PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Festival Literatura žije! nabídne knižní veletrh nebo Jáchyma Topola

Festival Literatura žije! nabídne knižní veletrh nebo Jáchyma Topola

Čtvrtek, 27.04.2023 / článek

 

To nejlepší ze současné české literatury, skvělé kapely, tvůrci a umělci z celé Evropy nebo literární kabaret o Rychlých šípech. Jedenáctý ročník mezinárodního multižánrového festivalu Literatura žije! 2023 v Českých Budějovicích letos nabídne mimořádně bohatý program. Festival, který začal 26. dubna, potrvá do 29. dubna a vtrhne nejen do kulturních prostor, ale do celého města – do ulic, na náměstí nebo do škol. Celkem se uskuteční přes 30 akcí. Akce vyvrcholí novinkou -  sobotním Bookfestem. 

Vedle tradičních formátů, jako je bazar knih na hlavním náměstí nebo literární autobus, nebude letos nouze o novinky. Tou největší je Bookfest, veletrh malých nakladatelů, který se v sobotu 29. dubna od 10 do 19 hodin uskuteční v kulturním prostoru Žižkárna. Desítek stánků s knihami, ochotných knihkupců nebo výhodných cen mohou lidé využít k nákupu kvalitní české i zahraniční knižní produkce. A k tomu pořádná porce doprovodného programu. Vedle dětských představení Divadla Kampy, Moetivi karavanu a tvořivých workshopů budou v Žižkárně farmářské trhy a program související s Dnem proti rasismu. Mimořádný zážitek pak zajistí besedy s autory, jako jsou prozaici Jáchym Topol, David Jan Žák nebo básník Petr Hruška.

„Před několika lety jsme se rozhodli prostřednictvím festivalu dostávat knihy malých nakladatelů do regionů přímo k našim čtenářům bez pomoci velkých distributorů,"
uvedl hlavní organizátor festivalu Daniel Podhradský z Cechu nakladatelů, majitel nakladatelství Dauphin z Podlesí u Starého Města pod Landštejnem. Bookfest v minulosti zapustil své kořeny a úspěšně se rozrůstá v Plzni nebo v Praze, nyní přichází na řadu jihočeská metropole.

Na festivalu představí knižní a publikační produkci např. Alšova jihočeská galerie, Syndikát jihočeských novinářů nebo velešínský Golden Dog, své tituly nabídnou ale i např. Knihovna Václava Havla, Dauphin, Akropolis, Novela bohemica nebo Spolek přátel vydávání časopisu Host. Aktualizovaný seznam zúčastněných najdete na internetových stránkách festivalu.

„České Budějovice usilují o statut Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 a svou opakovanou podporou pořádání knižních festivalů s doprovodným programem jednoznačně ukazují, že jdou správným směrem. Náš Bookfest je festival, kde se jedná v první řadě vždycky o literaturu, její autory a především o čtenáře," dodává Daniel Podhradský.

O den dříve, v pátek 28. dubna, si o slovo řekne slam poetry, jehož vyvrcholením bude čtení britského spisovatele Deana Atty, který podle The Independent patří mezi 100 nejvlivnějších členů LGBTQ+ komunity ve Velké Británii. Z české literatury určitě stojí za to navštívit čtení oceňované autorky Bianky Bellové. Po literárním programu pak vypukne koncertní show v podání vynikajících kapel Něco něco a post-hudba.

Během čtvrtečního literárně-hudebního pořadu Mezi náma dá festival prostor i méně zavedeným autorům z Čech, kteří budou číst ve společnosti slovinských básníků nebo kytaristy z Norska. Žánr hudební publicistiky nabídne beseda s Pavlem Klusákem, autorem knihy Gott: československý příběh (vítěz Ceny Magnesia litera 2022 v kategorii Kniha roku), kterého doplní vzácný host až z Bosny – tamní významný hudební kritik a básník Amir Misirlić.

Festival myslí také na lidi, kteří se musejí potýkat s nějakým handicapem nebo se nalézají na sociálním okraji. Lidé budou moci opět zhlédnout Divadlo v podání českobudějovických bezdomovců nebo čtení klientů organizace FOCUS, která se zaměřuje na práci s lidmi s duševním onemocněním.


Z literárního programu v Žižkárně 29. 4. 2023:

11.30 hod. Kateřina Komorádová - Kniha jihu (2023, nakladatelství Dauphin, Podlesí, Staré Město pod Landštejnem). Představení nové básnické sbírky jindřichohradecké autorky.

13.00 - Křest knihy Miroslava Bočka Uršula plave domů (2023, Nakladatelství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích).

14.00 - David Jan Žák: Tleskač – (2022, AlbatrosMédia, Praha). Dětství Jana Tleskače v tajemném příběhu ze světa Jaroslava Foglara.

15.00 – 15.30 hod. Čtení mladých jihočeských autorů

17.00 – Čtení Petra Hrušky - vystoupení předního českého básníka a literárního historika, autora devíti básnických sbírek.

18.00 - Beseda s Jáchymem Topolem - významný český spisovatel přijede číst ze svého připravovaného románu a diskutovat o svých románech minulých.

Akce je zdarma. Více z programu festivalu Literatura žije! ZDE.
Autor: -i-, dap