PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na letišti Aeroklubu Tábor se zatřpytí československé letecké klenoty

Na letišti Aeroklubu Tábor se zatřpytí československé letecké klenoty

Úterý, 23.05.2023 / článek

 

Od 9. do 11. června se koná na letišti v Táboře jubilejní desátý ročník Sletu československých letadel. Jak už název napovídá, k vidění budou především klenoty československého leteckého průmyslu. Účastníci se mohou těšit na československá letadla od „Bačostroje“ po Alcu.

V průběhu deseti let měl tento slet vždy svá podtémata a letošní ročník je věnován všem lidem, kteří zasvětili svůj život československému letectví, tedy konstruktérům, pilotů a také podporovatelům akce. Každoroční putovní setkání pilotů a příznivců československého letectví se tentokrát uskuteční na letišti Aeroklubu v Táboře. Ke konci dubna bylo přihlášeno 56 letadel, mezi kterými nechybí zástupci z Německa, Švýcarska nebo Belgie. K vidění budou stroje výrobců Aero, Let či Zlín. Účást přislíbilo i české letectvo s letounem L-159 Alca. Na letošní slet se s československým letadlem se zájemci stále mohou registrovat zde, uzávěrka registrace je v sobotu 27. května.

Akce je třídenní od pátku do neděle, nicméně hlavní program probíhá v sobotu 10. června. Přílety vystavujících jsou možné do sobotních 11 hodin. Po příletu se piloti zaregistrují a krátce po obědě začíná hlavní program sletu, který trvá až do pozdních odpoledních hodin.

Každý rok se také vybírá nejkrásnější letadlo sletu. Vybírá se ve dvou kategoriích, tedy mezi aeroklubovými a soukromými letadly. Odborná komise hodnotí technický stav, estetiku letounu a celkový příběh konkrétního kusu. Na loňském sletu v Rakovníku byla vítězem za klubovou kategorii vyhlášena L-200 Morava (OK-OGB) v majetku ÚCL a ze soukromých strojů byl vybrán Z-526 ASM (HB-TRQ, dříve OK-WXB).

Součástí sletu je i Cena Jiřího Kobrleho. Ta se uděluje osobnostem československého letectví za jejich celoživotní přínos či propagaci československého létání ve světě. Cena nese jméno Ing. Jiřího Kobrle, který je legendou československého letectví a kterému se dostalo uctivé oslovení „sir“.

Letošními laureáty ceny jsou Vladimír Peroutka, Václav Vašek a Jaroslav Anýž, cenu předá manželka a rodina Jiřího Kobrleho.
Autor: -i-