PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Lang nabídne v Táboře konceptuální zákusek

Finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Lang nabídne v Táboře konceptuální zákusek

Úterý, 15.11.2011 / pozvánka

 

Prezentaci finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominika Langa nazvanou Zákusek bude možné zhlédnout v pátek 18. listopadu od 12.30 hodin v prostorách bufetu Gymnázia Pierra de Coubertina na náměstí Františka Křížka 860 v Táboře. Dominik Lang zde představí a nabídne veřejnosti k ochutnání podle vlastního návrhu vytvořený a upečený konceptuální zákusek. Od 13 hodin pak bude následovat komentovaná prohlídka Tábora, ze kterého pochází finalistova rodina. Dominik Lang, jehož otec Jiří Lang byl významným sochařem, účastníky provede svými oblíbenými místy a doprovodí je komentářem vztahujícím se k historii své rodiny.

Součástí akce, která je přístupná všem zájemcům zdarma, bude i beseda s autorem. V rámci doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého nazvaného 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst jednotliví finalisté od července do listopadu vystavují svá díla v nejrůznějších formách na pěti vybraných místech v České republice pěti různými libovolnými způsoby.

Dominik Lang je jednou z nejvýraznějších osobností současné výtvarné scény. Letos uspěl ve výběrovém řízení pro Bienále současného umění v Benátkách a jeho tamní instalace sklidila velký ohlas.
 
„Dominik se ve svém díle se často zabývá samotným procesem tvorby, příprava speciálního ,výtvarného’ zákusku byla pro byla tedy jasnou volbou,“ říká kurátor doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého Ondřej Horák. „Představa takzvaného poživatelného umění navíc zapadá jak do letošníh snah o netradiční prezentace všech pěti finalistů, tak i do úvah o podobách současného umění,“ dodává Horák.

Organizátoři Ceny Jindřicha Chalupeckého se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění. V červenci se konala prezentace Jiřího Thýna v ďáblickém zahradnictví, srpen patřil Marku Therovi v kytlickém hostinci, v září dostal prostor Pavel Sterec v Koněpruských jeskyních a v říjnu Filip Cenek v Jihlavě.

Všichni finalisté si připravili jako každý rok svůj projekt pro výstavu Finále 2011, která nyní probíhá v Centru současného umění DOX v Praze, kde porota vybere laureáta a jeho jméno oznámí 25. listopadu v rámci slavnostního večera v režii umělce Michala Pěchoučka. Vítěz získá padesát tisíc korun od společnosti Triga, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun určených na realizaci výstavy v Galerii Václava Špály na podzim 2012.
 
Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v květnu 1990 z podnětu Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Za dobu své existence pro českou scénu „objevila“ řadu výrazných výtvarných osobností, které nyní patří ke špičce české výtvarné scény a jejichž práce obstála i v zahraničí. Mezi takové umělce patří například Kateřina Šedá, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková.

Program prezentace Dominika Langa v Táboře:
12.30 - prezentace Dominik Lang: Zákusek (bufet Gymnázia Pierra de Coubertina)
13.00 – komentovaná prohlídka Tábora s Dominikem Langem (prohlídka začne na nám. Františka Křížka)

Foto: Současná výstava prací finalistů CJCH v DOX


Autor: i -

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Táborská opona - 4.ročník divadelního festivalu

Divadlo / divadelní festival
Dům armády Tábor
21.04.2018 od 09:00 hod.

 

Siroty-Fylozofy Jam-Krajevish und Reginald Von Ravenhorst

Hudba / Garage rock,underground,dark singer-songwriter
Pivnice u Zlatého Lva,Žižkovo náměstí 16, 39001 Tábor
21.04.2018 od 20:00 hod.

 

Slavné filmové a muzikálové melodie

Hudba / koncert / filmová hudba
KD Metropol České Budějovice
21.04.2018 od 18:30 hod.

 

Nebezpečný experiment

Divadlo / mysteriózní noir thriller
Jihočeské divadlo, Dr. Stejskala 19, České Budějovice
21.04.2018 od 19:00 hod.