PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Festival vína v Táboře má nakročeno do finále. Ale teď zpátky do minulosti

Festival vína v Táboře má nakročeno do finále. Ale teď zpátky do minulosti

Pátek, 25.03.2011 / fotoreport

 

Druhý týden Táborského festivalu vína je pomalu za námi. Po 15 dnech degustací toho nejlepšího z tuzemské vinné produkce míří festival do finále. To se uskuteční v sobotu 26. března v klubu Milenium. Návštěvníci se mohou těšit na 25 předních vinařství, která nabídnou více než 250 vzorků vinného moku. A co že se to ve druhém týdnu dělo a co návštěvníky čeká v závěrečný den?

„První je, že u vstupu každý dostane katalog vinařů zdarma. Druhou je umístění prezentací sýrů do samostatných prostor, takže lidé budou moci ochutnávat v klidu, a to od dvou distributorů,“ nastínil ředitel festivalu Jiří Blafka. Další novinkou je nejsilnější sestava vinařů, která tvoří pomyslnou elitu tuzemské scény.
„Také se nám povedlo domluvit celoplošnou slevu na vína a zřídit úschovnu vín. Ta bude fungovat pro lidi, kteří si například nakoupí kartón vína a nebudou ho chtít s sebou celou dobu tahat,“ dodal Blafka.
Závěr festivalu začneve 13 hodin. Na hlavním prezentačním sále jím bude provázet sommeliér a publicista Branko Černý. Právě tam se návštěvníci setkají s jednotlivými vinaři jako Josef Uher, Miroslav Kovacs, Vladimír Tetur, Josef Dufek, vinařství Kraus, Kořínek, Volařík, Proquin, Hruška, Kolby a jiní. Výjimkou nebudou ani vína z Rakouska, Slovenska, Chile, Portugalska, Argentiny a Nového Zélandu. Branko Černý bude s vinaři přímo na sále dělat rozhovory.

„Každou hodinu si na pódium vezme dva vinaře, které představí a udělá s nimi takovou minidegustaci. Hostesky pak zájemcům pod pódiem rozlijí zdarma víno k ochutnání,“ popisuje pořadatel. Nebude chybět ani show, jako například sekání hrdla láhve sektu šavlí.

Na hlavním sále, kde bude 20 vinařů, nebude rozsáhlejší stolová úprava, pouze křesla a židličky. Na nich bude mít návštěvník možnost nabrat síly k dalšímu ochutnávání. K posezení u stolu budou sloužit prostory v restauraci a ve druhém patře. „Tam bude dalších pět vinařů a ochutnávky sýrů z Holandska i Francie.

A k samotnému ochutnávání. Na baru příchozí dostanou skleničku za zálohu 60 korun. Následně si v průběhu přehlídky zakoupí kupony, za které získají od jednotlivých vinařů vybrané vzorky vín. Cena jednoho kuponu bude pět korun. Ceny vzorků vín budou odstupňovány dle kvality vína v rozmezí od jednoho až pět žetonů. Objem degustačního vzorku bude zhruba 0,025 litru. Ale veskrze záleží na vinaři, kolik je ochotný nalít.
Přehlídku bude hudebně zpestřovat cimbálová muzika Žandár. Po skončení přehlídky bude následovat oldies diskotéka.
Vstupné na závěrečnou akci festivalu je v předprodeji 130 a na místě 160 Kč.


Ve druhém týdnu festivalu mohli jeho návštěvníci ochutnat teplé i studené sýry firem All of Cheese a Ráj sýrů, či zajít na degustace vín vinařství Tetur nebo Dufek.


Více o akcích najdete také na facebooku jihočeského kulturního serveru Kulturne.com. Staňte se přáteli a mějte přehled o tom, co se děje v kultuře nejen na jihu Čech.


Fotografie


Autor: David Peltán