PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Anifilm, ani se to popsat nedá

Anifilm, ani se to popsat nedá

Středa, 09.05.2012 / fotoreport + článek

 

Vystihnout dojmy z festivalu slovy není jen tak jednoduché, ale návštěvníci mezinárodního festivalu animovaných filmu Anifilm v Třeboni (3.-8. května) mohli poslední dny festivalu vyrazit do animační dílny a pokusit se je převést do animované podoby. Děti ale i dospělí si mohli v dílně vyzkoušet různé techniky tvorby. Došlo také na setkání s výtvarníkem Jakubem Dvorským (Kuky se vrací).   

V pondělí 7. května od 11 hodin probíhala v salónku Zlatá Hvězda debata o českém animovaném filmu. Mezi přítomnými byli generální ředitel ČT Petr Dvořák, filmoví tvůrci Pavel Koutský, Maria Procházková nebo Kateřina Kačerovská. Zaznělo mnoho názorů, ale jak už to v dnešní době bývá, hlavním problém jsou peníze. Nadějí pro českou animovanou tvorbu by mohl být vznik televizního kanálu pro děti ČT3. Nicméně nabízí se otázka, proč zůstává tvorba pro dospělé i nadále v pozadí? Přestože Alois Nebel dokázal, že animovaný film zajímá i odrostlé publikum.

Jedním z filmů, který není jen pro děti, ač se tak tváří, je Kuky se vrací. Právě o vzniku tohoto filmu vedl velmi energickou přednášku výtvarník Jakub Dvorský. Hovořil o původu jednotlivých postav, o tom, jak náročné je pracovat s loutkami v exteriérech a také odpovídal na zvídavé dotazy publika. Rozhodně bezkonkurenční otázky kladly děti, díky své bezprostřednosti. A tak jsme se dozvěděli, kterou postavičku má Dvorský nejraději, (je to Kuzma), a nebo jestli umí nakreslit Kukyho zpaměti, (umí). Sympatický Jakub Dvorský s úsměvem odpověděl i na několik dotazů.

Připravujete nějaký nový projekt?
Děláme teď na pokračování hry Samorost. A bude to velký!

Všechny vaše hry se dají stáhnout online, nepřemýšleli jste také o distribuci do kamenných obchodů?
Asi za 14 dní mají touto formou vyjít Machinarium a také Botanicula. Bude se to prodávat v takových těch trafikách asi za 150 Kč.

Jak byste zhodnotil Anifilm? Navštívil jste i předchozí ročníky?
Super! Třeboň je krásné město a jsem tu moc rád. Minulý rok jsem tu také přednášel a myslím, že předtím jsem tu také byl. Rád se sem vracím.

Jelikož jsme byli na filmovém festivalu, byl by hřích nezhlédnout i nějaký ten film. Promítalo se od rána do večera a nabídka byla opravdu pestrá. Po dlouhém dohadování naše volba padla na francouzský film Příběhy noci. A nelitovali jsme.


Fotografie


Autor: Peter Demeter, Anna Zrostlíková

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Ondřej Kříž a Jirka Řapek u Stánku

Hudba / koncert
Stánek - Žižkovo náměstí
20.08.2018 od 20:00 hod.

 

Láska všemi deseti

Kino / film
Stánek - Žižkovo náměstí
20.08.2018 od 21:00 hod.