PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Festival Jeden svět už se blíží na jih Čech. Téma práce se dotkne každého!

Festival Jeden svět už se blíží na jih Čech. Téma práce se dotkne každého!

Neděle, 16.03.2014 / článek

 

Práce je hlavním tématem 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ten se jako první usadí od 17. do 19. března v českobudějovickém kině Kotva. Táborští zahájí program happeningem 19. března ve 13 hodin, kdy se budete moc na Křižíkově náměstí odpočinout či se zbavit nepotřebného oblečení, mobilních telefonů a drobné elektroniky. Festival tam potrvá na ZŠ Bernarda Bolzana a klubu MP7 do 23. března. Od 20. do 22. března můžete navštívit Jeden svět také v krumlovském Městském divadle. 

Jeden svět se snaží upozornit na to, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání jako zdroj obživy stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Práce lidi spojuje, protože ji řeší všichni – ti, kdo ji hledají, ti, kdo se bojí, že o ni přijdou, i ti, kdo v ní musí trávit příliš času a přicházejí o svůj soukromý život. „Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

V kampani Jednoho světa 2014 mluví o svém vztahu k práci skuteční lidé způsobem, jako by hovořili o významné osobě svého života. Mladá žena s titulkem „Snad spolu zůstanem“ se bojí o práci. Pán s nápisem „Střídám je“ poukazuje na svá tři zaměstnání, jimiž se snaží uživit rodinu. Muž původem z Indonésie říká „Hledám ji“, zatímco vietnamská podnikatelka ji našla a „vděčí jí za hodně“.

Vybrané filmy stejně jako vizuál představí téma práce v celé jeho šíři. Podíváme se do oblastí, kde změny globálního trhu mají výrazný dopad na způsob života místních. Uvidíme tlaky, jimž čelí zaměstnanci jak v asijských továrnách, tak v evropských. Filmy se tematicky dotknou přepracování a vyhoření, nezaměstnanosti a vzniku nových chudých vrstev společnosti, ale i migrace, dětské práce na globálním Jihu nebo zodpovědné spotřeby.

Chystáte-li se na Jeden svět v Českých Budějovicích, kde se koná od 17. do 19. března, a chcete získat volný vstup na libovolnou filmovou projekci zdarma? Stačí využít festivalové aplikace, kterou naleznete na http://bit.ly/1jQOkcc. Jejím prostřednictvím si vytvořte vlastní plakát se svou fotografií a vyjádřete, jaký máte vztah k práci. Vytištěný plakát (černobílý, formát A4) přineste do 17.března do kina Kotva a vyměňte ho za volnou vstupenku! Akce platí na jakoukoliv projekci festivalu Jeden svět v Českých Budějovicích až do vyprodání sálu. Všechny plakáty budou vystaveny v průběhu festivalu v prostorech kina Kotva. Budete si tedy moci prohlédnout, co znamená práce pro ostatní.

„Osobně doporučuji dokument Tibet – oheň v zemi sněhu, který přináší šokující vhled do současné situace v Tibetu prostřednictvím ilegálně pořízených záběrů veřejných demonstrativních sebevražd. Od roku 2009 se upálilo asi 120 Tibeťanů, převážně buddhistických mnichů a mnišek, kteří tímto zoufalým aktem volali po návratu dalajlámy a nastolení svobody. Z domácí tvorby bych ráda vyzdvihla snímek Show!, který získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokumentární film v roce 2013. Kromě filmové nabídky se naši diváci mohou těšit na bohatý doprovodný programv Kavárně Kotva,“ zve Tereza Lysá na budějovický program Jednoho světa.TÁBOR
začne happeningem

V Táboře se letos koná jubilejní 10. ročník Jednoho světa. Táborští zahájí program happeningem 19. března ve 13 hodin, kdy se budete moc na Křižíkově náměstí odpočinout či se zbavit nepotřebného oblečení, mobilních telefonů a drobné elektroniky. Festival tam potrvá na ZŠ Bernarda Bolzana a klubu MP7 do 23. března.

„Filmy jsme vybírali opět podle stejného klíče. Tedy, že by se jejich tematika měla dotýkat obyvatel našeho regionu a samozřejmě se letos nevyhýbáme ani obecnějším tématům jako třeba kouření, respektive nekouření. Přestavání s kouřením se bude věnovat zčásti autobiografický film Ivo Bystřičana Mých posledních 150 000 cigaret, přičemž režisér osobně přijede ke snímku debatovat a zůstane i na další film Dál nic,“ říkají pořadatelé táborského Jednoho světa.

Promítání filmů Jednoho světa v Táboře zahájí ve středu 19. března od 13 hodin happening, při němž si budete moci na Křižíkově náměstí odpočinout či se zbavit nepotřebného oblečení, mobilních telefonů a drobné elektroniky. Happening bude odrazem filmů Čest práci a Mý věci, které se budou v průběhu táborského programu promítat.
Samotnou filmovou část zahájí ve čtvrtek v 19 hodin hořkokomický snímek o životě se schizofrenií Otázky pana Lásky Dagmar Smržové, kterou mohou návštěvníci znát coby režisérku pořadu České televize 13. komnata. Dagmar Smržová se následně zúčastní debaty s diváky. „Film jsme vybrali proto, že duševní nemoci mohou potkat každého z nás a to kdykoli a kdekoli. Návštěvníci táborského Jednoho světa dále mohou vidět, kdo a za jakou cenu vyrábí oblíbené čokoládové tyčinky, od koho a za jakých podmínek dostanete ledvinu, jak dostat děti zpět do přírody,“ doplňují organizátoři.

Jeden svět 2014 v Táboře pro své publikum připraví celkem 11 filmů, mezi kterými nebudou chybět premiéry českých dokumentů, jako je například zmíněných Mých posledních 150 tisíc cigaret a Dál nic! (Ivo Bystřičan) a Otázky pana Lásky.

Součástí festivalu v Táboře je pestrý doprovodný program. Práce nebo život! je název výstavy prací studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Bechyně na téma Jeden svět v kavárně MP7. Zájemci o Jeden svět mohou zajít také na koncert strakonické kapely The Avarage v pátek 21. března v klubu MP7 či při promítáních ochutnat čaje z Dobré čajovny a zdravou výživu z Naturalu.

Vstupné je na ZŠ Bernarda Bolzana 60 Kč nebo 80 Kč s debatou, pro studenty 40 Kč či 60 Kč s debatou. Do Caffe & Gallery MP7 se dostanete za 50 Kč, studenti za 40 Kč. Jeden svět pro děti bude za 40 Kč a děti do 12 let mají vstup zdarma. Program najdete na na http://www.jedensvet.cz/2014/tabor

ČESKÝ KRUMLOV. Přijďte ocenit práci

Od 20. do 22. března můžete navštívit Jeden svět také v krumlovském Městském divadle. 

„Letošní ročník filmového festivalu Jeden svět nese téma práce. Téma, které řeší úplně každý – od absolventů vysokých škol, kteří nemůžou najít uplatnění třeba ani s dvěma tituly, až po starší ročníky, které končí například proto, že si netykají s moderními technologiemi. Téma rozebere třeba zneklidňující dokumentární komedie S chutí do toho, kterou 20. března v 17 hodin festival zahájíme. Práci představuje i organizace čtvrtého ročníku festivalu v Českém Krumlově. Aby vše klaplo, a vy jste si mohli v klidu užít ty nejinspirativnější filmy, začínáme s přípravou vždy již několik měsíců předem. Přijďte to ocenit do Městského divadla od 20.do 22. března, to už přece tolik práce nestojí,“ zve krumlovský koordinátor Jednoho světa Pavel Bicek.

Program krumlovské části najdete zde: http://www.jedensvet.cz/2014/cesky-krumlov


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Zrní na Střelnici!

Hudba / koncert / poetický rock
Střelnice - spolkový dům
23.11.2019 od 20:00 hod.

 

Powerjóga & Pilates Festival

Sport / Body & Mind
Husova 1570, Tábor
23.11.2019 od 08:30 hod.

 

Tarapaca v Garage

Hudba / koncert / jazz - fusion
Garage Tábor
23.11.2019 od 20:00 hod.

 

Žlutý Fijalky a Gruzavik

Hudba / koncert / rock
Bubo club
23.11.2019 od 21:00 hod.