PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Drákula bez napětí

Drákula bez napětí

Pátek, 25.07.2014 / recenze

 

Představte si pošmournou a tajemnou Transylvánii zahalenou do temné a neproniknutelné noci. Je počátek 19. století, po dlážděných ulicích se rozléhá klapot koňských kopyt a drnčení kol kočárů. V jednom z nich sedí mladý a velmi ambiciózní právník Jonathan Harker, který přijíždí z Londýna na hrad hraběte Drákuly, aby s ním projednal koupi několika londýnských domů. A ačkoli je všemi obyvateli městečka varován, aby se rychle vrátil domů, je pevně rozhodnut svoji návštěvu uskutečnit. Netuší, jak neblahé a dalekosáhlé následky bude jeho návštěva v sídle obávaného hraběte mít.

Drákula, průlomové dílo irského spisovatele Brama Stokera z roku 1897, je jedním z prvních hororových děl o vampirismu. V nové podobě jej českým čtenářům přináší  nakladatelství Omega, které se věnuje právě vydávání klasických děl. Kromě Drákuly tak pro své čtenáře připravuje Tři mušketýry, Bílou velrybu nebo Chrám matky boží v Paříži.


Příběh Drákuly je vyprávěn z perspektivy několika osob prostřednictvím jejich deníkových zápisků, vzájemné korespondence a je doplněn novinovými výstřižky a zprávami. To dodává knize na jisté originalitě, alespoň na tehdejší dobu. Především však jde o nejznámější (i když ne úplně první) zpracování „upířího námětu“, o nějž se Stoker dlouho před napsáním knihy zajímal: sedm let studoval v Evropě historické souvislosti i lidové pověsti o upírech.

Pro dnešní čtenáře, znalé mnoha divadelních a filmových adaptací Drákuly i moderních upířích filmů s akčním dějem a rychlým sledem událostí, je Stokerův Drákula i přes dobrodružný příběh poněkud nezáživný, a to především jeho první část. Za sebe tedy musím říci, že v tomhle mě kniha zklamala a nenaplnila moje očekávání příběhu plného napětí odehrávajícího se v pochmurné atmosféře Transylvánie počátku 19. století – tak jako jiné knihy z podobného prostředí nebo historické doby. Nejnapínavější je vlastně až samotný závěr příběhu. Jestli se tedy rádi bojíte, klasický Drákula asi není ta pravá kniha pro vás. Koneckonců, i ve své době se tento upíří originál proslavil až později právě díky prvním filmovým adaptacím.

Hodnocení: 60%


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce