PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovický masakr. Plastici a DéGéčka po čtyřiceti letech vzpomínali Na Americe

Budějovický masakr. Plastici a DéGéčka po čtyřiceti letech vzpomínali Na Americe

Pondělí, 09.06.2014 / fotoreport

 

Třicátého března 1974 se měl v rudolfovském hostinci Na Americe uskutečnit koncert kapel Adept, The Plastic People Of The Universe a DG 307. Nakonec došlo pouze k několikaminutovému vystoupení prvně jmenovaných, po kterých následoval příjezd policejních složek a došlo k takzvanému “budějovickému masakru.”

Od nedávna se protagonisté osudného koncertu vrací do Rudolfova u Českých Budějovic, aby vystoupení symbolicky dokončili. S nimi se na místo činu vrací také tehdejší máničky, nyní již notně prošedivělí pánové v sepraných džínových vestách. Vrací se, aby zavzpomínali, proč vlastně mají dlouhé vlasy.

Poslední z těchto Undergroundových poutí se uskutečnila v sobotu 31.května a představili se zde DG 307, The Plastic People Of The Universe a František Čuňas Stárek, který připomněl některé podrobnosti o čtyřicet let starém koncertu.

DG 307 staví poslední roky na kontrastu obdivuhodného frontmana Pavla Zajíčka a o několik dekád mladšího houslisty a milovníka hluku Tomáše Vtípila a nejinak tomu bylo v Rudolfově. Zatímco Zajíček pouze seděl na židli a za pomocí papírové nápovědy deklamoval své verše hlasem, ze kterého je znát, že jeho majitel již má hodně za sebou, Vtípil se ujal role dirigenta souboru a energií rozhodně nešetřil.

Hlavní hvězdou byli ale legendární The Plastic People Of The Universe. Ti sice nevystoupili v klasické sestavě, ale Tomáš Skřivánek z Krch-off bandu a Půlnoci byl za Evu Turnovou plnohodnotný záskok. Ostatní členové kapely byli na svých místech a zejména ikonický Vratislav Brabenec si publikum již od prvních tónů podmanil.

Velký díl koncertu byl věnován nejnovější desce Maska za maskou z roku 2009, ale chybět nesměla žádná z kultovních skladeb, kterých si PPU za svou pohnutou historii nasbírali poměrně dost. Zazněl tedy Kanárek, Magické noci, Podivuhodný mandarin a nebo závěrečné Muchomůrky bílé.

V sále, který za oněch čtyřicet let zaznamenal jen málo změn, působil tento koncert velmi silně, čemuž napomáhaly taky překvapivé muzikantské výkony všech zůčastněných. Odměnou jim byl téměř nehynoucí potlesk, který rozhodně nebyl nezasloužený.

Líbí se ti www.facebook.com/Kulturnecom


Fotografie


Autor: Petr Šrajer, František Ciml

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.