PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Brněnský JazzFest odtajnil hvězdy

Brněnský JazzFest odtajnil hvězdy

Pátek, 06.01.2012 / pozvánka

 

Široké spektrum jazzu a sousedících žánrů už tradičně představí jedenáctý ročník mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. Od 11. do 26. dubna se do Brna sjede plejáda výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény a nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné (nejen) hudební zážitky. Uslyšíte tak Pat Methenyho či Avishai Cohena.

Festival si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsession. Program jedenáctého ročníku je mimořádně nabitý, pořadatelům se podařilo do úzkého časového rozmezí vtěsnat celou řadu jazzových hvězd.

„Nechtěli jsme po veleúspěšném ročníku 2011 usnout na vavřínech,“ vysvětluje dramaturg Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24-7 Promotions. „Jádro programu tvoří opět jazzmani z kolébky jazzu, USA, ale festival vedle nich nabízí pestrou paletu hudebníků celkem ze třinácti zemí.“

V rámci projektu Ruská kultura v ČR vystoupí dne 15. dubna v Divadle Husa na provázku v USA domestikovaný ruský trumpetista Alex Sipiagin s vlastním kvartetem. V Sipiaginově kapele hrají vynikající spoluhráči, basista Boris Kozlov, kytarista Adam Rogers a bubeník Nate Smith. 16. duben bude patřit zřejmě nejzaměstnanějšímu jazzovému bubeníkovi dneška, Brianu Bladeovi. Jeho fanoušky jistě překvapí, že vedle nenapodobitelné muzikálnosti a neskutečných bubenických schopností umí i úžasně zpívat a hrát na kytaru. Jeho aktuální ansámbl, který do brněnského Semilassa zavítá, hraje písničky z desky Mama Rosa, kde se Blade uplatnil právě jako zpěvák, kytarista a skladatel.

Další atraktivní koncert z bohaté nabídky festivalu pro rok 2012 čeká posluchače ve středu 18. dubna v sále kulturního centra Semilasso v podobě vystoupení tria originálního pianisty Vijaye Iyera, který vloni očaroval publikum Strun podzimu. Program pokračuje v pátek 20. dubna na stejném místě koncertem amerického kytaristy Jonathana Kreisberga, aby se na den přesunul do luxusního prostředí Besedního domu. Ten bude 23. dubna svědkem dvojkoncertu arménského pianisty Tigrana Hamasyana a mezinárodního smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna. Závěr festivalu opanují 25. dubna saxofonista Donny McCaslin s jazzrockovým projektem Perpetual Motion a 26. dubna v Bobycentru neuvěřitelně zábavný a právem mimořádně populární basista Avishai Cohen.

Neustále rostoucí počet festivalových účinkujících se projevuje kosmetickou změnou formátu. Festivalové koncerty se totiž rozprostřou do téměř celého měsíce dubna, aby umožnily i věrným návštěvníkům dopřát si krátkého oddechu mezi jednotlivými koncerty, kterého se jim při více než týdenních maratónech posledních tří ročníků nedostalo. Budou si tak moci užít většího počtu vystoupení světových hvězd i domácí špičky.

Ty nejluxusnější ozvěny jedenáctého ročníku ovšem s dvouměsíčním odstupem v rámci festivalové letní série obstará hudební fenomén jménem Pat Metheny. Ten svůj nový projekt The Pat Metheny Quartet předvede zdejšímu publiku 28. června v Bobycentru.

“Metheny má novou all-star kapelu, která vyráží na rozsáhlé letní turné, takže jsme nedokázali odolat a koncert publiku nabídneme mimo obvyklý formát festivalu,“ říká Vilém Spilka. „Milovníky dobrého jazzu určitě potěší složení nového kvarteta – na saxofon Chris Potter, na kontrabas Ben Williams, na bicí Antonio Sanchez.“

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Pokračovat budou i workshopy špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nově vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku jedenáctém.
JAZZ Z RUSKA

Páté pokračování série ruského jazzu v rámci projektu Ruská kultura v ČR ozdobí ruský, dnes na Long Island žijící trumpetista Alex Sipiagin. Zpoza Atlantského oceánu si sebou přiváží vlastní projekt s vynikajícími sidemany z New Yorku. Post kontrabasisty v něm obsadil další Rus, jedinečný Boris Kozlov, mj. leader Mingus Bigbandu. Kytarista Adam Rogers je virtuos par excellence a výrazná instrumentální i skladatelská osobnost současné scény, bubeník Nate Smith svojí hrou obohacuje třeba kapely Davea Hollanda. Sipiagin zahraje repertoár především ze své nejnovější desky Generations věnované Woody Shawovi.

Brian Blade je sice obecně znám jako nepřekonatelný bubeník, ale především je to vynikající hudebník a jedna z nevlivnějších osobností současné tvůrčí hudby. Jeho dynamická hra učarovala největším osobnostem současného jazzu, především saxofonistovi Wayne Shorterovi, jenž v ČR s úspěchem vystoupil už dvakrát, nebo klavíristovi a aranžérovi Billymu Childsovi. Ten si svůj Chamber Jazz Ensemble bez Bladeovy pestrobarevné hry představit už nedokáže. Bladeovo muzikantské alter ego odhaluje nejnovější album Mama Rosa, sbírka folkem, country, jazzem, rockem i soulem inspirovaných písní, jež Blade sám zpívá a navrch se k tomu doprovází na kytaru. Tuhle kapelu bere i na turné a nabízí nám tak možnost ocenit krásu jednoduchosti.

Současný jazz hledá vizionáře, kteří dokážou ve vlastní hudbě nejen reflektovat současnost, ale zároveň i otevírat nové dveře. Pianistovi Vijay Iyerovi se právě toto daří a jeho trio ční ze záplavy vynikajících instrumentalistů dneška právě schopností zachovávat jazz jako aktuální žánr, tvořivý, svobodný, ale zároveň schopný oslovit posluchače napříč generacemi. Nedávná nahrávka Historicity zaslouženě vynesla trio Vijaye Iyera do popředí pozornosti kritiky i veřejnosti.

Kytarista Jonathan Kreisberg je českému publiku znám z vystoupení s triem Dr. Lonnie Smithe, ale příležitost prezentovat svoji autorskou hudbu ještě nedostal. Kreisberg skládá moderní hudbu, jež reflektuje dnešní New York. Jeho posluchač má tak možnost okusit, co dnes v kulturním tavícím kotlíku vzniká. Na alt saxofon v kvartetu hraje aktuální zjevení v newyorské jazzové komunitě, britský nositel odkazu nejlepších saxofonistů hudební historie Will Vinson.

Radio String Quartet Vienna objíždí světové festivaly s přearanžovanými tématy z pera nejvýznamnějších jazzmanů a dokáže převést fusion materiál do formátu smyčcového kvarteta. Mnozí členové RSQ jsou vynikající interpreti klasické hudby, jejich vnitřní potřeba improvizace a jazzový přesah je však tak silný, že se dere na povrch s každým tónem jejich vášnivých představení. Kvarteto je tak naprosto ojedinělým zjevem i na dnešní diverzifikované hudební scéně.

Arménský klavírista Tigran Hamasyan je dnes doma v Paříži a hlavně New Yorku, ale své kořeny nezapře. Projevují se hlavně při sólových recitálech, kde mu osamělost na pódiu nabízí formální nevázanost i rytmickou a harmonickou svobodu. V Paříži získal jeden ze svých stěžejních soutěžních vavřínů v podobě druhého místa v klavírní soutěži Martiala Solala a po několika letech právě tam natočil svoje aktuální sólo album, na kterém se ke svým inspiracím naplno hlásí. Soutěžní úspěchy ho neminuly ani v USA – zvítězil ve velmi prestižní soutěži Thelonia Monka před porotou v čele s Herbie Hancockem ve věku pouhých devatenácti let. Dnes je mu dvacet čtyři a patří mezi nejvýraznější umělce nastupující generace.

Improvizovaná hudba, již přiváží saxofonista Donny McCaslin, nabízí trochu jiný groove. Hudebníky i posluchači respektovaný spolupracovník Marie Schneider či Davea Douglase natočil předloni vynikající album Perpetual Motion s Adamem Benjaminem (a alternujícím Uri Cainem) na Fender Rhodes, basistou Timem LeFebvrem a bubeníkem Markem Guillianou (a alternujícím Antonio Sanchezem). McCaslin se svými spoluhráči objevuje nové sonické možnosti standardní instrumentace a hlavně dává průchod svému kompozičnímu talentu. Jeho hudba umí kousnout s intenzitou rockera a zároveň nabídne dostatek duševní potravy jazzmanovi.

Avishai Cohen, hudebník, jenž bývá nazýván vizionářem světového měřítka a který byl časopisem Bass Player zařazen mezi stovku nejvlivnějších basistů 20. století, se chlubí enormním množstvím úspěchů na hudebním poli především jako leader a vynikající performer. Svůj multitalent projevuje Cohen nejen jako energický sólista, melodický skladatel a dnes i zpěvák, ale promítá jej především do hry svého tria. Cohen se sice před časem vrátil do rodného Izraele, ale jeho hudebně cestovatelské aktivity jej neopouští, na turné vyráží velmi, velmi často. Jeho kapelu tvoří mistři svých nástrojů, kteří neohroženě proplétají nejrůznější vrstvy rytmů či hudebních vlivů. Výsledný hudební amalgám je vkusně namíchanou kvintesencí umění a zábavy. Jeho letošní podzimní turné bylo velmi dlouho dopředu vyprodáno ve všech destinacích včetně Prahy, kde museli pořadatelé pro obrovský zájem dokonce přidat koncert. Všem, kteří podzimní koncert nestihli, se tak nabízí další šance.

Americký jazzový kytarista a skladatel Pat Metheny je jedním z nejúspěšnějších jazzových hudebníků současnosti. Jeho úspěšná kariéra začala v polovině sedmdesátých let a v průběhu osmdesátých let už byl jedním z nejrespektovanějších světových jazzmanů. Je leaderem mimořádně populárního ansámblu Pat Metheny Group, ale kromě toho vydává i sólová alba a ceněn je rovněž jako skvostný sideman, tedy spolupracovník jiných významných hudebníků. Ze své nejnovější kapely je Metheny nadšený a není se co divit, vždyť na saxofon hraje Chris Potter, na kontrabas Ben Williams a na bicí nástroje Antonio Sanchez.

Stěžejním obdobím pro profilaci Methenyho vlastního stylu byla druhá polovina sedmdesátých a osmdesátá léta, kdy získával za svoje průlomová alba jednu cenu Grammy za druhou. Alba Bright Size Life, American Garage či Offramp jsou definicí stylově otevřené kreativní hudby té doby. Rovněž první album Pat Metheny Group se stalo stylovým etalonem a posíleno přítomností legendárního basisty Jaca Pastoria zaujímá nesmazatelné místo mezi nejvýznamnějšími nahrávkami jazzové historie.
Jeho nedávné spolupráce s pianistou Bradem Mehldauem a jeho triem vyvrcholily společnými turné i dvěma krásnými nahrávkami. V roce 2008 Metheny vydal druhé triové album Day Trip (společně s bubeníkem Antonio Sanchezem a kontrabasistou Christianem McBridem) a loni nahrál nevídaný projekt Orchestrion, kdy ovládal celý ansámbl nástrojů sám pouze svým kytarovým midi kontrolerem a s celým tímto cirkusem vyrazil na úspěšné světové turné. Letos vydal nádhernou sólovou desku What is It All About, která opět potvrzuje šíři jeho hudebního záběru. Není pochyb o tom, že máme co do činění s jedním z nejvýraznějších tvůrců dneška, hudebníkem, který dokáže propojit hudební kvalitu a intenzitu sdělení s posluchačskou atraktivitou, s neopakovatelnou upřímností a citem pro krásu melodie.


JAZZFESTBRNO 2012, 11. – 26. 4.

Zahraniční umělci:

15.4. (Divadlo Husa na provázku)
Ne Alex Sipiagin Quartet featuring Boris Kozlov (RUS/USA)
Tradiční ruská série pokračuje setkáním dvou nejvýraznějších instrumentalistů pocházejících z Ruska a nyní trvale žijících v USA.
http://www.alexsipiagin.com/

16.4.(Semilasso)
Po Brian Blade: music from MAMA ROSA (USA)
Brian Blade je nejen nejvyhledávanější jazzový bubeník dneška, ale i invenční skladatel, originální kytarista a skvělý zpěvák. Jeho nový nadžánrový projekt odhaluje právě jeho vokální a kompoziční tvář. Premiéra v Česku proběhne právě na JazzFestu.
http://www.brianblade.com/

18.4.(Semilasso)
St Vijay Iyer Trio (USA)
Současný fenomén moderního kreativního piana. Rytmický experimentátor a konceptualista je budoucností světového jazzu.
http://www.vijay-iyer.com/

20.4.(Semilasso)
Pá Jonathan Kreisberg Quartet (USA/GB)
Jeden z nejvýraznějších současných jazzových kytaristů a skladatelů s autorským projektem.
http://www.jonathankreisberg.com/

23.4.(Besední dům)
Po Tigran Hamasyan Solo (ARM)
Arménský pianista čerpá z jazzu, hip hopu i arménského folklóru a vytváří poutavý koktejl z přísad z celého světa. Hamasyan je vítězem prestižní soutěže Thelonia Monka a dlouhodobě spolupracuje se špičkou amerického jazzu. Do ČR přijíždí poprvé.
http://www.tigranhamasyan.com/

Radio String Quartet Vienna (AUT)
Mezinárodní smyčcové kvarteto se sídlem ve Vídni si každoročně bere na mušku vynikajícího jazzového skladatele, letos je to Joe Zawinul. Jejich první vystoupení na JAZZFESTBRNO 2006 (a zároveň v ČR) s repertoárem z pera Johna McLaughlina bylo v pravdě nezapomenutelné.
http://www.radiostringquartet.com/

25.4.(Semilasso)
St Donny McCaslin Group (USA)
Člen orchestru Marie Schneider Donny McCaslin je jazzový chameleon a dokáže splynout s jakýmkoliv stylem. Do Brna přiváží svůj fusion projekt Perpetual Motion.
http://www.donnymccaslin.com/

26.4. (Bobycentrum)
Čt Avishai Cohen (IL)
Pokud má jazz v současnosti nějaké superstar, rozhodně mezi ně patří izraelský basista, zpěvák a skladatel Avishai Cohen. Nejnovější alba rozvíjí nejen pěveckou část jeho muzikantské osobnosti.
http://www.avishaimusic.com/

28.6. Ozvěny JazzFestu (Bobycentrum)
Čt The Pat Metheny Quartet (USA)
Osmnáctinásobný nositel ceny Grammy a stěžejní jazzový tvůrce posledních čtyř dekád vyráží na turné s novým kvartetem, do nějž přizval fantastické instrumentalisty. Na saxofon Chris Potter, na kontrabas Ben Williams, na bicí nástroje Antonio Sanchez.
http://www.patmetheny.com/


Předprodej vstupenek: Vstupenky je možno zakoupit v běžných předprodejích, v prodejní síti Ticketstream (www.ticketstream.cz) nebo v předprodeji Filharmonie Brno.


Autor: i -

SMUTÉNKA: Zemřel hudebník Dario G. Hity znějí diskotékami dodnes

 Ve věku 53 let podlehl rakovině britský hudebník a producent Dario G, vlastním jménem Paul Spencer. Jeho hity v 90. letech dobily žebříčky hitparád a skladba Carneval de Paris se stala neoficiální hymnou mistrovství světa ve fotbale ve Francii 1998 a následně byla reinkarnovaná v roce 2002 na mistrovství světa ve fotbale v Jižní Koreji. Skvěle si ale vedly i další skladby, například Sunchyme nebo Voices, která byla použita ve filmu Pláž. Jeho písně zní diskotékami, rádii i počítačovými hrami stále. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Laco Deczi & Celula New York

Hudba / koncert / jazz - fusion
Kamenáč music art pub
19.06.2024 od 19:00 hod.

 

Spolektiv

Hudba / koncert / folk
SoStánek
19.06.2024 od 19:00 hod.