Docela malý festival o autismu. Akce skrze divadlo a výtvarné umění přiblíží život lidí s autismem

Středa, 04.12.2024 / článek
Docela malý festival o autismu, tak zní název kulturní akce, kterou pořádá nezisková organizace APLA Jižní Čechy v pátek 6. prosince od 18 hodin v malém sále Divadla Oskara Nedbala v Táboře. Program, jehož součástí je divadlo, debata, autorská tvorba a prodejní výstava, se snaží přiblížit běžný život lidí s autismem, jejich odlišné vnímání a prožívání situací.
V rámci festivalu se návštěvníci mohou těšit na divadelní soubor herců s autismem Dr.amAs se svou již čtvrtou autorskou divadelní inscenací „Co je za Oráčovem?“. Ta je tentokrát o komunikaci ve všech slova smyslech a jedné velké cestě... Kolik komunikací je nutné zdolat a kolik úsilí je potřeba k naplnění touhy po vědění? Následovat bude krátká debata s herci a diváky.
„Těšíme se na prodejní výstavu obrazů našich klientů s autismem, které vytvořili v rámci pobytu na odlehčovací službě. Výstava proběhne v prostorách divadelního DON klubu a výtěžek z ní bude použit na výdaje spojené s volnočasovými aktivitami právě při odlehčovacích pobytech," říká za pořadatele Lucie Čmuchová. Nebude chybět ani hudební vystoupení.
Vstupné na divadelní představení je dobrovolné, výtěžek bude použit na podporu rodin a dětí s autismem.
„Péče o lidi s autismem je nesmírně náročná. V různých obdobích života potřebuje člověk s autismem i jeho rodina podporu různého typu. Je proto důležité, aby veřejnost sdílela příklady ze života lidí s autismem a pochopila tuto problematiku, jen tak můžeme lidem s autismem lépe porozumět. Podpora pro člověka s autismem je vždy individuální a proto je důležité, aby si odborníci, asistenti i rodiče předávali zkušenosti a navzájem se poznávali," doplnila.
Lidí s poruchou autistického spektra obecně stále přibývá, podle posledních průzkumů je prevalence této poruchy v populaci dvě procenta, přesto je informovanost o této problematice nedostatečná a snažíme se to změnit. Osvěta, setkávání lidí, které spojuje problematika autismu a sdílení příkladů dobré praxe, je další rovinou Docela malého festivalu o autismu.
O APLA JIŽNÍ ČECHY
Organizace APLA Jižní Čechy, jejímž posláním je podporovat lidi s autismem a jejich rodiny k životu ve svém přirozeném prostředí, pracuje s lidmi s poruchou autistického spektra v celých jižních Čechách. Svým klientům poskytuje převážně poradenské, terapeutické a odlehčovací služby.
Svou činnost zahájila roku 2007 a má své sídlo v Táboře, od roku 2015 i pracoviště v Českých Budějovicích. Kromě ambulantních služeb poskytuje také služby terénní, a to na území celého Jihočeského kraje. APLA Jižní Čechy používá metody uznávané odbornou veřejností (mainstreamového) terapeutického proudu. Vychází z mnohaleté zkušenosti, zkušeností uznávaných odborníků v ČR i zahraničí.
O DIVADELNÍM SOUBORU DR.AMAS
Divadelní soubor Dr.amAS byl založen v lednu roku 2015 při Národním ústavu pro autismus. Soubor se zaměřuje na autorskou tvorbu, témata inscenací se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhu členů souboru, kterými jsou dospělí lidé s autismem. V inscenacích zaznívají zvukové stopy, na jejichž tvorbě se podílejí hudebníci se stejnou diagnózou. V roce 2017 soubor obdržel cenu APLAUS, která je udělována za přínos a osvětu v oblasti porozumění autismu. Primární ambicí však zůstává kvalitní umělecká produkce.