PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovický masakr. Plastici a DéGéčka po čtyřiceti letech vzpomínali Na Americe

Budějovický masakr. Plastici a DéGéčka po čtyřiceti letech vzpomínali Na Americe

Pondělí, 09.06.2014 / fotoreport

 

Třicátého března 1974 se měl v rudolfovském hostinci Na Americe uskutečnit koncert kapel Adept, The Plastic People Of The Universe a DG 307. Nakonec došlo pouze k několikaminutovému vystoupení prvně jmenovaných, po kterých následoval příjezd policejních složek a došlo k takzvanému “budějovickému masakru.”

Od nedávna se protagonisté osudného koncertu vrací do Rudolfova u Českých Budějovic, aby vystoupení symbolicky dokončili. S nimi se na místo činu vrací také tehdejší máničky, nyní již notně prošedivělí pánové v sepraných džínových vestách. Vrací se, aby zavzpomínali, proč vlastně mají dlouhé vlasy.

Poslední z těchto Undergroundových poutí se uskutečnila v sobotu 31.května a představili se zde DG 307, The Plastic People Of The Universe a František Čuňas Stárek, který připomněl některé podrobnosti o čtyřicet let starém koncertu.

DG 307 staví poslední roky na kontrastu obdivuhodného frontmana Pavla Zajíčka a o několik dekád mladšího houslisty a milovníka hluku Tomáše Vtípila a nejinak tomu bylo v Rudolfově. Zatímco Zajíček pouze seděl na židli a za pomocí papírové nápovědy deklamoval své verše hlasem, ze kterého je znát, že jeho majitel již má hodně za sebou, Vtípil se ujal role dirigenta souboru a energií rozhodně nešetřil.

Hlavní hvězdou byli ale legendární The Plastic People Of The Universe. Ti sice nevystoupili v klasické sestavě, ale Tomáš Skřivánek z Krch-off bandu a Půlnoci byl za Evu Turnovou plnohodnotný záskok. Ostatní členové kapely byli na svých místech a zejména ikonický Vratislav Brabenec si publikum již od prvních tónů podmanil.

Velký díl koncertu byl věnován nejnovější desce Maska za maskou z roku 2009, ale chybět nesměla žádná z kultovních skladeb, kterých si PPU za svou pohnutou historii nasbírali poměrně dost. Zazněl tedy Kanárek, Magické noci, Podivuhodný mandarin a nebo závěrečné Muchomůrky bílé.

V sále, který za oněch čtyřicet let zaznamenal jen málo změn, působil tento koncert velmi silně, čemuž napomáhaly taky překvapivé muzikantské výkony všech zůčastněných. Odměnou jim byl téměř nehynoucí potlesk, který rozhodně nebyl nezasloužený.

Líbí se ti www.facebook.com/Kulturnecom


Fotografie


Autor: Petr Šrajer, František Ciml

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce