PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Luno vystoupili po roce ve Velbloudovi a Bardo s novým EP. Kdo přišel, nemohl litovat

Luno vystoupili po roce ve Velbloudovi a Bardo s novým EP. Kdo přišel, nemohl litovat

Úterý, 31.01.2012 / fotoreport + článek

 

Ještě teplou EP desku Litato přivezla kapela Luno ve čtvrtek 26. ledna do budějovického Velblouda a o dva dny později také do klubu Bardo v Táboře. Luno je projekt hudebníka, skladatele a producenta Šmityho (The Prostitutes,ex-Roe Deer) a zpěvačky Emy Brabcové, jejíž mrazivý hlas mnozí znají z formace Khoiba nebo přinejmenším z filmu Samotáři. Oba večery jim sekundovali Bros ´n´ Beasts (ex Another Way a TBA). Pojďme do reportu...

Ve čtvrtek 26. ledna se v českobudějovickém klubu Velbloud představila partička s názvem Luno. Mnohým je tato formace již dobře známá, jiným by snad nemusela být, ale její členy jistě dobře znají! Iniciátorem projektu Luno se koncem roku 2010 stala Ema Brabcová, dříve zpívala v kapelách Roe-Deer nebo Khoiba. Vedle Emy účinkují Šmity (ex-The Prostitutes), Jan Janečka (ex-Southpaw) a Martin Starý (ex-Holden Caulfield). Naposledy když se Luno objevilo v Českých Budějovicích u příležitosti indie-večera Budějovického Majálesu, tak je přivítal téměř plný klub, ve čtvrtek již bohužel nebylo tolik lidí, ale všichni vypadali velmi spokojeně a plně nadšení.

Předkapela, kterou tentokrát byli Bros´n´Beasts, měla nazvučeno již brzy po osmé hodině, a tak to vypadalo, že se začne hrát brzy. Naštěstí tomu tak pro mnohé později příchozí nebylo. Nakonec začali hrát chvíli před půl desátou. Pro mě tato kapela byla velká neznámá, ovšem nyní mi vše do sebe již zapadá! Frontmanem BnB je zpěvák a kytarista Scott z amerického Utahu – někdo jej může znát z dřívější formace TBA. BnB předvedli velmi profesionální výkon a po necelé hodině vyklidili podium Lunu.

Po lehké přestavbě pódia a dozvučení nějakých maličkostí si umělci ještě odskočili a v půl jedenácté již zněly tóny úvodní písně. Během následujících šedesáti minut zazněly takové pecky jako Ankle Deep In A Swamp Of Lies, Here To Be Not There nebo Close To Violence, kterou jako první vypustili Luno koncem roku 2010 v podobě videoklipu do světa!

Kytarista – Martin Starý – nestíhal ani měnit kytary, které měl připravené a přešlapávat na pedálech. Celkem jich na koncertě měl pět a efektů nespočet. Zato Šmity, který hraje na basu, byl téměř celý koncert v konstantní poloze před svým velkým Hiwattem. Pouze občas udělal pár pohybu směrem k Honzovi nebo Emě. Oba tito kytaristé dávají Lunu ten pravý psycho zvuk, ovšem nejpodstatnější součástí je neodmyslitelně Emin nezaměnitelný zpěv!

Ke konci si Ema pohrála na syntetických klávesách a na poslední píseň dokonce nahradila s klávesy i kytaristu. Během ní pomalu odešli z pódia všichni účinkující kromě bubeníka, ten mohl odejít až po konci písně. Netrvalo dlouho a dav si vynutil návrat kapely, ta se přihrnula zpět v plné síle. A ještě nadělila dva fláky navrch, po nich již následoval definitivní odchod do šatny.

„Luno jako vždy zahráli naprosto skvěle, sice to dnes nemělo na jejich vystoupení v hangáru na Rock for People, ale i tak to bylo výborný!“ jak mi po koncertě řekla Magda Spurová. A mně nezbývá nic jiného než souhlasit s tím, že to ve Velbloudovi byl skvělý koncert a doufám, že se snad letos dočkáme ještě alespoň jedné návštěvy v Českých Budějovicích. Tak pokud se tak stane, neváhejte a přijďte! Rozhodně nebudete litovat.

Ve velmi podobném duchu se odehrával koncert také v táborském Bardo. Závěr party však patřil dj Tao Maffa.
Jakub Axman

Více o akcích
najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Fotografie


Autor: Jakub Axman, David Peltán

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Hořické pašijové hry v Kláštěrních zahradě v Českém Krumlově

Divadlo
Klášterní zahrada v Českém Krumlově
02.04.2023 od 15:00 hod.

 

Staročeská kuchyně & domácí limonády

Ostatní / setkání / degustace pro děti a rodiče - abstinenti
Kavárna Obývák
02.04.2023 od 13:00 hod.