PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Eva Kantůrková: Přítelkyně z domu smutku

Eva Kantůrková: Přítelkyně z domu smutku

Neděle, 01.12.2013 / recenze

 

Chcete vědět, jak to chodí v base? V tom případě máte jen dvě možnosti, jak to zjistit. Tou první je, že spácháte nějaký trestný čin, za který vás odsoudí, a tím pádem máte postaráno o další životní zkušenost, nebo si přečtete knížku z vězeňského prostředí. Což je jistě ta lepší a daleko příjemnější varianta.

Přítelkyně z domu smutku rozhodně stojí za zmínění, pokud hledáte něco s podobnou tematikou. Tuto knihu, kterou napsala Eva Kantůrková, si můžete užít hned v několika provedeních. Jednak v klasické knižní podobě, jednak v podobě televizního seriálu a v neposlední řadě i v audioknize, kterou vám přináší společnost Audiolibrix.

Děj knihy nás zavede do pochmurného, neutěšeného a drsného prostředí ruzyňské věznice. Zde čeká a přežívá spisovatelka Marta, která je jakýmsi obrazem samotné autorky. Marta, jež je vypravěčkou celého příběhu, nás v jednotlivých kapitolách seznámí nejen se samotným prostředím a chodem věznice, ale i se svými spoluvězeňkyněmi a jejich osudy.

Setkáváme se tak s cikánkou Majkou, která se svým milým a jeho partou okrádala muže, kteří neodolali Majčině šarmu, labilní Helenkou, nebo svéráznou Helgou. Každá z nich Martu něčemu naučila. Ať už se jedná o obyčejné rady, jak ve věznici přežít a udržet si zdravý rozum, kuráž a pevné nervy, nebo o životě venku, který vedly a který je životu Marty mnohdy na hony vzdálený.

Ti, kteří tvorbu Evy Kantůrkové znají, na první pohled poznají velmi nápadnou podobu s osudem knižní hrdinky Marty a osudem samotní autorky. Kniha je totiž jakousi autobiografií samotné Evy Kantůrkové, která byla za svoji literaturu a politické postoje vězněna právě na ruzyňské věznici.

Jak už bylo řečeno, Přítelkyně z domu smutku si můžete poslechnout i v její audiovizi, kterou namluvila Jana Štěpánková. Musím přiznat, že její hlas se k celému příběhu i jeho atmosféře hodí. Jana Štěpánková předčítá knihu s lehkostí, dikcí a prožitkem, který celému příběhu dodává na důvěryhodnosti. Zkrátka jí věříte, že to, o čem vám celou dobu vypráví, si skutečně prožila.

Jakmile se do příběhu zaposloucháte, budete překvapeni tím, jak dobře je vyprávěn, a věřte mi, že budete nemile překvapeni jak těch pět hodin, po kterých jste ,,Přítelkyně“ poslouchali, utekly. Je to výborně napsaná, a tím pádem i namluvená, kniha, která vás donutí se nad jistými věcmi zamyslet a ukáže vám osudy lidí, kterých byste si na ulici nevšimli.


Autor: Wendy Šimotová, audiolibrix.com


Téma: Audioknihy

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


Úvod do flamenca - taneční seminář

Ostatní / workshop / Taneční seminář
Taneční sál Čechova 1 České Budějovice
28.01.2023 od 10:00 hod.

 

Zaklínačský ples: Večírek u Vegelbudů

Hudba / jiný
Střelnice
28.01.2023 od 18:00 hod.

 

Winter hockey days 2023

Sport / hokej / turnaj hvězd i hobbíků
Kluziště Planá nad Lužnicí
28.01.2023 - 29.01.2023 od 08:00 hod.
vícedenní akce