PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Audiofil milující basklarinet. Kdyby Pavlovi Hrubému hodil lano Michal David, považoval by to za omyl či vtip

Audiofil milující basklarinet. Kdyby Pavlovi Hrubému hodil lano Michal David, považoval by to za omyl či vtip

Sobota, 22.07.2023 / rozhovor

 

Po koncertu kapely Limbo, který se konal v půli června v píseckém Balzám café (report ZDE), poskytl vedoucí kapely, saxofonista a klarinetista Pavel Hrubý rozhovor pro Kulturne. com. 

Předem našeho rozhovoru (dovoluji si parafrázovat klasický opis obvyklého úvodu neinvenčních pisatelů dopisů v éře olizovacích známek a obálek), si dovolím poděkovat za skvělý večer s hudbou a pohodou kvarteta Limbo, jehož jsi léta vedoucím. Mám pocit, že se známe od křtu prvního alba Limba v mém, dnes zaniklém klubu Akord v Praze. S kým jsi měl za ta léta možnost spolupracovat a hypoteticky, s kým bys chtěl?


Když se ohlédnu za svojí nejvýznamnější spoluprácí, zmínil bych jména jako Jan Matoušek, Dalibor Bárta, Emil Viklický, Kryštof Marek, Amit Chatterjee z Joe Zawinul Syndicate, Javier Girotto, Anthony Braxton, Roscoe Mitchell, Dudú Kouate, Klaus Kugel, Tony Lakatos, Roland Dahinden. A jsem šťastný s kapelami Limbo nebo Tellemarkk. V nich jsou úžasní, tvořivý muzikanti a dobrý lidi. Jinak je u nás a po světě skutečně mnoho muzikantů, skladatelů a perfomerů, s kterými bych rád spolupracoval a hrál. Byl by to dlouhý seznam.

Co se týče nástrojů, v Limbu i s Tellemarkkem jsi aktivní na sopránku a basklarinet, na co dál ještě hraješ a v jakých sestavách?


Můj aktivní arzenál čítá pět nástrojů: Bb klarinet, basklarinet, sopránový, altový a tenorový saxofon. Momentálně nehraji na altový saxofon, jelikož není obsazen v žádné mé kapele. Na všech pět nástrojů hraji v muzikálové orchestru Divadla Josefa Kajetána Tyla Plzeň, kde pracuji od roku 1988. V různých uměleckých projektech nejčastěji hraji na dvojici basklarinet/sopránový saxofon. Tato kombinace je má nejoblíbenější vzhledem ke kontrastu ve zvuku a témbru nástrojů.

K tomu basklarinetu, jistě znáš spoustu jej ovládajících muzikantů. Kdy ses k němu dostal a kterého z muzikantů jsi měl třeba za inspiraci k tomu se mu věnovat, tedy ať již to mohli být v jazzrockové éře Bennie Maupin, jazzový bard Eric Dolphy, nebo modernější John Surman?

Na basklarinet jsem začal aktivně hrát ke konci 90 let minulého století. V roce 2000 mi divadlo koupilo nový top model basklarinetu Buffet Prestige, na který jsem hrál do roku 2017. Pak jsem měl shodou okolností veliké štěstí a letěl si do Paříže téhož roku vybrat a koupit nejnovější model basáku Selmer Privilege, který mám dodnes a jsem s ním maximálně spokojený. Basklarinet je moje velká láska. Tento nástroj mi jako hráči poskytuje širokou škálu barev, témbrů a také značný rozsah. Jsem schopen na něj hrát v rozpětí pěti oktáv. Tebou zmiňovaní mistři jsou moji velcí oblíbenci a stále je z nich co čerpat. Dále pak například vynikající hráč a muzikant Klaus Gesing nebo legendární Bob Mintzer či skvělá holandská hráčka Fie Schouten. Přidal bych dva žijící francouzské mistry basklarinetu – Michel Portal a Louis Sclavis. Zvláště Louis Sclavis je mi nesmírně blízký svou hrou a hudebním myšlením. Když ho poslouchám, tak si zjevně uvědomím, že na ten nástroj při samotné hře fungujeme podobně, ne-li přímo stejně. Jinak je na světě nepřeberné množství hráčů a performerů na basklarinet a tento nástroj je běžnou součástí symfonických orchestrů.

Čistě teoreticky, kdyby ti hodil lano někdo jako Michal David nebo Helena Vondráčková, šel bys do toho?

Tak za prvé se to nestane a za druhé, už to dávno nemám zapotřebí dělat. Kdyby se něco takového stalo, tak bych to považoval za vtip nebo omyl.

Dnes jsi publiku zmínil, že jsi audiofil. Co máš ve svém archivu a zhruba kolik to obsahuje alb. Pro zajímavost - já mám přes 4 000 CD, ovšem ve své době jsem prodal vinily a vše hrdě přehrál na dnes prachem zaváté kazety.

Jsem čistý audiofil. Z mé vášně pro artefakty se stal krásný koníček. Za poslední tři roky jsem si vytunil svůj hi-fi koutek (nový gramofon, zesilovač, stereo casette deck, reprobedny). Každým rokem si pořizuji raritní či nové nahrávky. Poslouchám LP/CD/MC. Streamy jako Spotify, Deezer, iTunes a podobně nepoužívám. Používám jen YouTube pro své pracovní účely i poslech a vyhledávání zajímavé hudby. Počet alb na výše zmíněných nosičích jsem nikdy nepočítal, takže nevím kolik jich doma mám. Baví mě listovat si v bookletech, číst si info o nahrávce. Navíc je to také výtvarná záležitost, fotografie…, a to mám nesmírně rád. Poslech je pro mě rituál.

Můžeš zmínit nějaký obal, který je pro tebe „top“? Dodnes třeba pro mne to byl Santana 3, který jsem si rozložil a měl na zdi jako obraz, podobně jeho Caravanserai, Jetrhro Tull s fiktivními rozkládacími novinami na Thick as a Brick, nebo při rozložení povstávající postavičky na Stand Up.

To se Petře omlouvám, ale nemám žádný „top“ obal alb. Obecně vzato, kategorie nebo termíny v umění jako „nejlepší“, „top“ a podobně jsou pro mne irelevantní. Ale těch obalů, která mne zaujaly, mám na tisíc.

Které nahrávky máš osobně nejraději a máš nějaké raritní? Je něco, po čem se ještě pídíš a není to k sehnání?

Neustále se pídím v historii či současnosti po zajímavých nahrávkách. Něco co bylo těžko dostupné jsem oželel, nebo si počkal třeba půl roku a potom to sehnal. Výčet hudby, kterou mám rád, je v nepřeberném množství. Nejraději mám takovou hudbu, která mě překvapuje a je mi jedno v jaké době vznikala.

Obecně k umění, co máš z výplodů lidského ducha rád, ať z oblasti výtvarna, lieratury, filmu…, a samozřejmě muziky?

Příběh, abstrakci, syrovost, něžnost, tajemno, mystérium, jednoduchost, rafinovanost, interakci. To vše mám v umění rád.

Zažil jsi jako návštěvník koncert, který máš za jedinečný zážitek?


Bylo jich víc. Například v roce 2010 Paco De Lucia v Praze v Obecním domě. Tam mě uhranul andaluský flamenco tanečník Farruco. Wayne Shorter Quartet v roce 2005 v Praze. David Liebman v roce 2013 v Plzni. King Crimson v roce 2016 v Praze. John Zorn - Bagatelles Marathon roku 2019 v Praze.

Jestli mohu, tak k méně pozitivním věcem - jaký máš dojem z toho, co se v naší společnosti děje? A to nejen proto, že máš v kapele Tarase, skvělého muzikanta a člověka, kterého jsou někteří lidé schopní nazývat přivandrovalcem z UK, aniž by ve své "světaznalosti" tušili, že Ukrajina má zkratku UA, oproti United Kingdom.

O tomhle jsou nekonečné debaty, které bohužel většinou nikam nevedou. V současnosti se interpretuje, jak jsme rozdělení, jak se společnost polarizuje a podobně. Ovšem, rád bych upozornil, že tomu v historii lidstva nebylo jinak. Společnost byla, ať už latentně či viditelně, rozpolcena od počátků její existence. Teď jen díky sociálním sítím a internetu je to více vidět a více se to vnímá. Jsem idealista, ale nejsem utopista, čímž myslím, že nevěřím na umělé sjednocování lidí na světě a jsem příznivcem přirozeného výběru či vývoje. Vše se děje v určitých cyklech, ale to by bylo na delší debatu. To je tak jediné co bych si ve zkratce dovolil ke společnosti říci.

Dnes jsem vás prvně slyšel s Oskarem Törökem, kolikáté společné vystoupení to bylo? Vaše souznění bylo neskutečné, vše dával z hlavy - krom dvou skladeb jiných mistrů. Ta témata a dvojhlasy opravdu nejsou Do lesíčka na čekanou, kolik času jste strávili zkoušením daných momentů repertoáru?

V Písku to bylo naše čtvrté veřejné vystoupení po tom, co se Oskar stal na podzim roku 2022 stálým členem Limbo. Zkoušku jsme měli jednu v březnu 2023. Hrát a tvořit s Oskarem je za odměnu. Je to výjimečná osobnost s velkým charisma.

Jelikož mnou stále rezonuje ta krása a pohoda z vašeho koncertu, jaký ty máš dojem z reakcí publika během dnešního večera v Písku? 


Dojem z publika mám jednoznačně pozitivní. Mně i po těch dvaceti letech, co kapela existuje, vždy mile překvapí, když to někoho z posluchačů baví. Ano, Písečtí nám rozumějí.

Jelikož jsme se potkali v krátkém intervalu tady na jihu Čech, a to v Trojici s Tellemarkkem, dnes v Balzám Café s Limbem, nedávno jste byli ve Volyni, Dobrš ti také není cizí, 2020 jsi hrál tady na Coolu v plotě…, mám tušení, že náš kraj máš rád, stejně, jako dnes bylo patrno, on tebe.


Jasně, že ho mám rád. Je to krásný kraj, malebná prostředí i města a vesnice. Navíc jsem tam v období 1998 - 2018 pravidelně jezdil do Vodňan na zkoušky a koncerty našeho parádního Swingbandu Jana Matouška. Bohužel kapelník a jedinečná osobnost Jan Matoušek nás v roce 2022 opustil a odešel do swingového nebe.

Máš do této, ne vždy pozitivní doby nějaký vzkaz čtenářům Kulturne.com?

Mohl bych vzkázat třeba to, abychom se jako lidé snažili v těch druhých vidět to lepší a s tím pracovat. A buďte ve střehu, člověk nikdy neví, že?


Autor: Petr Hejna