PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovický masakr. Plastici a DéGéčka po čtyřiceti letech vzpomínali Na Americe

Budějovický masakr. Plastici a DéGéčka po čtyřiceti letech vzpomínali Na Americe

Pondělí, 09.06.2014 / fotoreport

 

Třicátého března 1974 se měl v rudolfovském hostinci Na Americe uskutečnit koncert kapel Adept, The Plastic People Of The Universe a DG 307. Nakonec došlo pouze k několikaminutovému vystoupení prvně jmenovaných, po kterých následoval příjezd policejních složek a došlo k takzvanému “budějovickému masakru.”

Od nedávna se protagonisté osudného koncertu vrací do Rudolfova u Českých Budějovic, aby vystoupení symbolicky dokončili. S nimi se na místo činu vrací také tehdejší máničky, nyní již notně prošedivělí pánové v sepraných džínových vestách. Vrací se, aby zavzpomínali, proč vlastně mají dlouhé vlasy.

Poslední z těchto Undergroundových poutí se uskutečnila v sobotu 31.května a představili se zde DG 307, The Plastic People Of The Universe a František Čuňas Stárek, který připomněl některé podrobnosti o čtyřicet let starém koncertu.

DG 307 staví poslední roky na kontrastu obdivuhodného frontmana Pavla Zajíčka a o několik dekád mladšího houslisty a milovníka hluku Tomáše Vtípila a nejinak tomu bylo v Rudolfově. Zatímco Zajíček pouze seděl na židli a za pomocí papírové nápovědy deklamoval své verše hlasem, ze kterého je znát, že jeho majitel již má hodně za sebou, Vtípil se ujal role dirigenta souboru a energií rozhodně nešetřil.

Hlavní hvězdou byli ale legendární The Plastic People Of The Universe. Ti sice nevystoupili v klasické sestavě, ale Tomáš Skřivánek z Krch-off bandu a Půlnoci byl za Evu Turnovou plnohodnotný záskok. Ostatní členové kapely byli na svých místech a zejména ikonický Vratislav Brabenec si publikum již od prvních tónů podmanil.

Velký díl koncertu byl věnován nejnovější desce Maska za maskou z roku 2009, ale chybět nesměla žádná z kultovních skladeb, kterých si PPU za svou pohnutou historii nasbírali poměrně dost. Zazněl tedy Kanárek, Magické noci, Podivuhodný mandarin a nebo závěrečné Muchomůrky bílé.

V sále, který za oněch čtyřicet let zaznamenal jen málo změn, působil tento koncert velmi silně, čemuž napomáhaly taky překvapivé muzikantské výkony všech zůčastněných. Odměnou jim byl téměř nehynoucí potlesk, který rozhodně nebyl nezasloužený.

Líbí se ti www.facebook.com/Kulturnecom


Fotografie


Autor: Petr Šrajer, František Ciml

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Kinematograf bratří Čadíků

Kino / film / letní kino
náměstí T. G. Masaryka, Veselí nad Lužnicí
19.07.2018 - 22.07.2018 od 21:30 hod.
vícedenní akce

 

Katka Syrná & David Peltán

Hudba
Budvarka U Zlatého lva, Tábor, Žižkovo nám. 16
19.07.2018 od 20:00 hod.

 

Milevské léto 2018

Hudba
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
19.07.2018 od 18:00 hod.