PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kliniku na Cestě doprovázelo pohodové odpoledne i pořádný kotel pod pódiem

Kliniku na Cestě doprovázelo pohodové odpoledne i pořádný kotel pod pódiem

Sobota, 16.05.2015 / fotoreport + článek

 

V pátek 8. května to okolo Ctiborova Mlýna v Táboře, který je znám jako Cesta žilo už od odpoledních hodin. Jedním z bodů na programu, po kterém byla celá událost pojmenována, byla i přednáška o tom, jak komunitní centrum Cesta funguje a kam směřuje. Slovo dostala i jedna z členek pléna pražského Autonomního Sociálního Centra Klinika, která přijela za účelem seznámit lidi se současnou situací okolo pražské Kliniky a obecně s tím, jak Klinika vznikla a na jakých principech a ideálech funguje. Další body programu se odehrávaly v prostorách Ctiborova Mlýna a okolí. Patřilo mezi ně například vystoupení několika písničkářů i hudebních těles, nebo odpolední fair trade trh (o němž reportáž přineseme samostatně). Vstup byl dobrovolný a atmosféra nadmíru přátelská.

Na Cestě a přilehlém amfiteátru vše zahájil fair trade trh a folk punkové formace jako pražští Quemar, kladenští Oioipiratoi a místní folk rockoví Mad Trippers. Okolí mlýna se hemžilo lidmi a krásné počasí jen přispívalo dobré náladě, která visela ve vzduchu. Stejně jako vůně grilovaných pochutin.

Na řadu přišla plánovaná přednáška, která byla rozdělena na dvě hlavní části. První část byla věnována prostoru Cesty. Pár desítek posluchačů se dozvědělo, jak a kdy tato komunitní organizace vlastně vznikla, jaké jsou její plány do budoucna a vše okolo její momentální situace a jejího fungování. Přednáška byla doprovázena prezentací, na které bylo shrnuto vše řečené. Druhá část patřila pražské Klinice. Nejdříve byl promítnut krátký dokument shrnující vše, co se doposud na Klinice stalo a proč tomu tak bylo. Následovala diskuze, která trvala ještě asi půl hodiny. Otázky se týkaly nejen toho, co se stalo, ale i jak to bude s Klinikou dále. A jak to vypadá, tak Klinika žije, a bude žít dál..


Bylo po půl osmé, a na programu ještě zbývala jména tří kapely Jako první přišli na řadu strakoničtí Jaywalker se svým post hardcorem. Podmanivé tóny spojené s ještě podmanivějším hlasem byly něco, co obzvláště uchu vyhovovalo. Posluchači odměňovali kapelu potleskem. Další byli na řadě Worldhood. Banda z Prahy, hrající poctivý punkrock v té nejčistější formě. Lidí před pódiem pomalu přibývalo a souměrně s tím rostla i míra zájmu o to, co se právě hraje. A reakce byly pozitivní. Rozjelo se i slušné pogo.

Zbývala poslední kapela a zároveň i zlatý bod programu. Byli to pražští Just For Being hrající opět punkrock. Ten v jejich podání občas přecházel až v hardcore a dokázal publikum uvést do varu. Na několik chvil se otevřel moshpit a potlesk se ozýval za každým songem, hned jak nástroje na chvíli utichly. Just For Being udeřili svojí energií na správnou strunu a všichni přítomní si jejich vystoupení užili naplno.

Koncert skončil někdy po desáté hodině a s ním i oficiální program. Lidí na Cestě ale zůstávalo stále mnoho a kromě popíjení piva a užívání si příjemného nočního počasí několik z nich pokračovalo v diskuzi o Klinice. A já se nabitý energií z energických hudebních vystoupení a plný dobré nálady z příjemné atmosféry celého večer vydal zpět domu.


Fotografie


Autor: David Peltán, Marek Hadrbolec

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat