PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kapota vznikla na základě plakátu. Nyní se bude hledat viník

Kapota vznikla na základě plakátu. Nyní se bude hledat viník

Čtvrtek, 08.05.2014 / článek

 

Na Táborsku se zrodil nový divadelní soubor Kapota. Na podzim se dal dohromady na základě letáku a v sobotu 10. května od 19 hodin odehraje svou první hru Kdo za to může? v sále čekanického hostince Na Pěkné vyhlídce.

Za vznikem nového souboru stojí divadelní režisérka a scénáristka Kateřina Pokorná z mladovožického divadla Voživot, které si nedávno odneslo z třešťské přehlídky divadel první cenu za hru Moje sestra Maryša a ceny vybojovali i dílčí herci.
„Na podzim jsem dala po Táboře výzvy, zda by někdo neměl zájem hrát divadlo. Přihlásilo se asi čtyřicet lidí a překvapilo mě, že to byli převážně dospělí, protože jsme čekala spíš zájem od dětí a mládeže,“ říká Kateřina Pokorná, podle zkratek jejího jména a zkratky Tábora soubor udělal název (KAteřina POkorná TAbor). Nejmladší člence Kapoty je deset let, nejstarší 66, ale členkou byla i třiaosmdesátiletá zájemkyně.

Po přihlášení čekal nováčky dril. Nejdřív museli zvládnout divadelní pohyb a mluvu.
„K souboru jsme přišla loni v říjnu. Vždy jsem chtěla hrát divadlo a leták mě nalákal. Věděla jsem, že to nebude legrace a zkusila jsem to. Jen jsem si myslela, že budu u mladších lidí a jsem u dospělých. Nakonec mi to ale nevadí, je to fajn a osamocená se rozhodně necítím,“ prozradila patnáctiletá Kateřina Mandíková, jíž největší problémy dělá se nesmát ve vtipných scénkách. A plakátek přilákal také doktora Dušana Ingra. „Chtěl jsem si to zkusit.Absolvoval jsem dva měsíce příprav, jako dýchání a jevištní mluvu, a teď nás čeká první vystoupení. Baví mě to čím dál víc, ale uvidí se po premiéře,“ říká s úsměvem.

Ze čtyřicítky zájemců nakonec za školní rok zůstalo 22 lidí, kteří se rozdělili na dvě party.
Po přípravách je čekalo nastudování her. Jedna skupina se věnovala komediální kabaretní inscenaci Kdo za to může?, která pojednává o hledání viníka v roztržkách mezi mužem a ženou. Druhá skupina trénuje nově upravenou komedii Stvoření světa, již už hrálo divadlo Voživot.

Bude stálá scéna?

„Hry píšu přímo na tělo a neustále je předělávám. Jednu jsem schopná přepsat i čtyřikrát. Ve finále bych ráda každý rok se členy souboru nastudovala dvě věci, která by se hrály. Chtěla bych také od června udělat víkendové divadelní workshopy pro veřejnost v Táboře,“ dodává Kateřina Pokorná. Divadelní dílny by trvaly tři dny a vedli by je profesionální herci. Lidé by si mohli divadlo zkusit, za víkend nastudovat nějakou drobnou scénku a v závěru by ji odprezentovali před publikem.

„Na Táborsku je skvěla divadelní scéna, jen tu chybí stálý soubor, který víceméně každé město má. Mám vizi vytvořit či suplovat takový spolek v Táboře. Nastudovaly by se dvě nové hry ročně, zapojilo by se více lidí, tak uvidíme,“ prozradila Kateřina Pokorná.

Premiéra Kdo za to může? se odehraje v sobotu 10. května a vstupné na ni je 70 korun. Reprízy komediální hry jsou pak 23. a 24. května vždy od 19 hodin opět v hostinci Na Pěkné vyhlídce. Druhá skupina Kapoty pak premiéru Stvoření světa odehraje 7. června a reprízu 8. června.


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


dětský den s mimoněm, mickeym, jednorožcem a šmoulou

Pro děti / dětský den
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2023 od 13:30 hod.

 

táborský svatební veletrh

Ostatní / Svatební veletrh
Hotel Palcát
24.09.2023 od 10:00 hod.

 

Biotronika

Ostatní / duchovní shromáždění,
Clarion Congress Hotel České Budějovice, 14, Pražská tř. 2306, 370 04 České Budějovice
24.09.2023 od 15:15 hod.

 

Svatba bez obřadu

Divadlo
Dům kultury Milevsko
24.09.2023 od 19:00 hod.