PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Erik Truffaz se v Highway 61 clubu blýskl češtinou. Publikum roztleskal a roztančil

Erik Truffaz se v Highway 61 clubu blýskl češtinou. Publikum roztleskal a roztančil

Pondělí, 14.10.2013 / fotoreport

 

Když se řekne jazz, mnohdy se lidem vybaví zmatené harmonie, synkopy, noblesní prostory...Málokdo si pak řekne, že by na jazz tancoval. Jenže jazz má dnes mnoho podob, příznivcům tradičního jazzu proti vůli. Jedním z těch, kteří rádi experimentují, je i švýcarský mistr trumpety Erik Truffaz. V Českých Budějovicích ho mohli vidět před dvěma lety návštěvníci Jihočeského jazzového festivalu přímo na náměstí Přemysla Otakara II. V pátek 11. října ho stejný festival pozval do Highway 61 clubu. Vzhledem k tomu, že Truffaz sice surfuje na jazzové vlně a občas sklouzává k world music, rocku, hip hopu i dalším žánrů, nikdo nevěděl, co od něj a jeho kvartetu očekávat.

Mohl to být večírek v poklidných tempech a libích tónech, takové trumpetista umí. Jenže páteční večer s Erikem Truffazem, Christophe Chambetem (baskytara), Marcem Erbettem (bicí) a Corbozem Benoitem (klávesy/piano) byl neskutečně našlápnutý. Tóny zůstaly, doplnily je groovy bicích a elektronické čáry z ambientové laboratoře klávesisty Benoita. Naplněný klub nezůstal dlouho v klidu a začal se pohupovat. Truffaz prohodil několik slov česky a bubeník Erbett se v půlce koncertu zvedl ze židle a říká: "Jsem zpocený, krucipísek". Nebyl sám. Kvartet, hrající průřez tvorbou, byl jako doma a atmosféru podtrhlo také tleskání publika do rytmu. Na přídavky prostě dojít muselo... 

Neztratili se však ani domácí - kapela Jirky Hebíka Bobesh. Původní obavy, jak jejich hudba po mistrovském výkonu prvoligových hráčů vyzní, se brzy rozplynuly. Bobesh sebral vhozenou rukavici a v klidu a se ctí navázal na předchozí výkon funky smooth jazzem. 

Další lahůdkou v klubu bude The Zawinul Legacy Band, kapela složená výhradně z členů Weather Report a Zawinul Syndicate.  Vystoupí už 27. října. Formace hraje skladby jednoho z největších a nejuznávanějších jazzových skladatelů, hudebníků a kapelníků Joea Zawinula. Obě kapely, Weather Report a Zawinul Syndicate, jsou držitelkami několika cen Grammy. Joe Zawinul, rodák z Vídně, byl v USA vyhlášený 28krát nejlepším klávesistou roku v prestižním časopise Down Beat. Vstupné je v předprodeji 290 Kč v síti Cb systém i v klubu, na místě 350 Kč.


Fotografie


Autor: David Peltán


SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.