PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Floex s předkapelou Fiordmoss zahráli ve Slávii

Floex s předkapelou Fiordmoss zahráli ve Slávii

Sobota, 28.04.2012 / fotoreport

 

Přestože skladatel a multiinstrumentalista Tomáš Dvořák vydal pod pseudonymem Floex jen dvě alba – Pocustone (2001) a Zorya (2011), patří ke špičce české nezávislé hudební scény – mezi dvěma alby nezahálel a většina lidí ho bude znát jako autora hudby ke hrám Samorost 1 a 2 či Machinarium. Jeho „nezávislá“ tvorba se od té herně-soundtrackové vlastně příliš nevzdaluje: je sice melodičtější a „písničkovější“ (což podtrhuje i zpěv v několika skladbách), ale podobně jako hudba ke hrám kombinuje akustické a elektronické nástroje, pohrává si se styly od minimalismu přes jazz po taneční hudbu a čiší z ní radost z krásy zvuku.

Koncert Floexe s předkapelou Fiordmoss, na který bylo v jiných městech vyprodáno, byl původně naplánovaný na 23. 4. do hlavního sálu Slavie a měla ho doplňovat barevná projekce po celé budově. Pro malý zájem posluchačů se ale obě kapely musely přesunout do kavárny a efektní nasvícení Slavie tedy bohužel vyznělo trochu naprázdno. Připadá mi, že se budějovičtí (ne)návštěvníci snaží organizátorům kulturních akcí znovu a znovu dokazovat, že zvát na jih Čech uměleckou špičku – ať už hudební či jinou – je občas totéž co házet perly sviním.

Na koncertu samotném to naštěstí nebylo znát. Na necelou hodinu náladových písní melancholických a potemnělých Fiordmoss navázal Floex se svou výrazně živější a barevnější částí dvojkoncertu. Přenést na pódium studiové album Zorya, které si loni odneslo hned dvě ceny Anděl – za elektronickou a za alternativní hudbu – byl od Tomáše Dvořáka docela odvážný krok. Oživit skladby, které ve studiu pečlivě stavěl a nahrával jediný člověk jen s občasnou výpomocí nějakého hosta, vyžadovalo založení kapely. Ta dostala název Floex Band (jinde též Floex + band); v Budějovicích se kapela představila v redukované podobě, bez basisty – na pódiu se před plátnem s vizuální projekcí objevil bubeník, dva klarinetisté a zpěvačka.

Tomáš Dvořák se rychlými jeleními skoky přesouval od klávesnice a čudlíků syntezátorů ke svému klarinetu; plnocenným partnerem mu byl Jiří Javůrek, který klarinet čas od času vyměnil za basklarinet či dechový syntezátor. Oba dechaři si mezi sebou střídali sóla i doprovod, rychlé i pomalé party, zvuky znějící přirozeně i synteticky. Střed pódia zabraly živé i elektronické bicí Mariana Petržely, nápadité a rozmanité v každé ze zahraných skladeb; v několika z nich zazářila i zpěvačka Sára Vondrášková, před níž nelze než smeknout – bez zaváhání uzpívala všechny vokální party z alba Zorya navzdory jejich rozmanitosti i tomu, že každý z nich byl v jiném jazyce a původně napsaný pro jinou interpretku.

Floex je na české scéně ojedinělým úkazem a ve Slavii dokázal, že nazývat jeho hudbu elektronickou či alternativní je maličko nefér. Na alternativní hudbu se totiž až příliš snadno poslouchá a na elektroniku je až příliš akustický a živý.

- Jan Flaška -


Fotografie


Autor: Ondřej Brynych, Jan Flaška

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Ondřej Kříž a Jirka Řapek u Stánku

Hudba / koncert
Stánek - Žižkovo náměstí
20.08.2018 od 20:00 hod.

 

Láska všemi deseti

Kino / film
Stánek - Žižkovo náměstí
20.08.2018 od 21:00 hod.