PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Knihovna v Malšicích udělala jihočeský rekord ve čtení. Nikdo při něm neusnul

Knihovna v Malšicích udělala jihočeský rekord ve čtení. Nikdo při něm neusnul

Pátek, 27.03.2015 / fotoreport

 

Pořádné čtenářské sousto připravila malšická knihovna pro veřejnost. Uskutečnil se tam maraton čtení, při němž lidi od šesti let až po seniory čtyřiadvacet hodin v kuse četli z knih.

„Přemýšlela jsem, jak zpestřit březen – měsíc knihoven. Na internetu jsme se dozvěděli o maratonu čtení a uspořádali ho,“ říká vedoucí knihovny Dana Křížovská. Jen zapsání do knihy rekordů nedopadne.

„Agentura na nás chtěla příliš peněz, podmínkou také bylo, že se musí zapojit 270 čtenářů, kteří budou číst 25 hodin a budou se číst určité knihy jako Švejk, Jirásek, Harry Potter. To by ale děti nezvládly, děláme to tedy po svém. Každý si čte co chce, někteří pečlivě vybírají úryvky, protože chtějí lidem něco skrze knihu sdělit“ popisuje Křížovská. Cílem proto zůstalo zviditelnění knihovny a akcí městysu, jeho školy i veřejnosti.

Do maratonu se nakonec zapojilo kromě dětí ze základní školy také 80 čtenářů a nečtenářů. Nejmladší byli prvňáčci a nejstarším zaregistrovaným byl osmdesátisedmiletý František Hrdoušek, který se na čtení pečlivě dopředu připravoval, aby dobře vyslovoval. „Lidé se nám hlásili sami, i ti již nechodí do knihovny. Během čtrnácti dní jsme měli plno. Teď jsem zvědavá, kdo v noci odpadne,“ dodala s úsměvem Dana Křížovská s tím, že dalším výstupem z akce budou podrobné statistiky o čtenářské obci Malšic.

Do maratonu čtení se zapojila i malšická základní škola. „Zapojila se celá škola. Děti ke čtení hodně vedeme a naše děti hojně navštěvují knihovnu. Maraton je pro ně zpestření výuky českého jazyka,“ poznamenala učitelka Alena Jeličová. Jednou ze čtenářek byla i osmiletá Tereza Hurtová. Do knihovny chodí obden. „Čtu každý den nejméně hodinu. Teď jsem dočetla Deník malého poseroutky a rozečtený mám Deník mimoňky, ten mě zatím baví ze všech knih nejvíce. Od začátku školního roku jsem přečetla už asi dvacet pět knížek,“ pochlubila se Terezka, která dělá radost učitelce i knihovně. Ta průměrně registruje až dva nové čtenáře denně.

Do čtení se nakonec zapojilo 238 dětí i dospělých. Malšičtí udělali jihočeský rekord, za 24 hodin se řetěz čtení nepřerušil. Čtenáři přečetli 163 knih od 54 autorů. V pátek 27. března se v mnoha knihovnách republiky koná Noc s Andersenem.


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.