PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Knihovna v Malšicích udělala jihočeský rekord ve čtení. Nikdo při něm neusnul

Knihovna v Malšicích udělala jihočeský rekord ve čtení. Nikdo při něm neusnul

Pátek, 27.03.2015 / fotoreport

 

Pořádné čtenářské sousto připravila malšická knihovna pro veřejnost. Uskutečnil se tam maraton čtení, při němž lidi od šesti let až po seniory čtyřiadvacet hodin v kuse četli z knih.

„Přemýšlela jsem, jak zpestřit březen – měsíc knihoven. Na internetu jsme se dozvěděli o maratonu čtení a uspořádali ho,“ říká vedoucí knihovny Dana Křížovská. Jen zapsání do knihy rekordů nedopadne.

„Agentura na nás chtěla příliš peněz, podmínkou také bylo, že se musí zapojit 270 čtenářů, kteří budou číst 25 hodin a budou se číst určité knihy jako Švejk, Jirásek, Harry Potter. To by ale děti nezvládly, děláme to tedy po svém. Každý si čte co chce, někteří pečlivě vybírají úryvky, protože chtějí lidem něco skrze knihu sdělit“ popisuje Křížovská. Cílem proto zůstalo zviditelnění knihovny a akcí městysu, jeho školy i veřejnosti.

Do maratonu se nakonec zapojilo kromě dětí ze základní školy také 80 čtenářů a nečtenářů. Nejmladší byli prvňáčci a nejstarším zaregistrovaným byl osmdesátisedmiletý František Hrdoušek, který se na čtení pečlivě dopředu připravoval, aby dobře vyslovoval. „Lidé se nám hlásili sami, i ti již nechodí do knihovny. Během čtrnácti dní jsme měli plno. Teď jsem zvědavá, kdo v noci odpadne,“ dodala s úsměvem Dana Křížovská s tím, že dalším výstupem z akce budou podrobné statistiky o čtenářské obci Malšic.

Do maratonu čtení se zapojila i malšická základní škola. „Zapojila se celá škola. Děti ke čtení hodně vedeme a naše děti hojně navštěvují knihovnu. Maraton je pro ně zpestření výuky českého jazyka,“ poznamenala učitelka Alena Jeličová. Jednou ze čtenářek byla i osmiletá Tereza Hurtová. Do knihovny chodí obden. „Čtu každý den nejméně hodinu. Teď jsem dočetla Deník malého poseroutky a rozečtený mám Deník mimoňky, ten mě zatím baví ze všech knih nejvíce. Od začátku školního roku jsem přečetla už asi dvacet pět knížek,“ pochlubila se Terezka, která dělá radost učitelce i knihovně. Ta průměrně registruje až dva nové čtenáře denně.

Do čtení se nakonec zapojilo 238 dětí i dospělých. Malšičtí udělali jihočeský rekord, za 24 hodin se řetěz čtení nepřerušil. Čtenáři přečetli 163 knih od 54 autorů. V pátek 27. března se v mnoha knihovnách republiky koná Noc s Andersenem.


Fotografie


Autor: David Peltán

Zemřel mistr jazzových houslí Didier Lockwood

 Ve věku 62 let zemřel den po svém koncertu na infarkt francouzský jazzový houslista Didier Lockwood. Stalo se tak v neděli 18. února. Hudebník byl známý prolínáním žánrů jako jazz, rock i elektronické experimenty. Lockwood navštívil také jih Čech, vystoupil v Českém Krumlově i Bechyni. Podílel se zhruba na dvou desítkách alb. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


HON

Divadlo / komedie / repríza úspěšné detektivky
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.02.2018 od 19:00 hod.

 

The Pau (punk rock solo, PL) @ pivnice U Lva Tábor

Hudba / punk - rock
pivnice U Zlatého Lva
21.02.2018 od 20:30 hod.