PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kdo šetří, má za tři aneb Anifilm ve znamení trojky. Festival začíná už zítra

Kdo šetří, má za tři aneb Anifilm ve znamení trojky. Festival začíná už zítra

Středa, 02.05.2012 / zpráva

 

Pokud jste si ušetřili nějaké ty peníze, neváhejte, a vyražte do Třeboně na třetí ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů. Od čtvrtka 3. do 8. května máte možnost zhlédnout animované filmy z celého světa, a nejen to. Pořadatelé si pro vás přichystali také výstavy, koncerty, workshopy nebo i diskuze o filmech. Mezinárodní soutěž celovečerních animovaných filmů nabídne hned dvě kategorie, a to filmy pro dospělé a pro děti. V každé z tého kategorií se nám představí pět filmů, které si již získaly příznivé hodnocení kritiků a ocenění na jiných filmových festivalech. Těšit se můžete například na českého Aloise Nebela, či na film z exotického Singapuru Tatsumi.

V další, rovněž mezinárodní soutěži, se nám pro změnu představí krátkometrážní animované filmy. V poslední soutěži na sebe upozorní studentské filmy z České republiky a Slovenska.

Nejdůležitější částí programu ANIFILMU 2012 jsou tři soutěže. V Mezinárodní soutěži celovečerních animovaných filmů se o hlavní festivalovou cenu utká desítka snímků, které do Třeboně dorazí z celého světa. Mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů představí nejlepší krátké filmy za loňský rok. V Třeboni budou se svými filmy soutěžit také studenti v Česko-slovenské soutěži studentských animovaných filmů.
Anifilm uvede bohatě zastoupenou Mezinárodní soutěž celovečerních filmů

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů je rozdělena na filmy pro dospělé a na filmy pro děti. V každé z těchto částí bude prezentováno pět filmů, celkem tedy soutěží deset animovaných celovečerních filmů, což je oproti loňskému ročníku dvojnásobný počet. Prestiž soutěže dokládá i fakt, že většina přihlášených filmů získala řadu filmových ocenění na mezinárodních festivalech a pyšní se vysokým hodnocením kritiků i diváků.

Filmy pro dospělé

Jediným českým zástupcem v mezinárodní soutěži celovečerních filmů je adaptace úspěšné stejnojmenné komiksové trilogie autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 Alois Nebel. Pro zachování výtvarného stylu předlohy zvolili autoři technologii rotoscopingu, která kombinuje hraný a animovaný film. V rámci přednášky Making of dají tvůrci nahlédnout do zákulisí vzniku tohoto jedinečného animovaného filmu, který byl za Českou republiku navržen do nominací na Oscara a letos posbíral tři České Lvy.

Rumunsko – polský animovaný dokument Crulic – cesta na onen svět vypráví příběh třiatřicetiletého Rumuna, který zemřel v polském vězení během hladovky. Hlavní hrdina hlasem plným ironie jím promlouvá k divákům ze záhrobí. Crulicovi propůjčil hlas uznávaný rumunský herec Vlad Ivanov. Projekce filmu se zúčastní režisérka filmu Anca Damian, která se chystá v České republice natáčet svůj nový film.

Silný vizuální styl, ruční malba, koláže, fázová animační technika - to vše dohromady vytváří pozoruhodný, překvapivě kompaktní a nezapomenutelný film Ježek Jiří. Animovaná satira vznikla podle předlohy kultovního polského komiksu o věčném potížistovi, městském ježkovi Jiřím. Nenapravitelný sukničkář a velký fanoušek skateboardu a piva se stane ústředním bodem velkého plánu fanatika do genetické manipulace. Projekce filmu, který Polsko rozdělil na dva nesmiřitelné tábory, proběhne za účasti jednoho z trojice režisérů Wojteka Wawszczyka.

Rabínův kocour francouzského režiséra Antoine Delesvauxa je dalším filmem, který vznikl podle předlohy slavného komiksového románu. Děj se odehrává ve 20. letech minulého století v Alžíru, kde žije Rabín Sfar se svou dcerou Zlabyí, s hlučným papouškem a darebáckým kocourem. Snímek posbíral řadu cen, mezi kterými je například hlavní cena Césars, která je francouzskou obdobou amerických Oscarů a získal také Křišťál pro celovečerní film ve francouzském Annecy.

Tatsumi je oslavou života a práce japonského autora komiksů Yoshihira Tatsumi. V poválečném okupovaném Japonsku se Tatsumiho vášeň pro komiksové romány nakonec stává prostředkem na obživu chudé rodiny. Pro režiséra Erica Khoo znamenal tento film návrat do Cannes, poté co byl v roce 2008 uveden v soutěži jeho předchozí film My Magic.

Filmy pro děti

Příběhy noci
proslulého francouzského režiséra Michela Ocelota, držitele prestižních evropských cen BAFTA a César, se odehrávají v malém, zdánlivě opuštěném kině plném kouzel. Za magické noci, kdy je všechno možné, se zde setkávají dívka, chlapec a starší technik a zkoumají, kreslí, vymýšlí, přikrášlují a přehrávají příběhy, které je tolik přitahují.

Další soutěžní snímek Thór – Legendy z Valhally do Třeboně putuje z Islandu. Vypráví příběh kováře Thóra, který je podle legend synem krále bohů Ódina. Thór sní o cti, úctě a věčné slávě a jeho skutečnými hrdiny jsou bojovníci padlí v bitvě, kteří přijdou do Valhaly, síně padlých.

Estonský film Lotte a tajemství měsíčního kamene je vzrušujícím příběhem štěněte Lotty, dvou cizinců-zlodějů a tajemného žlutého kamene.

Velký medvěd dánského režiséra Esbena Tofta Jacobsena je napínavým dobrodružstvím Jonatána a jeho mladší sestry Sofie. Děti tráví prázdniny na dědečkově chatě hluboko v lesích. Jonatán se snaží Sofie zbavit a nakonec se mu to podaří způsobem, který by ho ani ve snu nenapadl. Sofii unese ohromný medvěd…

Bohatý a spletitý příběh filmu Obraz se odehrává ve světě výtvarného umění a skrývá v sobě alegorii nesnášenlivosti, ale i tajemství a myšlenku růstu jednotlivce. Obraz je třetím francouzským zástupcem v mezinárodní soutěži Anifilmu 2012.

Soutěž krátkých filmů představí to nejlepší ze světové i české tvorby

V Mezinárodní soutěži krátkých filmů se ve třech devadesátiminutových blocích utká celkem třicet filmů. Jde o kurátorský výběr těch nejzajímavějších celosvětových titulů co do pestrosti v žánru, animační technice, způsobu vyprávění a země původu. Svoji soutěžní kategorii mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol, zaměřujících se na animovanou tvorbu. V Česko-slovenské soutěži studentských filmů se představí celkem dvacet šest titulů. Oproti loňskému ročníku jsme zaznamenali vysoký nárůst co do počtu i kvality přihlášených snímků.

Mezinárodní porota

Porotci Mezinárodní soutěže celovečerních filmů, kteří rozhodnou o nejlepším filmu pro děti a pro dospělé, se představí ve složení Theodore Ushev - kanadský výtvarník, režisér a animátor původem z Bulharska, Emily Hubley, režisérka a dcera legendárního průkopníka americké animované tvorby Johna Hubley a trojici uzavírá český scenárista a spisovatel Edgar Dutka.

Mezinárodní krátké filmy a Česko-slovenské studentské filmy bude hodnotit pětičlenná porota, kterou tvoří český producent Martin Vandas, slovenská režisérka Katarína Kerekešová, dánská producentka Sarita Christensen, estonská režisérka Olga Pärn a britský kreslíř a animátor, zabývající se animovanou groteskou Ant Blades. Každý z vítězů jednotlivých kategorií si kromě festivalové ceny Animovaný svět v lahvi odnese příjemnou prémii jeden tisíc euro. Anifilm tak mezi všechny vítěze rozdělí celkem čtyři tisíce eur.

Nesoutěžní program

Bill Plympton vybere nejzásadnější krátké filmy
Světoznámý americký kreslíř a režisér celovečerních i krátkých filmů Bill Plympton za své autorské a často velmi provokativní filmy obdržel řadu festivalových ocenění a dvakrát byl nominovaný na Oscara. Exkluzivně pro Anifilm vytvořil v rámci sekce Pohledy dvouhodinové pásmo krátkých animovaných filmů, které pro jeho tvorbu byly osudové, které ho inspirovaly a ovlivnily.

Vzpomínka na Zdeňka Milera, autora kultovního Krtečka
Na konci listopadu loňského roku zemřel režisér a výtvarník Zdeněk Miler. Jedna z nejvýznamnějších osobností kresleného animovaného filmu. Tvůrce, který českou animaci proslavil po celém světě a kterého nám záviděl i Hollywood. Jeho tvorbu si připomeneme nejlepšími díly legendárního Krtečka a také výběrem z jeho ne příliš známé krátkometrážní tvorby, která může být pro mnohé diváky velkým překvapením.
Velká estonská retrospektiva

Legendární Priit Pärn povede scenáristický workshop
Tématem letošního ročníku Anifilmu je estonská kultura. Součástí přehlídky je bohatý filmový program pro děti i dospělé, zahrnující produkci třech animačních studií Joonisfilm, Nukufilm a Tallinnfilm. Představíme pestrý filmový výběr, který vyniká především typicky estonským absurdním humorem a nadsázkou a zahrnuje různé techniky, žánry a styly ze současnosti i historie estonské animované tvorby. Součástí retrospektivy je také výstava s ukázkami kreslené animace, koncert báječné kapely Kriminaalne Elevant a scenáristický workshop s legendárním Priitem Pärnem. Tento držitel nespočtu festivalových ocenění svými krátkými filmy proslavil estonskou animovanou tvorbu po celém světě. Pärnovy filmy jsou typické černým humorem, hravým surrealismem a jedinečným výtvarným stylem. Workshop bude zaměřený na způsob vytváření příběhu pro animovaný film.

Celovečerní animované trháky minulého roku
V bilanční přehlídce animovaných celovečerních filmů uvidíte celkem 4 loňské trháky. Auta 2, která jsou pokračováním úspešné jedničky z dílny studií Pixar a Walt Disney. Tintinova dobrodružství Stevena Spielberga, která jsou natočená podle oblíbeného belgického komiksu. Kocour v botách, který vás přesvědčí o tom, že hrdinou už byl dávno před tím, než potkal Shreka. A opět uvedeme film Rango, který je čerstvým majitelem Oscara 2012 za nejlepší celovečerní animovaný film.

Oscar 2012: krátké animované filmy

Chybět nebude ani kompletní nominační pětice krátkých animovaných filmů z letošního udílení Oscarů.
Vítězný americký snímek The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore je vtipnou alegorií o léčivé síle příběhu. Film Sunday popisuje každonedělní rutinu jedné kanadské rodinky. La Luna vypráví příběh malého chlapce, který zjistí, že jeho rodina pracuje v tom nejneobvyklejším oboru. Úsměvný britský snímek The Morning Stroll líčí střetnutí muže a kuřete na jedné ranní procházce New Yorkem. Wild Life vypráví osud anglického přistěhovalce do kanadského pohraničí.

Animované dokumenty
Kombinace animovaného a dokumentárního filmu? Že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Historicky úplne první animovaný dokument Neighbours natočil Norman McClaren již v roce 1952 a získal za něj dokonce i Oscara. Spolu s ním uvidíte dalších 11 rozličných dokumentů v uceleném bloku v rámci nesoutěžní sekce Fokus.

Animovaný horor
Animovaný film už dávno není pouze místem pro dětskou imaginaci a pohádkovou fantazii. I do této nevinné filmové říše zavítal děs a hrůza v podobě hororu. U nás hororový žánr sice nemá vybudovanou pevnou základu, přesto se i zde dá najít několik skvostů. Letos nabídneme noční promítání hororových krátkometrážních filmů v ucelených blocích. Mezinárodní mix představí staré i současné filmy od známých i neznámých tvůrců.

Prezentace prestižní školy Bezalel
Pokračujeme v prezentaci kvalitních a uznávaných filmových škol, zaměřujících se na animovanou tvorbu. Izraelskou univerzitu Bezalel Academy of Arts and Design v Jerusalemě, jejíž jméno je synonymem sta let izraelského umění, tradice i inovace, divákům představí její dva pedagogové, Rafael Yaniger a Noam Nadav. Součástí prezentace je projekce nejlepších filmů, realizovaných na této škole.

Profil Jiřího Brdečky
Letos uplynulo dvacet let od úmrtí Jiří Brdečky, autora, který patřil k nejproslulejší generaci české animace. Přes tři desítky krátkých filmů realizoval ve studiu Bratři v triku, kde byl zaměstnán jako režisér. Jeho styl získal ohlas a ceny na zahraničních festivalech, kde platil ze jednu z nejrespektovanějších osobností východní Evropy. Jeho tvorba se stala součástí zlatého fondu světové animace. Animované filmy Jiřího Brdečky přijede do Třeboně uvést jeho dcera, známá spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, která snímky pro Anifilm vybrala.

Polská škola animace
Ve spolupráci s naším polským partnerským festivalem Etuida & Anima, nabídneme průřez polskou animací. Ve čtyřech pásmech představíme tvorbu klasických, novějších a současných prací polské animované tvorby, zaměřenou především na tvorbu nejmladší generace polských animátorů.

Projekce pro děti, loutková divadla a dílny animace
Dětský program nabídne čerstvé novinky i nestárnoucí klasiku a uspokojí nejrůznější věkové skupiny. Včetně dětí dospělých.
Pro nejmenší máme připravený výběr nejoblíbenějších večerníčků a zároveň představíme i ty nejnovější. Kdo má rád pohádky, neměl by si nechat ujít loutková divadelní představení Pták ohnivák a liška Ryška, O zamilované ježibabě a Červenou Karkulku. Pro ty starší chystáme premiérovou ochutnávku nového francouzského animovaného 3D seriálu Malý princ, který je velice zdařilou adaptací této nestárnoucí knížky spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho. Pro teenagery jsme nachystali populární britský seriál Mezi námi zvířaty, jehož autorem je oscarový režisér Nick Park, proslulý jako autor Wallace a Gromita a Ovečky Shaun.

V rámci retrospektivy Zdeňka Milera si připomeneme první díly populárního Krtečka a nebudou chybět ani animované celovečerní trháky loňského roku ze sekce Bilance. Estonská retrospektiva nabídne hodinové pásmo ušité na míru dětem a mezinárodní soutěž celovečerních animovaných filmů představí pět dětských titulů. A nakonec trochu prostoru pro kreativitu – nejen děti si budou moci vyzkoušet vyrobit svůj vlastní animovaný film v dílnách animace.

Doprovodný program Anifilmu

V rámci doprovodného programu nabídneme dvě výstavy, tři koncerty, tři divadelní představení pro děti a nebude chybět ani večerní projekce na rybníku a na náměstí.
Výstavy: Estonská kresba a Animovaný film ve studentském plakátu
První výstava souvisí s letošním tématem, Velkou Estonskou retrospektivou. V souvislosti s čtyřicetiletým výročím od založení estonského animačního studia Eesti Joonisfilm představíme ukázky z procesu vzniku kresleného animovaného filmu, která je prezentována různými styly, zastupující starší i současné umělce jako jsou Rein Raamat, Avo Paistik, Priit a Olga Pärnovi.

V rámci výstavy Animovaný film ve studentském plakátu vystavíme vedle desítky originálních plakátů předních českých výtvarníků nejzdařilejší práce studentů, mladých výtvarníků a grafiků, kteří po zhlédnutí filmu a plakátu k němu, vytvořili svůj vlastní návrh, alternativu k původnímu plakátu. Návštěvník výstavy tak budete mít jedinečnou možnost shlédnout zcela nové plakáty vedle jejich starších předobrazů a pokochat se rozličnými variacemi provedení.

Koncerty a Dj´s

Tři večery se třemi báječnými kapelami. Zpěvačka Charlie One, klávesista Mirek Lacko a basista Vladimír Kliment pod názvem Charlie & Chocolates představí směsici hudebních stylů ovlivněnou jazzem ze „starých časů“. Kabaretní formace Myštet vznikla jako reakce na naprostý nedostatek původní tvorby pro muže. Chrudimská partička třech divokých koček v boa vás zvedne ze židle. Kriminaalne Elevant je zábavná estonská kapela, z části tvořená filmovými tvůrci, která byla založena za účelem komponování hudby pro film. V jejich hudbě se mísí prvky klezmeru, jazzu, punku, tanga, ska i surfrocku. Za DJ´s se na Anifilmu představí DJ Liquid A DJ Ultrafino.

Speciální program Anifilmu

Speciální program nabídne celkem šest odborných přednášek, víkendový scenáristický workshop s Priitem Pärnem, jeden diskusní panel a prezentaci připravovaných filmů ve Work in Progress. Režisérka Maria Procházková představí výrazné zástupce z řad Animovaných filmových titulků, které se staly fenoménem. Každý přece zná postavičku swingujícího Růžového pantera či esteticky noblesního agenta 007. Popis technologie rotoskopie, kterou vznikl film Alois Nebel, bude na konkrétních ukázkách demonstrovat režisér filmu Tomáš Luňák. Zcela odlišnou technologií byl natočen zatím poslední film režiséra Jana Svěráka, Kuky se vrací. O tom jak film vznikal, přijedou do Třeboně hovořit Jan Svěrák spolu s výtvarníkem Jakubem Dvorským.

Kurátor sbírky filmových plakátů Terryho Ponožky Pavel Rajčan účastníky provede historií a současností československé plakátové tvorby v celosvětovém kontextu. Přednáška zahrnuje ukázky více než šesti set originálních a jedinečných děl, přičemž cena některých původních plakátů se pohybuje v závratných částkách. Bezmála sedmdesát let práce studia Bratři v triku zmapuje bývalý animátor tohoto slavného československého studia, Jiří Plass. O proměnách filmového triku od dob geniálního Meliése až po současnost bude vyprávět jeden z nejpovolanějších, trikový specialista Boris Masník. O budoucnosti českého animovaného filmu budou diskutovat zástupci z řad odborné veřejnosti a České televize. Pozvání do Třeboně přijal generální ředitel Petr Dvořák. Na sobotním Work in Progress o svých právě připravovaných celovečerních animovaných filmech pohovoří režiséři Jan Balej, Pavel Koutský a Michal Źabka.

Den pro hráče

Pro fanoušky nezávislých počítačových her je i letos připraven celodenní program zaměřený na animaci v herní tvorbě. Kromě českých tvůrců přijedou letos své projekty představit i zástupci ze zahraničí. Chybět nebude cyklus zajímavých přednášek, hosté se mohou těšit také na nové nebo ještě vznikající hry, které si budou moct na místě zahrát za přítomnosti samotných tvůrců. O své zkušenosti se s fanoušky počítačových her podělí Jakub Dvorský a Jaromír Plachý (Amanita Design), Reece Millidge (Damp Gnat), Felix Bohatsch (Broken Rules), Martin Procházka (Hammerware) a další. V jednom ze sálů proběhnou projekce autorského hraní a ukázky nejzajímavějších současných projektů.
Game day se koná se v neděli 6. května v Divadle J. K. Tyla a Besedě.

Modrá zóna
Novinkou letošního Anifilmu je Modrá zóna České spořitelny, místo, kde si hosté Anifilmu mohou odpočinout, posedět s přáteli nebo celý den sledovat na velké obrazovce některé z doprovodných programů festivalu jako jsou animované klipy, titulky, upoutávky na filmy nebo fotky z festivalu. Kryté sezení vznikne na zámeckém nádvoří. Vstup pro všechny je zdarma.

Další hosté

Kromě výše zmíněných tvůrců, kteří budou v Třeboni prezentovat svoji tvorbu v rámci workshopů a přednášek – Priit Pärn, Maria Procházková, Jan Svěrák, Jakub Dvorský, Jiří Plass, Boris Masník, Jan Balej, Pavel Koutský a Michal Žabka, se na Anifilm chystají také další zajímaví hosté – Michaela Pavlátová, Aneta Kýrová, Aurel Klimt, Denisa Grimmová-Abrhámová, Jiří Barta, Petr Skoumal, Břetislav Pojar, Galina Miklínová, Ivo Mathé, Michal Bregant a další. Českými zástupci v porotě jsou Edgar Dutka a Martin Vandas. Zahraniční tvůrce budou reprezentovat např. zástupci Izraelské univerzity Bezalel Academy of Arts and Design v Jerusalemě, pánové Rafael Yaniger a Noam Nadav, průřez polskou školou animace představí Piotr Szczepanowicz a Mateusz Solarz. Celovečerní soutěžní film Velký medvěd uvede dánský režisér Esben Toft Jacobsen, další zahraniční hosté přijedou osobně uvést své filmy z mezinárodní soutěže krátkých filmů.

Akreditace a vstupenky

Jednorázová vstupenka stojí 50 Kč a umožňuje vstup na jakoukoliv jednu filmovou projekci nebo do festivalového klubu. Vstupenky jsou neadresné, nejsou vydané na konkrétní představení ani místo. Návštěvníkům proto doporučujeme přijít včas.
Akreditace umožňuje neomezený vstup na všechny festivalové projekce a do festivalového klubu. Jednodenní akreditace stojí 120 Kč a její součástí je program zdarma, šestidenní akreditace stojí 500 Kč a v ceně je kromě programu také katalog festivalu.

Akreditace i vstupenky budou k zakoupení během konání festivalu ve festivalovém centru v kině Světozor.
Zdarma je vstup na program pro děti a školy, do Modré zóny České spořitelny na zámeckém nádvoří, na výstavy, na dílny animace a na večerní projekce na Masarykově náměstí a na rybníce.

Více informací najdete také na: www.anifilm.cz


Autor: i -