by se nikdo z nás nechtěl narodit.


 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Audioknihy

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.