PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Anifilm, ani se to popsat nedá

Anifilm, ani se to popsat nedá

Středa, 09.05.2012 / fotoreport + článek

 

Vystihnout dojmy z festivalu slovy není jen tak jednoduché, ale návštěvníci mezinárodního festivalu animovaných filmu Anifilm v Třeboni (3.-8. května) mohli poslední dny festivalu vyrazit do animační dílny a pokusit se je převést do animované podoby. Děti ale i dospělí si mohli v dílně vyzkoušet různé techniky tvorby. Došlo také na setkání s výtvarníkem Jakubem Dvorským (Kuky se vrací).   

V pondělí 7. května od 11 hodin probíhala v salónku Zlatá Hvězda debata o českém animovaném filmu. Mezi přítomnými byli generální ředitel ČT Petr Dvořák, filmoví tvůrci Pavel Koutský, Maria Procházková nebo Kateřina Kačerovská. Zaznělo mnoho názorů, ale jak už to v dnešní době bývá, hlavním problém jsou peníze. Nadějí pro českou animovanou tvorbu by mohl být vznik televizního kanálu pro děti ČT3. Nicméně nabízí se otázka, proč zůstává tvorba pro dospělé i nadále v pozadí? Přestože Alois Nebel dokázal, že animovaný film zajímá i odrostlé publikum.

Jedním z filmů, který není jen pro děti, ač se tak tváří, je Kuky se vrací. Právě o vzniku tohoto filmu vedl velmi energickou přednášku výtvarník Jakub Dvorský. Hovořil o původu jednotlivých postav, o tom, jak náročné je pracovat s loutkami v exteriérech a také odpovídal na zvídavé dotazy publika. Rozhodně bezkonkurenční otázky kladly děti, díky své bezprostřednosti. A tak jsme se dozvěděli, kterou postavičku má Dvorský nejraději, (je to Kuzma), a nebo jestli umí nakreslit Kukyho zpaměti, (umí). Sympatický Jakub Dvorský s úsměvem odpověděl i na několik dotazů.

Připravujete nějaký nový projekt?
Děláme teď na pokračování hry Samorost. A bude to velký!

Všechny vaše hry se dají stáhnout online, nepřemýšleli jste také o distribuci do kamenných obchodů?
Asi za 14 dní mají touto formou vyjít Machinarium a také Botanicula. Bude se to prodávat v takových těch trafikách asi za 150 Kč.

Jak byste zhodnotil Anifilm? Navštívil jste i předchozí ročníky?
Super! Třeboň je krásné město a jsem tu moc rád. Minulý rok jsem tu také přednášel a myslím, že předtím jsem tu také byl. Rád se sem vracím.

Jelikož jsme byli na filmovém festivalu, byl by hřích nezhlédnout i nějaký ten film. Promítalo se od rána do večera a nabídka byla opravdu pestrá. Po dlouhém dohadování naše volba padla na francouzský film Příběhy noci. A nelitovali jsme.


Fotografie


Autor: Peter Demeter, Anna Zrostlíková

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Veselská ozvěna 2019 - Black and White

Hudba / koncert duchovní hudby
Kostel Navštívení Panny Marie Zálší
18.08.2019 od 19:00 hod.

 

Tvořivá neděle na zámku Brandlín

Ostatní / Setkání a tvoření pro všechny věkové skupiny
zámek Brandlín
18.08.2019 od 09:00 hod.

 

Naše Chutě 2019

Festival / gastronomie
Střelnice
18.08.2019 od 11:00 hod.

 

Čertovské posvícení v Pohádkové kovárně v Selibově

Pro děti
Pohádková kovárna Selibov
18.08.2019 od 10:00 hod.