PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zlatý hřeb Alšovy jihočeské galerie. Začíná výstava otce oscarového Vetřelce HR Gigera, texty do katalogu napsal zpěvák Korn

Zlatý hřeb Alšovy jihočeské galerie. Začíná výstava otce oscarového Vetřelce HR Gigera, texty do katalogu napsal zpěvák Korn

Pátek, 09.06.2023 / článek

 

Alšova jihočeská galerie, ve spolupráci s Museem HR Giger ve švýcarském Gruyères, Carmen Maria Giger a sběratelem Marco Witzigem, přichystala v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavu švýcarského umělce HR Gigera, malíře, sochaře a návrháře, známého především jako stvořitele uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus a filmového oscarového monstra Vetřelec. Výstava začíná v neděli 11. června. 

„Giger bývá označován za největšího vizionáře mezi umělci 20. století. Stylově vyšel ze surrealismu, jehož formu naplnil postkatastrofickou skepsí i existencialismem, který přinesly obě světové války,“
představuje autora ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Název výstavy Metamorphoses (Proměny) reflektuje nejen vlastní umělcovu různorodou tvorbu, ale také jeho kresby, které jako ctitel Franze Kafky vytvořil na základě slavné povídky Proměna. „HR Giger byl jinak velkým ctitelem českoněmecké literární scény a byl kromě Kafky fascinován magickým světem Gustava Meyrinka," doplňuje Seifert.

Nejvýrazněji byl nicméně s českým prostředím konfrontován prostřednictvím světově proslulého psychiatra a spisovatele Stanislava Grofa, který ve své knize Vizionářský svět HR Gigera popisuje pozitivní poselství o univerzální spiritualitě. V této knize Stanislav Grof ukazuje, jak umělci-vizionáři ztvárňují ve svém umění současné porodní trauma světové duše, a také jak umělec skrze umění vytváří nový kontext pro nahlížení a docenění vizionářského umění a v jeho schopnosti nás probouzet.

Výstava Metamorphoses představí Gigerovu tvorbu v co nejširším kontextu. Vystaveny budou četné kresby, airbrushové obrazy a plastiky. Nebude chybět i výběr jeho ikonických realizací Necronomicon, které uchvátily amerického režiséra Ridleyho Scotta, pro něhož Giger navrhnul ikonického Vetřelce, za něhož byl v roce 1980 oceněn Oscarem za nejlepší vizuální efekty.

Nepochybně se bude jednat o velkorysou přehlídku tohoto jedinečného umělce na více než devíti stech metrech čtverečních a bude se jednat o jeho doposud největší výstavu realizovanou ve střední Evropě.

Kurátorem výstavního projektu je historik Adam Hnojil a architektem výstavy je Adam Hochmuth. K výstavě vznikl katalog v grafické úpravě Jany Vahalíkové, která je také autorkou celého vizuálu výstavy.

“Výstava věnovaná H. R. Gigerovi je zlatým hřebem sezony Alšovy jihočeské galerie. Kromě speciálního merche budeme mít i krásný katalog k výstavě, na němž podílela skvělá knižní grafička Jana Vahalíková a textově dokonce přispěl zpěvák a frontman skupiny Korn Jonathan Davis,” přibližuje za Alšovu jihočeskou galerii Paulina Skavova.

Výstava bude pro návštěvníky přístupná od 11. června do 19. listopadu 2023, a to denně 9 až 18 hodin.


Fotografie


Autor: -i, David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


dětský den s mimoněm, mickeym, jednorožcem a šmoulou

Pro děti / dětský den
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2023 od 13:30 hod.

 

táborský svatební veletrh

Ostatní / Svatební veletrh
Hotel Palcát
24.09.2023 od 10:00 hod.

 

Biotronika

Ostatní / duchovní shromáždění,
Clarion Congress Hotel České Budějovice, 14, Pražská tř. 2306, 370 04 České Budějovice
24.09.2023 od 15:15 hod.

 

Svatba bez obřadu

Divadlo
Dům kultury Milevsko
24.09.2023 od 19:00 hod.