PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Aleksandra Korobka z Queens Orchestra: Na zkoušku s orchestrem mohu i bez makeupu!

Aleksandra Korobka z Queens Orchestra: Na zkoušku s orchestrem mohu i bez makeupu!

Sobota, 27.05.2023 / rozhovor

 

 Unikátní, čistě dámský ukrajinský orchestr Queens Orchestra přijede na festival Metronome Prague. Na pražském Výstavišti vystoupí po boku předního českého rockera Davida Kollera ve středu 21. června a zahájí tak následnou třídenní uměleckou událost, na níž najdete jména jako Jamiroquai, Moderat, M83, ZAZ, Tove Lo, J.I.D, Aurora, Editors, White Lies, Sir Chloe, Holly Humberstone, David Penn či Janu Kirschner, PSH, Zrní, Supercrooo, Lazer Viking, MYDY a mnoho dalších. Podrobný, pestrý program už je na www.metronome.cz.

Sedmnáctičlenné symfonické hudební těleso Queens Orchestra kormidluje jeho zakladatelka a dirigentka Aleksandra Korobka. Sedmatřicetiletá hudebnice z Kyjeva vystudovala housle a dirigentství na Národní hudební akademii Ukrajiny a jak říká, stále své řemeslo zdokonaluje v kurzech u největších dirigentských mistrů. V roce 2020 založila tento unikátní orchestr složený pouze z ukrajinských žen. Ty mají své muže a přátelé ve válce a hudbou je chtějí na bitevním poli podporovat.

Můžete představit váš orchestr, proč je čistě dámský?
Jde o unikátní soubor, protože je složený pouze z žen. Dámský je proto, že jsem ambasádorka ženských příležitostí a talentů. (smích) Ženám - hudebnicím jde vždy o krásu a estetiku. A profesionalita a úroveň hry na nástroje přitom není horší než u mužů. Navíc, miluji práci v ženském kolektivu. Na zkoušku totiž můžu přijít klidně bez make-upu! (smích)

Máte pestrou škálu žánrů, které hrajete. Co od vás uslyší návštěvníci Metronome Prague festivalu. Je to vaše první hraní v Praze nebo dokonce v České republice?
Je to tak, náš repertoár je opravdu velmi, velmi pestrý. Kompletní zvuk orchestru je vždy velice silný, hutný a jak se dnes říká cool. Názvy skladeb, které zazní, ale zatím nechám v tajnosti. Bude to překvapení. Jinak v České republice zahrajeme poprvé a už teď se nemůžeme dočkat. Moc se na Metronome Prague těšíme!

S hudebnicemi jsme hlavně rády, že můžeme představit ukrajinský orchestr a ukrajinskou kulturu na slavném festivalu v Praze. Metronome je navíc šperkovnicí s nejznámějšími umělci z různých zemí a stylů. Při takových akcích vždy dojde na nová, zajímavá setkání, výměny hudebních zkušeností. To jsou věci, které podporují kreativitu, takže moc pořadatelům Metronome Prague děkujeme za pozvání!

Co je pro vás aktuálně největší inspirací v muzice?
Lidstvo. To je vždy největším zdrojem inspirace. Ve všech svých dobrých či špatných projevech a obdobích inspiruje k vytvoření něčeho nového.
Jak jsme zmínila, vaše hudba se opírá o mnoho žánrů, k čemu ale inklinujete nyní?
Náš repertoár zahrnuje mnoho stylů a směrů. Hrajeme klasickou hudbu v moderních aranžích, hrajeme rock, jazz a samozřejmě, také nějaké romantické skladby. Aktuálně jsme do něj zařadily také hodně ukrajinské muziky. Ač to lidé nevědí, mnoho hitů složili ukrajinští skladatelé, a nám je velkou ctí a potěšením, že je můžeme v jiných zemích představit. Je to velká sláva!

Kdo přišel se spoluprací s Davidem Kollerem a co pro vás znamená?
Společnou spolupráci Queens Orchestra a Davida Kollera nám nabídli organizátoři festivalu Metronome. Davidovu tvorbu jsem samozřejmě znala již dříve a vždy jsem ho považovala za vynikajícího hudebníka. Práce s Davidem je pro nás především novou a zajímavou zkušeností. V našem repertoáru jsou i díla v rockových aranžích, ale s rockovými muzikanty na tak vysoké úrovni jsme ještě nikdy nepracovaly. Jsem si jistá, že to bude úspěšná a kreativní spolupráce, která se později může rozvinout i ve vznik něčeho nového.

Vaše rodiny, děti a muži zůstali na Ukrajině. Jaká je tam nyní situace z vašeho pohledu, jsou na bezpečných místech?
Každičký den se bojím aktualizovat a projíždět sociální sítě, třeba Facebook. Každý týden totiž vidím zprávy, že někdo z talentovaných zpěváků, dirigentů, skladatelů, režisérů či obyčejných lidí, přátel umře. Ztrácíme mnoho talentovaných lidí, které bude velmi těžké nahradit. Mnoho umělců stále zůstává na Ukrajině, protože jsou tam jejich rodiny, jejich partneři, rodiče… Velmi se o ně bojíme, ale respektujeme jejich volbu a vždy je budeme podporovat!

Chápu, že je to těžké říct, ale zkusme si zavěštit. Kdo podle vás tuto válku vyhraje a co bude podle vás dál?
Většina zemí, které podporují Ukrajinu, jsou demokratické. Proto pevně věřím, že vítězem bude Ukrajina a s Ukrajinou celý demokratický svět. Po skončení války bude nutné obnovit ekonomiku. To bude vyžadovat investice velkých korporací, které by na území Ukrajiny postavily svá výrobní zařízení. Na území země, která s podporou celého civilizovaného světa porazila autoritářský režim.

Vnímáte tuzemskou podporu lidí na Ukrajině a chtěla byste jim něco vzkázat?
Lidé jsou velmi unaveni tématem války na Ukrajině. Ve světě se samozřejmě dějí i jiné věci a Ukrajina už mnohdy nezaujímá první místo v evropském zpravodajství. Válka však v naší zemi pokračuje. Během posledního měsíce zemřeli ve válce dva mí přátelé - hudebníci: talentovaný mladý dirigent a zpěvák. Když jsem přijela do České republiky na setkání s organizátory festivalu, všude jsem viděla ukrajinské vlajky. Jsem neuvěřitelně vděčná všem, kteří podporují naši zemi a kulturu v tak těžké době pro všechny. A ráda vyjádřím svou vděčnost prostřednictvím hudby a našeho vystoupení, které bude na Metronome Prague.


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Deskovky s Michalem na Pražském Sídlišti

Pro děti / deskové hry v knihovně
pobočka knihovny Pražské Sídliště, Zborovská 2696, 390 03 Tábor
12.06.2024 od 15:30 hod.

 

novinky pro řidiče

Ostatní / setkání / přednáška
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
12.06.2024 od 10:00 hod.

 

Zachráníš mě? - Sportovní odpoledne se sestřičkami

Pro děti / a dospělé - soutěže - hry - opékání
Zahrada Střední zdravotnické školy
12.06.2024 od 15:30 hod.