PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na hradě ve Strakonicích otevřou unikátní knihařskou dílnu a expozici knižní vazby. Slavnost láká na bohatý program

Na hradě ve Strakonicích otevřou unikátní knihařskou dílnu a expozici knižní vazby. Slavnost láká na bohatý program

Úterý, 28.05.2024 / článek

 

Ve Strakonicích bude od června v provozu Knihodělna – jedinečná knihařská dílna a muzeum Bedřicha Zákosteleckého. Slavnostní otevření, jehož součástí bude také bohatý kulturní program zahrnující například koncerty Báry Zmekové, Marjari, Člověka krve či divadlo a workshopy, se uskuteční v pátek 31. května od 16 hodin na třetím nádvoří strakonického hradu. Program je zdarma.

„Zasvětili jsme přípravě Knihodělny a jejímu přesunu z Přeštic na strakonický hrad poslední tři roky a jsme nadšení, že po letech práce ji konečně můžeme představit veřejnosti. Věříme, že si brzy najde své publikum a bude sloužit laikům, studentům uměleckých oborů i profesionálním knihařům,“ uvedl Jan Zákostelecký, syn knihaře Bedřicha, který měl uvedení Knihodělny v život na starosti.

Sám knihař Zákostelecký doplnil: „Mnoho let jsem se věnoval knižní vazbě a teď je důležité, aby má dílna sloužila dál. Jsem rád, že ji budou moci využívat všichni, kteří mají o toto krásné, ale ohrožené řemeslo stále zájem. Dílnu jsem začal budovat právě ve Strakonicích, kam na konci mé profesní dráhy opět doputovala, aby sloužila
dalším začínajícím i pokročilým řemeslníkům.“


V následujících měsících bude možné navštívit workshopy zaměřující se na základní knihařské techniky, které povede sám Bedřich Zákostelecký. Tento významný knihař zasvětil dílně více než 40 let svého života. Za tuto dobu vybudoval ojedinělou sbírku knihařských strojů a nástrojů, jaká v podobném rozsahu není jinde k nalezení. Veřejnost se může přes léto těšit na komentované prohlídky, během nichž bude představeno jak samotné řemeslo, tak i některé knihařské práce.

Knihodělna, tedy knihařská dílna a muzeum Bedřicha Zákosteleckého, je nevšedně zachovalou, kompletní dílnou svého druhu u nás. Strakonická kulturní nabídka se tak v červnu rozšíří o tento unikát s rozmanitým programem.

Pestrý program

Slavnostní den pak nabídne jak hudební vystoupení a divadelní představení, tak neméně zajímavý doprovodný program. Ten se zaměří na knihařské řemeslo v podobě výtvarných dílen či netradiční výstavy.

Doprovodný program nabídne koncerty oceňované Báry Zmekové, nadějné českobudějovické muzikantky Marjari i originálního písničkáře Jana Senfta, vystupujícího pod jménem Člověk krve. Mimořádně vystoupí také bývalí žáci Bedřicha Zákosteleckého, který mimo knihařiny zasvětil podstatnou část života výuce hry na klarinet. Ti pro tuto příležitost sestavili Klarinetové trio. Součást festivalu tvoří také dvě divadelní představení: pro děti i rodiče zahrají Ivana Bílková z královéhradeckého Divadla Drak a plzeňská dvojice Tyan.

Během celého odpoledne budou probíhat výtvarné dílny pod vedením ilustrátorky Ester Tajrychové a Jany Drechselové. Ty nabídnou dětem i dospělým ochutnávku knihařského řemesla. Sám knihař Bedřich Zákostelecký provede Knihodělnou při komentovaných prohlídkách.

„Osobně se nejvíc těším na to, až konečně lidem Knihodělnu ukážeme. Sám jsem téměř padl na zadek, když jsem poprvé tento skvost vybudovaný panem Zákosteleckým spatřil,“ uvedl Vít Groesl, vedoucí Knihodělny.

Na hradě ve Strakonicích bude také při této příležitosti vystavena kniha Epopej – největší publikace vyrobená u nás. Bedřich Zákostelecký se věnuje knihařině přes čtyřicet let a za tu dobu nasbíral cenné zkušenosti u světově známých knihařů z tuzemska i zahraničí. Základ jeho dílny tvoří 15 dobových strojů, doplněných stovkami předmětů sloužícími k ručnímu zlacení, šití, lisování či vyřezávání. Zmiňované činnosti si budou moci zájemci vyzkoušet již v prvním roce fungování dílny. Nabídka kurzů se bude soustředit na knihařské techniky. Účastníci se během nich seznámí se základy rukodělné práce. Všechny své výtvory si budou moci odnést domů. Lektorské úlohy se ujme sám Bedřich Zákostelecký se svou kolegyní.

Další informace ke Knihodělně jsou dostupné na webových stránkách www.knihodelna.cz. Akci organizuje Šmidingerova knihovna s Knihodělnou. 
Foto: Petr Kalaš

PROGRAM

III. nádvoří

16:00 Marjari – koncert
18:00 Člověk krve – koncert
20:00 Bára Zmeková – koncert

III. nádvoří – Knihodělna
16:00 – 20:00 Knihodělna – komentované prohlídky

Společenský sál ŠK
17:00 Komediant boží – divadlo
19:00 Nádherné úterý – divadlo

Obřadní síň
16:00 – 19:30 Kniha Epopej – výstava
16:00 Klarinetové trio – koncert

Oddělení pro děti ŠK

16:00 – 20:00 Knihařská dílna – workshop – Jana Drechselová
16:00 – 20:00 Tiskací dílna – workshop – Ester Tajrychová


Fotografie


Autor: -i, David Peltán