PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Anděl přistál potřetí u táborských Kalle. Další ceny sbíral Meky Žbirka i Vypsaná fixa

Anděl přistál potřetí u táborských Kalle. Další ceny sbíral Meky Žbirka i Vypsaná fixa

Neděle, 16.04.2023 / článek

 

Česká hudební akademie večer v sobotu 15. dubna rozhodla o nejlepších hudebních nahrávkách uplynulého roku. V Cenách Anděl 2022, které byly udíleny v prostorách pražského Výstaviště, získalo nejvíc pozornosti album Posledné veci. Za zesnulého Mira Žbirku jej dokončil jeho syn David. Jihočeská hudební scéna nepřišla zkrátka, do Tábora Cenu Anděl už potřetí přivezlo duo Veronika a David Zemanovi, tedy Kalle, a to za nejlepší album Under the Black Moss.  

V rámci slavnostního večera, kterým provázel herec Kryštof Bartoš, zazpíval syn Miro Žbirky David v doprovodu tátovy kapely píseň Nejsi sám, jenž se stala Skladbou roku. Za Posledné veci Česká hudební akademie Žbirkovi dále udělila ocenění v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album. Dohromady tak posmrtně Meky Žbirka (+10. 11. 2022) dostal čtyři sošky Anděla.  

Nahrávku začal Miro Žbirka připravovat během svého života, dokončením alba potom pověřil svého syna Davida. Ten ho společně se svým spolupracovníkem Patrickem Jamesem Fitzroyem natáčel ve slavných londýnských studiích Konk. „V kontextu českého a slovenského popu jsou Posledné veci opravdu mimořádná nahrávka. David Žbirka svým odvážným přístupem k produkci ukázal pravdivost motta, kterým se jeho táta řídil. Že v populární hudbě se staří učí od mladších. Mekyho klasicky psané písně tu totiž zní povědomě, a přesto úplně jinak,“ uvádí k výsledkům hlasování předseda České hudební akademie Honza Vedral.

Mezi speciální okamžiky slavnostního večera patřilo také přivítání nového člena andělské Síně slávy. Tím se letos stal Zdeněk Svěrák, tedy vůbec poprvé specializovaný autor písňových textů. Do Síně slávy ho uvedl nečekaný host večera, prezident Petr Pavel. „Každý rok se snažíme o to, abychom legendy vstupující do Síně slávy potěšili nejen jejich uvedením, ale i osobou předávajícího. Bylo nám ctí na andělském podiu přivítat pana Zdeňka Svěráka i pana prezidenta, který se této role zhostil. Je příjemná změna, že je ve vrcholné politice po letech znovu někdo se zájmem o kulturu,“ uvádí producentka Lucka Hájková z pořádající agentury.

Kromě Mira Žbirky patřila k favoritům letošního ročníku kapela Vypsaná fiXa, která se svými Kusy radosti získala Anděla v kategorii Skupina a v rámci předávání živě zahrála. Na jejich úspěšný singl Buvol navázala kapela úryvkem písně Špinavý záda od Hudby Praha, kterou symbolicky uctila památku v loňském roce zesnulého kytaristy a zpěváka Michala Ambrože.

Cenu za Objev si převzal Calin, kterému Evropa 2, mediální partner Cen Anděl a patron této kategorie, věnovala mediální kampaň v hodnotě půl milionu korun. Sólovou interpretkou se stala Lenny, sošku za nejlepší videoklip získal Lazer Viking za klip k písni Yr Body režisérky Jay Walker.

V kategorii Alternativa a elektronika získali sošku Kalle s albem Under The Black Moss, v kategorii Folk Robert Křesťan & Druhá tráva s deskou Díl druhý. Nejlepší jazzovou nahrávkou je Štěstí od Štěpánky Balcarové, rockovou Grrrotesky od skupiny Insania a rapovou City Park od formace 58G. V kategorii Klasika pak uspělo album Mysterium času symfonika Miloslava Kabeláče, kterou natočil Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Marko Ivanovićem.

Předávání doprovodila živá vystoupení nominovaných interpretů – Lenny, Vypsané fiXy, Prago Union a 58G, prostor dostaly také zpěvačky Pam Rabbit a Rozálie nebo zpěvák 7krát3, který si přichystal speciální číslo s Unique Orchestra. 

„O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 493 akademiků,“
uvedla Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Anděly vyhlašuje. Jedinou kategorií, ve které nehlasují akademici, ale veřejnost, je multižánrová Cena fanoušků, kterou tradičně vyhlašuje titulární partner Cen Anděl, společnost Coca-Cola. V letošním roce získali největší počet hlasů od fanoušků 58G. Rapové uskupení dostalo od sponzora 100 000 korun a zásoby nápoje na celý rok do zkušebny, pitný režim s kolovým nápojem bude dodžovat také Lazer Viking.  

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – hudebníků, producentů, dramaturgů, novinářů a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 je vyhlašovatelem Cen Anděl ČNS IFPI. Pořadatelem je již sedmým rokem společnost LUFF PRODUCTION.

Výsledky


Síň slávy
Zdeněk Svěrák

Album

Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba
Miro Žbirka (feat. David Žbirka) – Nejsi sám

Skupina
Vypsaná fiXa – Kusy radosti

Sólová interpretka
Lenny - Heartbreak Culture

Sólový interpret

Miro Žbirka – Posledné veci

Objev

Calin – Popstar

Videoklip

Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)

Slovenské album

Miro Žbirka – Posledné veci

Alternativa a elektronika
Kalle – Under the Black Moss

Folk

Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý

Jazz

Štěpánka Balcarová – Štěstí

Klasika

SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

Rap

58G – City Park

Rock
Insania – Grrrotesky


Autor: -i, dap-