PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Eva Kantůrková: Přítelkyně z domu smutku

Eva Kantůrková: Přítelkyně z domu smutku

Neděle, 01.12.2013 / recenze

 

Chcete vědět, jak to chodí v base? V tom případě máte jen dvě možnosti, jak to zjistit. Tou první je, že spácháte nějaký trestný čin, za který vás odsoudí, a tím pádem máte postaráno o další životní zkušenost, nebo si přečtete knížku z vězeňského prostředí. Což je jistě ta lepší a daleko příjemnější varianta.

Přítelkyně z domu smutku rozhodně stojí za zmínění, pokud hledáte něco s podobnou tematikou. Tuto knihu, kterou napsala Eva Kantůrková, si můžete užít hned v několika provedeních. Jednak v klasické knižní podobě, jednak v podobě televizního seriálu a v neposlední řadě i v audioknize, kterou vám přináší společnost Audiolibrix.

Děj knihy nás zavede do pochmurného, neutěšeného a drsného prostředí ruzyňské věznice. Zde čeká a přežívá spisovatelka Marta, která je jakýmsi obrazem samotné autorky. Marta, jež je vypravěčkou celého příběhu, nás v jednotlivých kapitolách seznámí nejen se samotným prostředím a chodem věznice, ale i se svými spoluvězeňkyněmi a jejich osudy.

Setkáváme se tak s cikánkou Majkou, která se svým milým a jeho partou okrádala muže, kteří neodolali Majčině šarmu, labilní Helenkou, nebo svéráznou Helgou. Každá z nich Martu něčemu naučila. Ať už se jedná o obyčejné rady, jak ve věznici přežít a udržet si zdravý rozum, kuráž a pevné nervy, nebo o životě venku, který vedly a který je životu Marty mnohdy na hony vzdálený.

Ti, kteří tvorbu Evy Kantůrkové znají, na první pohled poznají velmi nápadnou podobu s osudem knižní hrdinky Marty a osudem samotní autorky. Kniha je totiž jakousi autobiografií samotné Evy Kantůrkové, která byla za svoji literaturu a politické postoje vězněna právě na ruzyňské věznici.

Jak už bylo řečeno, Přítelkyně z domu smutku si můžete poslechnout i v její audiovizi, kterou namluvila Jana Štěpánková. Musím přiznat, že její hlas se k celému příběhu i jeho atmosféře hodí. Jana Štěpánková předčítá knihu s lehkostí, dikcí a prožitkem, který celému příběhu dodává na důvěryhodnosti. Zkrátka jí věříte, že to, o čem vám celou dobu vypráví, si skutečně prožila.

Jakmile se do příběhu zaposloucháte, budete překvapeni tím, jak dobře je vyprávěn, a věřte mi, že budete nemile překvapeni jak těch pět hodin, po kterých jste ,,Přítelkyně“ poslouchali, utekly. Je to výborně napsaná, a tím pádem i namluvená, kniha, která vás donutí se nad jistými věcmi zamyslet a ukáže vám osudy lidí, kterých byste si na ulici nevšimli.


Autor: Wendy Šimotová, audiolibrix.com


Téma: Audioknihy

Související články

 

 
Kultura dnes


listování - fake news challange

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
27.06.2022 od 18:30 hod.

 

Listování - FAKE NEWS CHALLENGE - od covidu k Ukrajině a zpět

Divadlo / jiný / literatura
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
27.06.2022 od 17:00 hod.

 

Jak Lesíčkovi uletěly včelky do Bavorského lesa

Divadlo / pro děti
Lovecký zámek Ohrada
27.06.2022 - 01.07.2022 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

South Side Story - Taneční show EFK

Divadlo / taneční show
Dům kultury Milevsko
27.06.2022 od 18:00 hod.