Pondělí, 07.10.2024 /
článek
Kapela Sýček je na cestách se svou novinkou a desku IV pokřtí také na jihu Čech, a to v aktuálně domovském Táboře. V sobotu 12. října od 19 hodin album představí v Truhlárně (Lucínova ulice) v doprovodu kapel Sako Pako a Samčo brat dážďoviek.
Sýček k příležitosti vydání desky vyjel na speciální tour, při níž vystoupí v Německu, Slovensku a České republice. Hlavní křest vinylu se koná 11. října v pražské MeetFactory společně s táborsko-americkou kapelou SABOT.
„Je pro nás velkou ctí, že nás Sabot přizvali na svůj dlouho očekávaný křest. Srdce naší kapely a hlavní zkušebna Sýčka je ale v současnosti u Chrise Rankina na legendární Cestě v Táboře. Náhody neexistují," dodává Libor Staněk II.
Sýček je známý jako posel smrti, ale v české alternativní hudbě byl vždy přízviskem pro hudební antižánr krautrock, který tuzemské kapely do svých repertoárů zařazovali jen velmi sporadicky. Motorické bicí, hypnotické melodie, repetitivní struktury, minimalistické texty a heslo méně je více ale tuto kapelu charakterizovalo od prvních skladeb. Jejich debutové album „I" (vyšlo u NAAB) bylo v roce 2017 kladně přijato hudebními kritiky (nominace na cenu Vinyla a zařazení do TOP10 českých desek za rok 2017 mezinárodního magazínu Beehype.) Po tom, co kapela hojně koncertovala a absolvovala i několik evropských tour, ale přišlo delší odmlčení zapříčiněné rozpadem původní jihočeské sestavy.
Sýček vstal jako fénix z popela v minulém roce, kdy frontman a zpěvák skupiny Libor Staněk II. společně s kytaristou Richardem Steinem (Pokora) do nové formace přizvali Jakuba Zháňala (ex Acute dose), Ambroze Šuleje (Krstní Otcovia) a Adama Křizovenského s Nataly Středovou (GRÜNT).
V současnosti už tedy česko-slovenská kapela Sýček na podzim 2024 vydává po sedmi letech druhou studiovou desku s lakonickým názvem „IV". Nové uskupení se navrací tam odkud Sýček vzlétl poprvé: ke krautrockovému vzývání, které fanoušky uvádí do intenzivního transu. Znovu je velký důraz kladen i na české texty, ve kterých se objevují aluze na indiánskou poezii Ladislava Nováka, trapnou poetiku Egona Bondyho, ale i současnou českou poezii v podobě veršů Radka Štěpánka nebo Štěpána Alexandra. Kapela se v textech rovněž inspirovala Symfonii hrůzy Nosferatu od DG307 na motivy slavného filmu F.W. Murnaua. Grafiku obalu desky má na starosti výtvarník Štěpán Blaschko.
Vydání limitované edice vinylů proběhne v kooperaci s Českou ornitologickou společností (https://www.birdlife.cz) a bude reflektovat fakt, že Sýček je jedním z nejohroženějších druhů sovy na českém území. K té příležitosti vyjde i speciální zin. Nahrávka vyjde v česko-slovenské koprodukci na hudebních labelech Poli5 (CZ) a Vlna records (SK) za podpory www.soundczech.cz. Kapela desku nahrála a smíchala ve Studiu Jámor Ondřeje Ježka.