PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


BraAgas vydali energické album Fuerte. Přivezou ho i na jih Čech

BraAgas vydali energické album Fuerte. Přivezou ho i na jih Čech

Úterý, 06.03.2012 / zpráva

 

Fuerte je čtvrté řadové album kapely BraAgas. Nové album je energičtější než předchozí deska Tapas, za kterou kapela získala ocenění Anděl 2009 v žánrové kategorii World music. Je to nepochybně i důsledek personálních změn, kdy z původně dámského kvartetu se nakonec sestava ustálila na aktuální 4+1, kdy dámy stále mají přesilovku. Už z názvu Fuerte (španělsky silný) lze vycítit změnu oproti předchozím nahrávkám, album totiž obsahuje více rychlejších, až skoro tanečních písniček. Samozřejmě stále se jedná o tvorbu typickou pro BraAgas, výběr lidových písní z Iberie či Balkánu, krajiny, jejichž lidové písně BraAgas tak rádi aranžují. Křest alba se uskuteční v sobotu 10. března od 20 hodin v pražském Popocafépetl na Újezdě. V Českých Budějovicích desku BraAgas představí 19. dubna v rámci Evropského dne proti rasismu, v Pacově pak po návratu z krajiny německé, francouzské a maďarské 18. srpna.

Mužský prvek v kapele si pochvaluje i Kateřina Göttlichová, vůdčí osobnost kapely Braagas: "Myslím, že to kapelu hodně posunulo. Vždycky jsem se snažila, aby BraAgas byly něco víc, než ukníkané dívčí kvarteto, teprve s basou to však získalo ten správný rozměr. Ale nejen nová sestava nás přiměla k natočení další desky. Tentokrát jsme měli už dost nových písní, které jsme hráli na koncertech, přidali jsme pár novinek a zavřeli se do studia. Také se na desce objeví dvě písně, které jsem si do BraAgas přinesla z předchozí kapely, ale v nových zajímavých remixech.“
Výsledkem je album, které nemá ambice se proti předchozí úspěšné nahrávce Tapas vymezovat, spíš volně navazuje a to hlavně v těch svižnějších polohách kapely.

BraAgas nemá ambice zaujmout jen české publikum, neboť BraAgas je kapela, která více koncertů odehraje v zahraničí než na domácí scéně. Po vydání již zmiňovaného alba Tapas kapela odehrála desítky koncertů a pravidelně hraje v zemích jako je Polsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francie, Španělsko, Maďarsko a někdy vyráží i do exotických zemí jako například naposledy do Malajsie.
„I letošní sezona se opět rýsuje tak, že hodně budeme v zahraničí. Hlavně o nás poslední roky projevuje zájem Francie – a to je oboustranná náklonost, budeme hrát i v sousedním Německu. Ale určitě budeme hodně hrát i v Čechách – je to tak na půl,“ dodává frontmanka.

Desku produkoval zvukař a muzikant Jan Balcar ve studiu 3bees a spolu s ním se na ní opět podílí - tentokrát remixem dvou písní - David Göttlich. Kapela si do studia přizvala hosta akordeonistu Jaroslava Krosničana. Cover desky je jako obvykle dílem Alžběty Josefy. Album Fuerte obsahuje dvanáct skladeb a je k dostání za 299 korun.

PROFIL:

BraAgas je kapela, která se žánrově řadí asi nejlépe pod dnes často užívaný výraz "world music", protože jejich repertoár tvoří lidové písně z celé Evropy – např. Španělska, Okcitánie, Galícile, Skandinávie, Balkánu či písně Sefarditů. Kapela se vyznačuje především výraznými a barevnými vokály a temperamentní rytmikou, ale i používáním netradičních nástrojů, jako je třeba cistra, dudy, šalmaje, šalimo a různé druhy perkusí. BraAgas spolu hrají od začátku roku 2007. Za tu dobu mají za sebou desítky koncertů u nás, ale hlavně v zahraničí, a čtyři desky (v roce 2007 No.1 - směs world music a středověkých písní, o rok později No.2 - Media Aetas - krátko hrající deska věnovaná středověké hudbě, v roce 2009 album Tapas – které získalo ocenění „Anděl“ v kategorii world music a v roce 2012 deska Fuerte). Poslední dvě desky vyšly u vydavatelství Indies Scope.

V květnu 2009 se vysílal o BraAgas medailon v pořadu Terra Musica a 13.6.2009 hrála kapela na zahájení prestižního festivalu MTF Zlatá Praha, zvítězila také v soutěži Colours Talents . V roce 2010 kapela vystupovala na prestižním mezinárodním festivalu Rainforest world music festival na malajském Borneu.

Významnou část repertoáru BraAgas tvoří sefardské písně. Proto má kapela i vlastní speciální pořad, který je zaměřen daleko tradičněji a více historicky, ve kterém hrají hlavní roli tyto překrásné melodie španělských Židů, které jsou jedinečným odkazem této kultury.

Celkově se BraAgas hodně drží repertoáru zemí Ibérie nebo blízké Okcitánie. Oblíbený je taky skandinávský folklor. Na posledních dvou deskách se objevuje stále více písní z oblasti Balkánu, protože BraAgas si vysloveně libují v jejich "liché" rytmice a zpěvné melodice.
BraAgas se ve svých úpravách lidové hudby snaží využít právě této rozmanitosti. Zajímavý zvuk dodávají etnické a historické nástroje, k tanci vybízí temperamentní rytmika a nad tím vším se vznášejí čtyři skvělé ženské vokály propletené v přesně takových harmoniích, o jaké si původ písniček říká.

POSLECH:
www.indies.eu/alba/1120/fuerte/


Autor: is -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.