PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Boj proti konzumu zahájila skupina MEN v Kotnově

Boj proti konzumu zahájila skupina MEN v Kotnově

Úterý, 29.07.2008 / pozvánka

 

Záhadně zní název výtvarné akce, která probíhá během letních měsíců ve výstavních prostorách hradu Kotnov. III. trienále závěsného reliéfního VI. Objektu 2,5 se zúčastní patnáct až dvacet výtvarníků z různých českých měst, zejména pak z Prahy.

Letošní setkání je vymezeno krédem Design vlastní identity. "Téma by mělo umožnit výtvarnou orientaci v intencích rozporuplné současnosti. Tedy materiálové ? předmětné využití obrazotvornosti a bytostné až technizující popření kultu spotřeby. Takové zadání by mělo vyhovovat zejména autorům, kteří se neostýchají využít zdánlivě "nevýtvarné" materiály, techniky a postupy," nastínil koncept výstavy Jaroslav Chobot, mluvčí pořádající pětičlenné táborské umělecké skupiny MEN.

Jejími hosty se letos stane čtrnáct výtvarníků různého věkového i uměleckého začlenění. Nejčastěji jde o absolventy pražské Akademie výtvarného umění nebo její studenty. Účast přislíbili Markéta Hlinovská, Renáta Ochmanová, Petr Stanický, Ladislav Sorokáč a Radek Doško. Ze skupiny MEN jistě zaujme Saomi Biskow, Luboš Bajer a možná i někdo další. ze zahraničí přijedou Paulina Škávová, která působí v působí v Acapulcu, a Peter Stanický z New Yorku.

Výtvarná expozice III.trienále 2008 byla jako vždy hodnocena odbornou porotou a výsledky sdělí komisař výstavy právě při vernisáži. Zároveň předá pěti nejlepším autorům finanční prémie.

"Letos v porotě zasedli akademický malíř Roman Franta, Martin Velíšek a profesor Josef Lorenc. Ceny jsou spíše symbolické, ty skutečné by musely být mnohem napěněnější. Nejvíce se u díla hodnotí realizace objektu - naplnění kréda a kvalita výtvarného zpracování. Roli hraje i oslovující překvapivost, vtipnost a nadstavbová představivost. Vždy však nakonec záleží na posuzujícím, na jeho zaujetí určitým trendem současnosti a na vnímání současnosti vůbec," říká Chobot.

Záměrem I. Objektu 2,5 v roce 1993 bylo odmítnutí konformity. "Navazoval na koncepci v normalizaci uskutečněné akce Josky Skalníka z Jazzové sekce. Byly to slavné Krabičky, později vystavované například v New Yorku,v Tokiu a dalších městech.V našem případě šlo o odmítnutí konformity "malého města"," vysvětlil Chobot.

Následujícímu II.Objektu /97/ byla přiřčena Harmonická inovace, III. Objekt /99/ byl naplněný krédem Krajní mez a triumfoval užitím netradičních materiálů a konceptuálními přístupy k tvorbě. IV. Objekt byl v roce 2002 zárověň prvním trienále 2002 a ztožňoval se s interakcí a metamorfózou. Zatímco předchozí V.Objekt 2,5 druhého trienále, uskutečném před třemi lety, nabízel divákům Excelentní záměr.

Výtvarná skupina MEN byla založená v roce systémových politických změn ve Východni Evropě, v roce 1989. Až do roku 1999 fungovala v původním pětičlenném složení - Luboš Bajer, Jaroslav Chobot, Michal Linhart, Tomáš Macela, Radomil Sedláček.V současné MEN, která je opět pětičlenná, jsou tři členové noví, a to Saomi Biskov,Tomáš Pitlík a Jan Valter. Skupina MEN zatím pořadala všechny Objekty 2,5 uskutečňované v Táboře od roku 1993. V devadesátých letech pořádala happeningy, instalace v přírodě, akce a podobně. Realizovala na deset výstav svých obrazů, kreseb, objektů a soch v několika jihočeských městech, zejména v Táboře a Sezimově Ústí. Umělecký program této skupiny vyjadřoval vždy jednoznačnou stylovou současnost s osobitými inovacemi a je tomu tak i nyní. Členové prvního složení MEN záměrně neabsolvovali žádnou z výtvarných socialistických škol, volili školení soukromé - často mnohaleté. Výtvarné vzdělání nových členů je "oficiální školní", které absolvovali v šedesátých nebo osmdesátých letech.


Fotografie


Autor: David Peltán

Legendární Krausberry zahrají v Táboře

Koncert legendární kapely Krausberry s frontmanem Martinem Krausem se po roce koná v Táboře. Na sále bývalé Jihočeské univerzity, v Centru Univerzita, vystoupí celá kapela. Start koncertu je ve 20 hodin. Vstupné v předprodeji je 300, na místě 350 korun. Předprodej běží v restauraci Cadillac Café & Restaurant v objektu Centrum Univerzita Tábor. (dap) 

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Krausberry

Hudba / koncert / rock, blues
Univerzita Tábor
22.03.2019 od 20:00 hod.

 

Benefiční koncert pro Jarikhandu, Z.S.

Hudba / koncert / punk - hc - metal - r&r
MC Fabrika
22.03.2019 od 20:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
22.03.2019 od 08:00 hod.

 

Hudební sklepy - Milostné vzpomínky na čp. 8

Hudba / koncert
Milevsko - Galerie M
22.03.2019 od 19:30 hod.