Čeněk Folk zachytil proměny přistěhovaleckého ghetta na okraji Lisabonu. Fotky vystavuje AJG

Pondělí, 15.07.2024 / článek
Alšova jihočeská galerie představuje autorský dokument Čeňka Folka nazvaný Ztracená rodina. Výstava Ztracená rodina, kterou otevřela galerie koncem května ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích, je výsledkem dvou pobytů fotografa Čeňka Folka, táborského rodáka, v přistěhovalecké čtvrti na okraji Lisabonu v letech 2015 a 2023.
Poprvé ji navštívil v době, kdy pomalu začínal proces její řízené demolice. Během následujících let zmizela z mapy a její obyvatelé byli nuceni odejít. Spolu s prostými domy a úzkými uličkami tak zanikla i navzájem úzce propojená komunita lidí, kteří zde často žili desítky let. Folk kombinuje fotografie a videa, aby podal působivý obraz tohoto prostředí a jeho proměny. Kurátorem výstavy je Jiří Ptáček.
Výstava Ztracená rodina je působivou zpovědí Čeňka Folka, který díky půlročnímu studijnímu pobytu v Portugalsku prozkoumával okrajové části Lisabonu a dostal se tak až na pokraj do přistěhovaleckých čtvrtí, kde se dosud mluvilo pouze africkými nářečími, či kreolštinou. Stal se tak cizincem mezi cizinci, díky své bezprostřednosti měl možnost zaznamenat drsný život ghetta, kde se jeho obyvatelé řídili vlastními pravidly a zákony. Na tato místa se opakovaně vracel, měl tak možnost uchopit obraz proměny krajiny tohoto místa. „Za ty roky se krajina dramaticky proměnila a její obyvatelé byli vystěhováni,“ popisuje Čeněk Folk.
„Ve své práci kombinuje fotografické a pohyblivé obrazy, aby přinesl zprávu o prostředí, které navzdory své vyloučenosti vytvářelo po desítky let domovy dnes již neexistující komunitě,“ přibližuje autorovu práci kurátor výstavy Jiří Ptáček.
„Poprvé tuto čtvrť navštívil v době, kdy proces likvidace čtvrti a tím i mezilidských vazeb započínal,“ doplňuje Jiří Ptáček. Kvůli výstavě navštívil Čeněk Folk trosky čtvrti, aby v nich pátral po zaniklém světě, který měl zmizet z očí bílých Evropanů. Výstava je dokumentem doby a místa, vystavené fotografie vznikly analogovou technikou.
Čeněk Folk je absolventem SVOŠF v Písku, poté studoval teorii a dějiny filmu a AV kultury na Masarykově univerzitě v Brně, v roce 2016 ukončil svá studia na Filmové akademii múzických umění v Praze. Pracovní zkušenosti nabral například ve Studiu Hrdinů, kde realizoval divadelní představení. Od roku 2019 spolupracuje s Národní Galerií Praha jako fotograf, dokumentátor. V současné době působí jako vyučující oboru Užitá fotografie a média na SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově.
Výstava je pro návštěvníky otevřena do 22. 9. 2024, denně od 10:00 do 18:00.
Wortnerův dům | U Černé věže 343/22 | 370 01 České Budějovice