PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Audioknize Deníky od Virginie Woolfové kraluje hlas Taťjany Medvecké

Audioknize Deníky od Virginie Woolfové kraluje hlas Taťjany Medvecké

Středa, 30.07.2014 / recenze

 

Plavba, Noc a den, Paní Dallowayová nebo Orlando, to jsou jen některé z mnoha románů jedné z nejvýznamnějších britských spisovatelek Virginie Woolfové. K velmi oceňovaným dílům patří i její Deníky, jejichž části připravila jako novou audioknihu společnost Audiolibrix.

Deníkové zápisky Virginie Woolfové namluvila Taťjana Medvecká a byla to nepochybně vynikající volba - barvou hlasu, přednesem i celkovým projevem dílo výborně dokresluje. Hned při prvních pronesených větách se mi naprosto přesně vybavil obličej Virginie Woolfové. Myslím si, že jiná herečka by Deníky takhle dobře nenamluvila.

Virginia Woolfová byla vynikající spisovatelka, ale také neobyčejně zajímavá a složitá osobnost. Její deníky jsou intimní i společenskou zpovědí ženy, která se celý život vyrovnávala s psychickými problémy. Obsahují nejenom záznamy o běžných každodenních událostech, ale také osobní myšlenky, pocity a otevřeně vyjádřené postoje k politické a společenské situaci, komentáře ke knihám svým i k dílům jiných autorů, reakce na kritiku i obdiv svých děl lidmi ze svého nejbližšího okolí.

Tón i povaha jednotlivých zápisků se pochopitelně liší podle autorčiných momentálních psychických stavů a nálad. Místy jsou roztrpčené, vzpurné a plné hněvu a pohoršení, místy zas rozradostněné, roztoužené a plné elánu a radosti z vykonané práce i z té, která na ni zrovna čekala. V denících se také často objevují popisy prostředí, počasí a míst, kde momentálně Virginia Woolfová psala, a dávají tušit její momentální psychické rozpoložení i náladu, v níž se ponesou další deníkové záznamy.

Osobně mám tuto britskou autorku velice ráda a nahlédnutí do jejích soukromých zápisků mi pomohlo lépe pochopit její životní příběh. Musím přiznat, že ačkoli jsem její deníky četla, v podání Taťjany Medvecké jsem si je užila mnohem více. Díky jejímu hlasovému projevu a výbornému přednesu pro mě byly ještě lepším zážitkem než kniha samotná.

90%


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Audioknihy

Související články

 

 
Kultura dnes


Kurzy tance pro ženy

Sport / Salsa a latina
Taneční škola Stanislava Schöna, Pražská 131a
16.09.2019 od 17:45 hod.

 

Fantastické záhady

Ostatní / beseda s projekcí
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
16.09.2019 od 19:00 hod.

 

Kurz anglického jazyka - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
16.09.2019 od 16:00 hod.

 

Předškoláček aneb Hrajeme si na školu

Pro děti
Dům kultury Milevsko
16.09.2019 od 16:00 hod.