PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Festival Ostinato přiveze do Budějovic jiné kapely do jiných prostorů. Nyní Extra Life

Festival Ostinato přiveze do Budějovic jiné kapely do jiných prostorů. Nyní Extra Life

Pátek, 15.04.2011 / článek

 

Festival Ostinato přináší jediné vystoupení americké kapely Extra Life v ČR v rámci evropského mini tour k aktuálnímu EP Ripped Heart. Večer pondělí 18. dubna otevřou v budějovickém klubu Velbloud instrumentálním setem táborští C. Start je ve 20.30 hodin.

Extra Life je hudební projekt reprezentující současnou „newyorskou“ avantgardu, soustředěný kolem multiinstrumentalisty, zpěváka a skladatele Charlieho Lookera. Toho aktuálně doplňují Caley Monahon-Ward (kytara, housle) a Nick Podgurski (bicí, elektronika). Hudba Extra Life žánrově klene od soudobé experimentální hudby přes avant-rock, math-rock, post-punk, noise, no wave, metal až k folku s motivy indických raga postupů a středověké hudby. K její celkové nevypočitatelnosti, byť do detailu promyšlené, přispívají neobvyklá rytmika, nečekané změny tempa, kontrasty harmonií a především pak Charlieho sférický zpěv, vycházející z tradice vokální techniky „melisma.“

Po šesti letech strávených s noisovými Zs (NY) a jedním rokem s Dirty Projectors (album Rise Above) se Charlie Looker rozhodl pro psaní vlastních, klasičtějších písňových forem, kde bude podstatnou roli hrát zpěv. V roce 2006 tak založil původně sólový projekt Extra Life, jehož prvním počinem bylo dvou písňové EP. Teprve o rok přicházejí další členové a v roce 2008, už jako plnohodnotná, tehdy pětičlenná kapela, vydávají své první LP Secular Works. Po nadšených ohlasech jak ve státech, tak v zahraničí, podnikli dvě americká a jedno evropské turné. Po boku Sonic Youth, Sunn 0))) nebo Deerhunter se zúčastnili festivalů jako Primavera Sound (Španělsko), Villette Sonique (Franie), Moers (Němecno) a Kilbi (Švýcarsko). Druhá dlouhohrající deska v pořadí, Made Flesh, přišla na svět v roce 2010. Šlo o koncepční album, zaobírající se smrtí, spiritualitou a dokonce i vzpíráním. Horkou novinkou, vydanou letos v dubnu na Charlieho novém, striktně vinylovém labelu Last Things Records je čtyřpísňové EP Ripped Heart. Z celé tvorby Extra Life je tato deska pravděpodobně posluchačsky nejvstřícnější. V lehce syntetizátorovém nátěru nakažlivých melodií se pokradmu blíží do suburbie popu. Stále se drží svých nepravidelných, až nervních rytmů, harmonií a hypnotických smyček protkaných neotřelým vokálním projevem. Bystřejší uši možná zachytí nenápadný vliv newyorských klasiků Swans a Unsane stejně tak stěžejních person soudobé hudby jako například Terry Rilley, La Monte Young.


Od Waawe k Céčkám

Táborská post-rocková a téměř výhradně instrumentální formace C vznikla v roce 1999, kdy se k jamující dvojici Tomášovi (bicí) a Pepovi (basa) přidal Patrik (kytara). Trojice tehdy hájila i barvy další táborské, dnes už neexistující party Waawe. Časem se k nim připojil ještě Tomáš z Deverovy Chyby a Céčka byly kompletní. Během své dvanáctileté existence vydali čtyři alba, z toho poslední Opus Vulgaris loni na labelu Election Records. Digipack ke stažení nawww.election-records.com . V hudbě „Céček“ je patrné široké spektrum hudebních vlivů – od psychedelie přes hard core, post-punk, dub až k elektronické hudbě. Na pódiích jste je mohli potkat společně s No Means No, Gallon Drunk, Mono, Album Leaf, Lydia Lunch, Nina Nastasia a mnoho dalšími.

Festival jiné hudby, v jiném prostoru

Mezinárodní festival jiné hudby Ostinato postupně rozšiřuje své pole působnosti - v čase i v prostoru. Z festivalu se pro rok 2011 stává průběžná celoroční akce a uskuteční se na několika stěžejních, více či méně obvyklých, místech v Českých Budějovicích. Navštíví galerie, klubové prostředí, koncertní sály, akademické prostředí univerzity, veřejný prostor a specifické prostředí objevené přímo pro festival. Hlavní programová skladba reflektuje a odráží pestrost a variabilitu hudebního prostoru, který neinklinuje k okázalosti, podbízivosti či uniformitě. Dramaturgie akcentuje současnou nekomerční objevitelskou, alternativní a experimentální hudbu ve všech žánrových projevech. Festival Ostinato bude mít v průběhu roku celkem čtyři záchytné momenty - páteří projektu je symbolická osa „jaro, léto, podzim, zima.“ V každém ročním období bude odprezentován jeden dramaturgický celek, který nabídne sérii hudebních vystoupení, koncertů, filmových projekcí, uměleckých intervencí, performancí, přednášek, setkání...

Pondělí 18.4.
Exra Life (USA – Brooklyn, NY)
http://extralifeblood.com     
http://www.myspace.com/extralifetheband

C (CZ – Tábor)
http://www.myspace.com/cprofile
www.silver-rocket.org
www.myspace.com/freedim

VSTUPNÉ: 150-250 korun

Nejbližší plánované akce hlavního programu v jarním bloku Ostinato:
6.5. – Capillary Action (USA)
7.5. - Gnod (UK)
20.5. - Daniel Higgs (USA)
1.6. – Franz Hautzinger + Isabelle Duthoit (A/FR)
14.6. - Gino Robair (USA) + George Cremaschi (USA/CZ) + Dieb13 (A)

Info: www.ostinato.cz  


Autor: jb -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


lordi - next picture

Divadlo / divadelní komedie
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
21.03.2023 od 19:00 hod.

 

Alinde Quintet

Hudba / koncert / klasická hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.03.2023 od 19:00 hod.

 

Tvoření pro malá stvoření - výroba chobotničky

Pro děti
Dům kultury Milevsko
21.03.2023 od 16:00 hod.

 

Toulky za poznáním - 9 mexických států

Ostatní / setkání / beseda
Dům kultury Milevsko
21.03.2023 od 18:00 hod.