PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kingův Nadaný žák je jedna velká hrůza. Dobrá hrůza

Kingův Nadaný žák je jedna velká hrůza. Dobrá hrůza

Úterý, 08.10.2013 / recenze

 

Nadaný žák je bezesporu nejděsivější kniha jakou kdy tento americký autor napsal. On sám sice za svojí nejděsivější knihu považuje Hřbitov zvířátek, ale podle mého názoru tuto knihu Nadaný žák snadno strčí do kapsy. A ačkoli to není typická Kingovka, jaké příznivci Stephena Kinga jistě velmi dobře znají, přináší svému čtenáři/posluchači jedinečný, i když poměrně děsivý zážitek, nad kterým se ještě mockrát pozastaví i po několika dnech, co knihu odložil.

Tuto novelu pro vás v audiopodobě namluvil Jaroslav Doleček, který se ukázal jako vynikající vypravěč a jehož hlas se k celému příběhu dokonale hodí. Jako audioknihu představila Nadaného žáka společnost Audiolibrix, věnující se distribuci nepřeberného množství audioknih. A to jak těch starších, tak i naprostých novinek na českém knižním trhu.

Nadaný žák vypráví příběh mladíka Todda Bowdena, který si už jako dítě vypěstoval zvláštní a jistým způsobem zhýralý zájem o koncentrační tábory, nacisty a vše co s touto tématikou souvisí. Jeho "velký zájem" však časem přerostl v posedlost, která zformovala jeho osobnost i charakter do pokroucených tvarů připomínajících bludiště s mnoha temnými a skrytými zákoutími.

Kvůli své posedlosti se Todd na počátku příběhu dozvídá, že v jeho sousedství bydlí bývalý nacista a hledaný zločinec Kurt Dussander, který zde však žije pod falešným jménem Arthur Denker. Chlapec se rozhodne muže vydírat a uzavře s ním velice zvláštní, a pro mnoho lidí jistě velmi znepokojující, dohodu. Todd neprozradí jeho skutečné jméno a neudá ho na policii, ale odměnou mu bude Arturovo vyprávění o koncentračních táborech, mučení a zabíjení Židů a Romů a o veškerých nacistických praktikách a donucovacích prostředcích, které kdy byly použity.

A tak začne chlapec starého pána navštěvovat pravidelně. Ani jeden z nich netuší, jak se jejich schůzky podepíšou na každém z nich a jakým závratným způsobem přeformují jejich osobnosti, jednání a chápání okolního světa. A celá hrůzná pravda jednou musí vyplavat na povrch.

Nadaný žák je dobrou a poutavou knihou, která však není jen tak pro někoho. Obsahuje tolik hrůzy a lidské zhýralosti, jakou nenajdete ani v tom nejhorším Kingově hororu. Při jejím čtení, případně poslechu, si naplno uvědomíte hrůzy, které se v lidské historii udály během druhé světové války i to, jak nad námi tyto události stále visí jako těžký bouřkový mrak, ze kterého může začít každou chvíli pršet.

Tyto události neovlivnily jen tehdejší a následující generaci, ale jak je na postavě Todda vidět, ovlivnit dokáží každého jedince i po mnoha a mnoha letech a mohou nadobro změnit jeho osobnost a zničit v něm jeho lidskou podstatu. Todd Bowden je toho živým důkazem a ne jen nějakou výjimkou potvrzující pravidlo.

Přes všechnu hrůznost, která je v knize popsána, bych však knihu všem vřele doporučila, protože nám ukazuje skutečný svět, jakým byl, je a jakým ještě dlouho bude. Nevtáhne vás do světa nadpřirozených postav a smyšlených úkazů a jevů, u kterých je vám jasné, že se nikdy stát nemohou. Ne! Ukáže vám pravdu o jednom z nejhorších období lidských dějin.

Takže pokud jste četli knihy, jako je Sophiina volba, Chlapec v pruhovaném pyžamu nebo Deník Anny Frankové, rozhodně sáhněte i po Nadaném žákovi, který do tohoto žánru literatury bezpodmínečně patří. Protože o takovýchto tématech je potřeba psát. Je potřeba o nich mluvit. Je potřeba o nich vědět. A kniha Stephena Kinga ukazuje tuto dobu zase z trochu jiného, ale přesto správného, úhlu pohledu než výše zmiňované knihy.

Kupte si tento titul zde: Nadaný žák
Audiokniha byla poskytnuta společností audiolibrix.com


Autor: Wendy Šimotová, audiolibrix.com


Téma: Audioknihy

Související články

 

 
Kultura dnes


3V1 TALK SHOW - Štíbrová, Pártlová, Arichteva

Divadlo / komedie / TALK SHOW
Hotel Palcát, 9. května 2471, 390 02 Tábor
19.11.2019 od 19:00 hod.

 

Audience, Protest / premiéra

Divadlo / drama
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.11.2019 od 19:00 hod.

 

V Paříži bych tě nečekala, tatínku

Divadlo / komedie / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
19.11.2019 od 19:30 hod.

 

Michal Prokop + Luboš Andršt, Jan Hrubý trio

Hudba / koncert / rock - folk
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.11.2019 od 19:00 hod.