PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Knihy jsou nenahraditelné, říká programátor Radek Červený

Knihy jsou nenahraditelné, říká programátor Radek Červený

Čtvrtek, 20.02.2014 / rozhovor

 

Programátor, provozovatel autorských webů velkých literárních osobností, jako Dan Brown nebo Paulo Coelho, zakladatel literárního severu Knihovnice.cz a v neposlední řadě také nakladatel. To vše je Radek Červený.

Vím, že se okolo knih motáš už pěknou řádku let, ale vzpomeneš si ještě na první knihu, která v tobě vzbudila opravdový zájem?
Už je to dávno, ale myslím, že taková kniha byla v mém případě 2001: Vesmírná odysea. A. C. Clarke mě pak, přes své knihy, na dlouhou dobu čtenářsky ovlivnil a přivedl ke sci-fi.

Jsi znám především jako programátor nakladatelských, autorských a knižních webů, které jsou do detailu propracované. Mě ale asi nejvíc zaujal tvůj projekt Slevkupectví, o kterém se zatím tolik neví. Prozradíš mi, jak vznikl ten prvotní nápad a co by Slevkupectví mělo čtenářům přinést?
Slevkupectví vzniklo v roce 2010, kdy byly hodně v kurzu slevové servery. Chyběl mi nějaký podobný projekt zaměřený pouze na knihy… a tak vzniklo Slevkupectví. Za ty roky prošel projekt řadou změn, ale poslání zůstává stále stejné – umožnit lidem koupit knihy opravdu levně. Běžné jsou slevy kolem 30 %, a to i na novinky a bestsellery.

Žijeme svým způsobem v marketingovém světě, reklama nás pronásleduje na každém kroku. Jak moc je podle tebe dnes důležitá prezentace autora navenek?
Pokládám prezentaci autorů za hodně důležitou, což je doufám vidět i z mé práce. Existují dnes již klasické formy prezentace jako křest knih, autorská čtení, propagace na prodejnách apod. Osobně se snažím i o větší informovanost o autorech na internetu a sociálních sítích. U autorů v zahraničí je to běžná věc, ale čeští autoři a nakladatelé se to až na výjimky teprve učí.

Máš i vlastní malé nakladatelství, podle čeho se rozhoduješ, jakou knihu vydáš? Jde ti čistě o kvalitu textu, nebo se zamýšlíš rovnou i nad tím, jestli je takovou knihu možné prodat?
Rukopis si samozřejmě nejdříve přečtu, a když mě něčím zaujme, tak hned navazuje i přemýšlení nad tím, jaké skupiny čtenářů by mohla daná kniha zaujmout a zda má smysl ji vydat. Mám trochu jednodušší rozhodování… po dobu 5 let, co mé nakladatelství existuje, jsem vydával knihy pouze dvou autorů – Petra Eisnera a Richarda Pachmana. Znám oba dlouho a vím, co od nich mohu čekat.
V únoru vydám první překladovou knihu. Jedná se o překlad úspěšné slovenské knihy Vykupitel duší. Tento slovenský titul mi byl doporučen. Stačilo přečíst si dostupnou ukázku a věděl jsem, že tu knihu chci vydat. A hned začátkem března vyjde také nová kniha Petra Eisnera Rok ohně. Petr nás v redakci, i naše externisty, opět „dostal“ dokonalým příběhem z předválečného Německa. Obě novinky vyjdou rovnou i ve formě e-knih.I tímto novým krokem chceme zvýšit prodejnost a dostupnost našich knih.

Jak dlouho trvá proces vydání knihy od momentu, kdy se rozhodneš, že se ti rukopis líbí a takzvaně do toho půjdeš?
Záleží i na rozsahu rukopisu, ale většinou to trvádva až tři měsíce.

Jak podstatnou roli podle tebe hrají u prodeje knih recenze?
Jsou recenze a recenze. Nikdy jsem moc nerozuměl odborným recenzím… Více dám na čtenářské recenze, ohlasy nebo postřehy. I kvůli tomu jsem založil a stále provozuji literární server Knihovnice.cz, pod který spadá i nakladatelství. Dobře napsané recenze, které zaujmou, samozřejmě prodeje zvyšují. Vyznat se v množství vydávaných titulů je opravdu těžké… a recenze v tom pomáhají. Je to vidět na počtu nakladatelů, kteří s námi chtějí spolupracovat. I z nabídek recenzních výtisků, které nám chodí.

Co si ty sám rád přečteš? A jakou knihu bys čtenářům z poslední doby doporučil?
Dnes již čtu prakticky všechno. Dříve jsem měl hodně oblíbené sci-fi. Z poslední doby bych doporučil asi útlou knihu Harukiho Murakamiho Spánek.

Jaký máš názor na audio knihy a e-knihy?
E-knihy mám rád – sám vlastním čtečku. Přišel jsem třeba na to, že ve čtečce čtu rychleji. Výhodou je i to, že do čtečky si koupím i knihy, které bych si asi v papírové formě nekoupil. Audioknihy, to je kapitola sama pro sebe. Možná mohou někoho přivést ke knihám jako takovým. Nějaké audioknihy i já mám a občas si je pustím třeba při delší cestě autem.

Myslíš, že přijde doba, kdy tištěné knihy přestanou existovat?
To je otázka… možná v budoucnosti. Hodně lidí tvrdilo, že přestanou existovat s příchodem e-knih, ale nic takového se nestalo. Pro mě osobně nic nenahradí papírovou knihu, příjemnou na dotek, vonící…

Jak vnímáš názor určité skupiny lidí, že e-kniha nakladatele vlastně nic nestojí, a proto by měla být k dispozici zdarma?

S takovým názorem se setkávám často, ale není to pravda. Například autorům se honorář musí vyplatit i z každé prodané e-knihy. Mezi papírové a elektronické knihy se rozdělují náklady, které jsou spojené se vznikem knihy – korektury, u překladových knih samotný překlad, případně práva apod.

Velké téma jsou čtenářské deníky na školách. Jedná se o povinnost, na druhou stranu je většina kantorů benevolentní a toleruje opisování anotací knih z internetu a mezi žáky. Efekt je tedy téměř nulový. Nemělo by větší smysl dát studentům volnou ruku, aby četli a psali o knihách, které si vyberou?

Čtenářský deník bych asi oddělil od povinné četby. Vedení čtenářského deníku je dobrá věc – já si třeba vedu alespoň přehled knih, které jsem přečetl a kdy. Povinnou četbu jsem neměl rád. Vzpomínám si, jak jsem k ní přistupoval, když jsem chodil do školy. Paradoxně jsem se k některým titulům rád vrátil později, v dospělosti, když už mě do nich nikdo nenutil. Myslím si, že by spíš učitelé měli žáky nějakým způsobem inspirovat, navnadit, podporovat v žánrech, které dotyčný žák má rád.

Zaznamenal jsi v poslední době na naší scéně nějakou novou „literární hvězdu“, nového autora, který tě zaujal?
Přiznám se, že jsem nikoho takového v poslední době nezaznamenal. Ale možná mě někdo brzy příjemně překvapí.


Autor: Monika Petráková

SMUTÉNKA: Odešla legenda latin jazzu Astrud Gilberto

 Ve věku 83 let v pondělí 5. června zemřela legenda bossanovy, samby a latin jazzu i popu, brazilská zpěvačka Astrud Gilberto, navždy spjatá zejména s písní The Girl from Ipanema z pera A. C. Jobima, za níž dostala Cenu Grammy. Druhou pak přidala za celoživotní přínos. Kromě svého manžela Joaa zpívala s hvězdami jako Stan Getz, Gil Evans, Quincy Jones, Chat Baker i Georgem Michaelem. Hrála také ve filmech Get Yourself, College Girl a The Hanged Man. Kariéru ukončila v roce 2002 a dodržela slib z roku 1965, totiž že nebude vystupovat v rodné Brazílii. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco