PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jak se žije lidem v Severní Korei? Odpověď se dozvíte v audioknize Svědectví o životě v KLDR od Niny Špitálníkové

Jak se žije lidem v Severní Korei? Odpověď se dozvíte v audioknize Svědectví o životě v KLDR od Niny Špitálníkové

Sobota, 28.05.2022 / recenze

 

Český národ, a vlastně každý svobodný národ na světě, má takový nešvar. Je permanentně s něčím nespokojený, stěžuje si kde může a tak nějak má pocit, že u sousedů je tráva vždycky o něco zelenější, jablka šťavnatější a třešně červenější. Svobodný národ ovšem zapomíná na jednu věc. Ne všude na světě se lidi mají tak dobře jako on. Ne všude na světě si lidé mohou říkat, co chtějí, aniž by to pro ně znamenalo nějaký postih. Ne všude na světě je běžné mít doma internet, teplo a plnou ledničku. Případem takové země je i Severní Korea, která svým diktátorským, fanatickým režimem doslova likviduje nejen vlastní národ, ale i svoji kulturu.

Navíc toho o ní víme jen opravdu málo, protože žádné informace nesmí ani dovnitř ani ven, vše je pečlivě a přísně hlídáno a jakýkoli sebemenší přestupek, může znamenat váš konec. A protože vám ani noviny, ani zprávy v televizi ani knihy pravdu neřeknou, nezbývá nic jiného, než se obrátit na ty, kteří o této zemi a jeho zřízení mohou podat osobní svědectví. Česká koreanistka a spisovatelka Nina Špitálnáková přináší ve své knize Svědectví o životě v KLDR sedm lidských osudů těch, kterým se ze světa Velkých vůdců podařilo uprchnout.

Osud jakékoli země nikdo nevypoví lépe, než ti, kteří v ní žili, vyrůstali, pracovali a v případě KLDR i snili o lepším životě bez útlaku, strachu a neustálých kontrol a příkazů. Nina Špitálníková pro svou knihu vybrala pestrou škálu těch, kteří ze Severní Koree utekli, aby začali znovu a lépe.

Na život v Severní Korei tak můžeme nahlédnout očima mladé studentky, která se snaží zapadnout a být co možná nejmodernější, muže, který vypráví nejen o svých letech na vojně, která je v této zemi povinná i pro ženy, matky od rodiny, jejíž sociální postavení bylo i na KLDR velmi dobré, ale vlivem okolností a nezákonných aktivit jejího manžela pro záchranu svých dětí musela opustit pohodlí a luxus na který byla zvyklá nebo staré paní, jež i přesto, že byla nucena svoji rodnou zemi opustit zůstala věrná velkým Vůdcům i ideologii země, kde svoboda prakticky neexistuje a člověk zde může zmizet prakticky bezestopy – a to jen proto, že se pro korejský režim stane nepohodlným.

Svědectví o životě v KLDR si po svém vydání okamžitě vysloužilo zbystřenou pozornost čtenářů i kritiků a získalo i prestižní české literární ocenění – Magnesia Litera za publicistiku. Nyní se stává ještě o kousek přístupnější a ve formě audioknihy i působivější. Nina Špitálníková se spolu se sedmi předními českými herci opět vrací na půdu Severní Koree, aby opět vyprávěla osudy těch, kteří se rozhodli riskovat nejen vlastní životy, ale životy svých dětí, partnerů, rodiny. Rozhodli se riskovat a pro příslib svobody a lepší budoucnosti, studijních i pracovních podmínek podniknout téměř vše, aniž by jim byl zaručen uspokojivý výsledek.

Spolu s Milenou Steinmasslovou, Vladimírem Javorským, Kristýnou Podzimkovou, Alexejem Piškem a dalšími zbavuje propagandistického obalu zemi, která o sobě a svých lidech lže nejen světu, ale i sama sobě. Trhá zlaté pozlátko úspěchů, blahobytu a lidské spokojenosti a vynáší na povrch pravdu o diktátorském režimu, nelidských pracovních podmínkách, hladomoru, neexistující nebo finančně nedostupné lékařské péči a lidské bídy, kterou si nikdo z nás nedovede představit.

Jedinečnost tohoto literárního počinu snad ani netřeba zdůrazňovat. Skutečné lidské osudy odehrávající se na pozadí nesvobody a diktatury se zvlášť v takovém případě jako je vládnutí Velkých vůdců v KLDR se nedají nikterak hodnotit. Můžeme vypíchnout jen výborné herecké výkony, které těmto osudům dodali hlas, jenž je jim v rodné zemi upírán. Na posluchače této audioknihy čeká tak nejen skvělý poslechový zážitek, ale především silné příběhy o lidské odvaze, touze žít a především přežít tam, kde by se nikdo z nás nechtěl narodit.


 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Audioknihy

Třeboňská nokturna spustila předprodej na 20. ročník

Festival klasické hudby, Třeboňská nokturna, spouštil předprodej na letní část, která se koná od 11. do 15. července na různých místech Třeboně. Vystoupí na něm Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová a mnoho dalších. V rámci večerního setkání vyzpovídá 23. února moderátorka Martina Kociánová geologa a spisovatele Václava Cílka. Koncertní řadu zakončí 23. března pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Zimní večery uvede moderátorka a hudební vědkyně Eva Hazdrová-Kopecká. Předprodej běží na webu trebonskanocturna.cz, kde naleznete také kompletní festivalový program. (dap)

 

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


KČT - výroční členská schůze odboru KČT Milevsko

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
31.01.2023 od 18:00 hod.