PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Erik Truffaz se v Highway 61 clubu blýskl češtinou. Publikum roztleskal a roztančil

Erik Truffaz se v Highway 61 clubu blýskl češtinou. Publikum roztleskal a roztančil

Pondělí, 14.10.2013 / fotoreport

 

Když se řekne jazz, mnohdy se lidem vybaví zmatené harmonie, synkopy, noblesní prostory...Málokdo si pak řekne, že by na jazz tancoval. Jenže jazz má dnes mnoho podob, příznivcům tradičního jazzu proti vůli. Jedním z těch, kteří rádi experimentují, je i švýcarský mistr trumpety Erik Truffaz. V Českých Budějovicích ho mohli vidět před dvěma lety návštěvníci Jihočeského jazzového festivalu přímo na náměstí Přemysla Otakara II. V pátek 11. října ho stejný festival pozval do Highway 61 clubu. Vzhledem k tomu, že Truffaz sice surfuje na jazzové vlně a občas sklouzává k world music, rocku, hip hopu i dalším žánrů, nikdo nevěděl, co od něj a jeho kvartetu očekávat.

Mohl to být večírek v poklidných tempech a libích tónech, takové trumpetista umí. Jenže páteční večer s Erikem Truffazem, Christophe Chambetem (baskytara), Marcem Erbettem (bicí) a Corbozem Benoitem (klávesy/piano) byl neskutečně našlápnutý. Tóny zůstaly, doplnily je groovy bicích a elektronické čáry z ambientové laboratoře klávesisty Benoita. Naplněný klub nezůstal dlouho v klidu a začal se pohupovat. Truffaz prohodil několik slov česky a bubeník Erbett se v půlce koncertu zvedl ze židle a říká: "Jsem zpocený, krucipísek". Nebyl sám. Kvartet, hrající průřez tvorbou, byl jako doma a atmosféru podtrhlo také tleskání publika do rytmu. Na přídavky prostě dojít muselo... 

Neztratili se však ani domácí - kapela Jirky Hebíka Bobesh. Původní obavy, jak jejich hudba po mistrovském výkonu prvoligových hráčů vyzní, se brzy rozplynuly. Bobesh sebral vhozenou rukavici a v klidu a se ctí navázal na předchozí výkon funky smooth jazzem. 

Další lahůdkou v klubu bude The Zawinul Legacy Band, kapela složená výhradně z členů Weather Report a Zawinul Syndicate.  Vystoupí už 27. října. Formace hraje skladby jednoho z největších a nejuznávanějších jazzových skladatelů, hudebníků a kapelníků Joea Zawinula. Obě kapely, Weather Report a Zawinul Syndicate, jsou držitelkami několika cen Grammy. Joe Zawinul, rodák z Vídně, byl v USA vyhlášený 28krát nejlepším klávesistou roku v prestižním časopise Down Beat. Vstupné je v předprodeji 290 Kč v síti Cb systém i v klubu, na místě 350 Kč.


Fotografie


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


3V1 TALK SHOW - Štíbrová, Pártlová, Arichteva

Divadlo / komedie / TALK SHOW
Hotel Palcát, 9. května 2471, 390 02 Tábor
19.11.2019 od 19:00 hod.

 

Audience, Protest / premiéra

Divadlo / drama
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.11.2019 od 19:00 hod.

 

V Paříži bych tě nečekala, tatínku

Divadlo / komedie / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
19.11.2019 od 19:30 hod.

 

Michal Prokop + Luboš Andršt, Jan Hrubý trio

Hudba / koncert / rock - folk
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.11.2019 od 19:00 hod.