PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská Noc literatury lákala nejen skvělými knihami, ale i známými tvářemi

Táborská Noc literatury lákala nejen skvělými knihami, ale i známými tvářemi

Sobota, 28.10.2023 / fotoreport + článek

 

Když pomineme nejrůznější autorská čtení a větší veletrhy, je literatura a čtení spíš soukromou, tichou a takovou domácí aktivitou. Nicméně jednou za rok ovládne literatura celou Českou republiku, nastěhuje se na roztodivná místa a provede lidi nočními městy. Řeč je o Noci literatury, kterou každý rok pořádají Česká centra. Jejím cílem je především zatraktivnit knihy a jejich četbu, seznámit návštěvníky s knihami, které by je, třeba, za normálních okolností minuly a propagovat literaturu jako takovou.

Festival láká nejen na skvělé knihy, často ověnčené prestižními cenami, ale právě i na noční procházku českými městy, zajímavá místa a v neposlední řadě také známé osobnosti, které se chopí rolí předčítačů a přinesou tak návštěvníkům zcela nový a neopakovatelný zážitek s četby. Ani Tábor, jakožto město, kde kultura vyloženě tepe, nezůstal pozadu a na pěti místech tak bylo představeno pět krásných knih nejen z české, ale i zahraniční produkce.

Asi největším letošním lákadlem byl herec a dabér Ondřej Pavelka, který v Masarykově domě četl ukázku z knihy Čistý, skromný život, která se v letošním roce dočkala ocenění Magnesia Litera. Dalšími předčítači byla pak Pavla Kohelová, která se s francouzským románem Život Vernona Subutexe, usídlila v Putovní pražírně, s Petrou Pavlíkovou jsme v prostorách organizace Apla poznali velmi strohé a přesto hutné povídky Jhumpy Lahiri s velmi výstižným názvem Kde zrovna jsem, Karel Daňhel představil v románu Čhávata z manéže potulný romský cirkus brázdící ve třicátých letech Ameriku a Jakub Smrčka nás pomocí románu Báje o hadí duši naučil porozumět řeči hadů a nahlédnout trošku do magického světa těchto plazů a jejich životní filozofie.

Romány pro ženy, knihy o mužích a jejich bolestech, podivnosti života i nádech magičnosti, to všechno letošní Noc literatury přinesla a každý návštěvník si tak rozhodně přišel na své. Skvěle zvolené ukázky a opravdu barevná pestrost románů zákonitě musely splnit účel a každého přesvědčit o tom, že si alespoň jednu z knih musí přečíst a ponořit se hlouběji do příběhu, který měl šanci, alespoň okrajově poznat. A přesně to, je hlavním cílem jednoho skvělého projektu, jedné magické noci – Noci literatury, která se napřesrok rozhodně vrátí.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Bubeník legendárních Deep Purple Ian Paice míří do Písku

Koncert bubeníka legendárních Deep Purple se uskuteční ve středu 6. prosince. Ian Paice, člen kapely Deep Purple, společně s kapelou PURPENDICULAR přijede do KD Písek a přiveze program největších hitů slavných Deep Purple. Koncert je jednou z mála příležitostí vidět opravdovou legendu z bezprostřední blízkosti a přímo ucítit dotek rockové historie. Vstupné v předprodeji na volné stání je 890 Kč, na místě 1 000 Kč, VIP sezení v předprodeji 1 000 Kč, na místě 1 200 Kč.

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Čertovské rejdění

Pro děti
náměstí Tomáše Bati
05.12.2023 od 16:00 hod.

 

všechny báječný věci

Divadlo / monodrama
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
05.12.2023 od 19:00 hod.