PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Knihy jsou nenahraditelné, říká programátor Radek Červený

Knihy jsou nenahraditelné, říká programátor Radek Červený

Čtvrtek, 20.02.2014 / rozhovor

 

Programátor, provozovatel autorských webů velkých literárních osobností, jako Dan Brown nebo Paulo Coelho, zakladatel literárního severu Knihovnice.cz a v neposlední řadě také nakladatel. To vše je Radek Červený.

Vím, že se okolo knih motáš už pěknou řádku let, ale vzpomeneš si ještě na první knihu, která v tobě vzbudila opravdový zájem?
Už je to dávno, ale myslím, že taková kniha byla v mém případě 2001: Vesmírná odysea. A. C. Clarke mě pak, přes své knihy, na dlouhou dobu čtenářsky ovlivnil a přivedl ke sci-fi.

Jsi znám především jako programátor nakladatelských, autorských a knižních webů, které jsou do detailu propracované. Mě ale asi nejvíc zaujal tvůj projekt Slevkupectví, o kterém se zatím tolik neví. Prozradíš mi, jak vznikl ten prvotní nápad a co by Slevkupectví mělo čtenářům přinést?
Slevkupectví vzniklo v roce 2010, kdy byly hodně v kurzu slevové servery. Chyběl mi nějaký podobný projekt zaměřený pouze na knihy… a tak vzniklo Slevkupectví. Za ty roky prošel projekt řadou změn, ale poslání zůstává stále stejné – umožnit lidem koupit knihy opravdu levně. Běžné jsou slevy kolem 30 %, a to i na novinky a bestsellery.

Žijeme svým způsobem v marketingovém světě, reklama nás pronásleduje na každém kroku. Jak moc je podle tebe dnes důležitá prezentace autora navenek?
Pokládám prezentaci autorů za hodně důležitou, což je doufám vidět i z mé práce. Existují dnes již klasické formy prezentace jako křest knih, autorská čtení, propagace na prodejnách apod. Osobně se snažím i o větší informovanost o autorech na internetu a sociálních sítích. U autorů v zahraničí je to běžná věc, ale čeští autoři a nakladatelé se to až na výjimky teprve učí.

Máš i vlastní malé nakladatelství, podle čeho se rozhoduješ, jakou knihu vydáš? Jde ti čistě o kvalitu textu, nebo se zamýšlíš rovnou i nad tím, jestli je takovou knihu možné prodat?
Rukopis si samozřejmě nejdříve přečtu, a když mě něčím zaujme, tak hned navazuje i přemýšlení nad tím, jaké skupiny čtenářů by mohla daná kniha zaujmout a zda má smysl ji vydat. Mám trochu jednodušší rozhodování… po dobu 5 let, co mé nakladatelství existuje, jsem vydával knihy pouze dvou autorů – Petra Eisnera a Richarda Pachmana. Znám oba dlouho a vím, co od nich mohu čekat.
V únoru vydám první překladovou knihu. Jedná se o překlad úspěšné slovenské knihy Vykupitel duší. Tento slovenský titul mi byl doporučen. Stačilo přečíst si dostupnou ukázku a věděl jsem, že tu knihu chci vydat. A hned začátkem března vyjde také nová kniha Petra Eisnera Rok ohně. Petr nás v redakci, i naše externisty, opět „dostal“ dokonalým příběhem z předválečného Německa. Obě novinky vyjdou rovnou i ve formě e-knih.I tímto novým krokem chceme zvýšit prodejnost a dostupnost našich knih.

Jak dlouho trvá proces vydání knihy od momentu, kdy se rozhodneš, že se ti rukopis líbí a takzvaně do toho půjdeš?
Záleží i na rozsahu rukopisu, ale většinou to trvádva až tři měsíce.

Jak podstatnou roli podle tebe hrají u prodeje knih recenze?
Jsou recenze a recenze. Nikdy jsem moc nerozuměl odborným recenzím… Více dám na čtenářské recenze, ohlasy nebo postřehy. I kvůli tomu jsem založil a stále provozuji literární server Knihovnice.cz, pod který spadá i nakladatelství. Dobře napsané recenze, které zaujmou, samozřejmě prodeje zvyšují. Vyznat se v množství vydávaných titulů je opravdu těžké… a recenze v tom pomáhají. Je to vidět na počtu nakladatelů, kteří s námi chtějí spolupracovat. I z nabídek recenzních výtisků, které nám chodí.

Co si ty sám rád přečteš? A jakou knihu bys čtenářům z poslední doby doporučil?
Dnes již čtu prakticky všechno. Dříve jsem měl hodně oblíbené sci-fi. Z poslední doby bych doporučil asi útlou knihu Harukiho Murakamiho Spánek.

Jaký máš názor na audio knihy a e-knihy?
E-knihy mám rád – sám vlastním čtečku. Přišel jsem třeba na to, že ve čtečce čtu rychleji. Výhodou je i to, že do čtečky si koupím i knihy, které bych si asi v papírové formě nekoupil. Audioknihy, to je kapitola sama pro sebe. Možná mohou někoho přivést ke knihám jako takovým. Nějaké audioknihy i já mám a občas si je pustím třeba při delší cestě autem.

Myslíš, že přijde doba, kdy tištěné knihy přestanou existovat?
To je otázka… možná v budoucnosti. Hodně lidí tvrdilo, že přestanou existovat s příchodem e-knih, ale nic takového se nestalo. Pro mě osobně nic nenahradí papírovou knihu, příjemnou na dotek, vonící…

Jak vnímáš názor určité skupiny lidí, že e-kniha nakladatele vlastně nic nestojí, a proto by měla být k dispozici zdarma?

S takovým názorem se setkávám často, ale není to pravda. Například autorům se honorář musí vyplatit i z každé prodané e-knihy. Mezi papírové a elektronické knihy se rozdělují náklady, které jsou spojené se vznikem knihy – korektury, u překladových knih samotný překlad, případně práva apod.

Velké téma jsou čtenářské deníky na školách. Jedná se o povinnost, na druhou stranu je většina kantorů benevolentní a toleruje opisování anotací knih z internetu a mezi žáky. Efekt je tedy téměř nulový. Nemělo by větší smysl dát studentům volnou ruku, aby četli a psali o knihách, které si vyberou?

Čtenářský deník bych asi oddělil od povinné četby. Vedení čtenářského deníku je dobrá věc – já si třeba vedu alespoň přehled knih, které jsem přečetl a kdy. Povinnou četbu jsem neměl rád. Vzpomínám si, jak jsem k ní přistupoval, když jsem chodil do školy. Paradoxně jsem se k některým titulům rád vrátil později, v dospělosti, když už mě do nich nikdo nenutil. Myslím si, že by spíš učitelé měli žáky nějakým způsobem inspirovat, navnadit, podporovat v žánrech, které dotyčný žák má rád.

Zaznamenal jsi v poslední době na naší scéně nějakou novou „literární hvězdu“, nového autora, který tě zaujal?
Přiznám se, že jsem nikoho takového v poslední době nezaznamenal. Ale možná mě někdo brzy příjemně překvapí.


Autor: Monika Petráková

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Paddington 2

Kino / film / britsko-francouzská rodinná komedie
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.08.2018 od 17:00 hod.

 

Divadlo Víťa Marčíka

Divadlo / pro děti
Veselské pískovny
19.08.2018 od 15:00 hod.

 

Naše chutě

Ostatní / jiný / gastro festival + hudba
Střelnice - zahrada
19.08.2018 od 11:00 hod.