PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jaká je cena bezpečí? Ptá se 25. ročník festivalu Jeden svět, který míří na jih Čech

Jaká je cena bezpečí? Ptá se 25. ročník festivalu Jeden svět, který míří na jih Čech

Pondělí, 20.03.2023 / článek

 

 Válka na Ukrajině, energetická krize, změny klimatu i genetické nemoci. To vše jsou témata, která Jeden svět nepřehlíží. Festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování. Pro letošní ročník zvolil téma Cena bezpečí. Novinkou bude soutěžní kategorie určená projektům ve virtuální realitě a rozšířený debatní program. Dvacátý pátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 22. března do 2. dubna ve 28 městech po celé České republice. V Táboře festival začíná ve středu 22. a zůstane denně do neděle 26. března. V dalším týdnu se přesune více na jih, do Českých Budějovic a Českého Krumlova.

V Táboře se festival uskuteční již podevatenácté pod taktovkou neziskové organizace Cheiron. „Diváci letošního ročníku mohou očekávat jako vždy skvělé světové a české dokumenty se zajímavými hosty, ale navíc i dokumenty ve virtuální realitě. Abychom vše stihli, festival jsme oproti předchozím rokům prodloužili o další den, snímky uvedeme v táborském kině a divadle, v klubu Bejváku, baru Sklep a kavárně Jednota. Program je prostě velmi pestrý, a to včetně promítacích míst,“ popisuje hlavní koordinátorka festivalu v Táboře Lucie Šebánková.

Festival letos nese podtitul Cena bezpečí. „Všemi filmy letošního ročníku prostupuje téma nejistoty a hledání bezpečí. Ať už jde o pocity finančního zajištění, rodinného zázemí, anebo jistoty garantované státem, pro každého z nás tato spojení znamenají něco jiného. I cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. Sloganem Cena bezpečí bychom proto chtěli přimět publikum napříč ČR k zamyšlení a vzájemnému respektu k různorodým projevům strachu,“ říká ředitel festivalu Jeden svět Ondřej Kamenický.

Program festivalu Jeden svět v Táboře

Tábor odstartuje promítání filmů Jednoho světa na jihu Čech, a to ve středu 22. března od 19 hodin v kině Svět snímkem Farmář a hipster a besedou s Janem Čulíkem a hosty. Další dny pak na různých místech v Táboře nabídne filmy jako Kuciak: Vražda novináře, Co ještě uvidím, Dívčí gang, Naděje až do konce, Šťastný člověk, Východní fronta a Postpráce. Po všech dokumentech následují debaty se zajímavými hosty.

Jako doprovodný program budou každý den promítány filmy ve virtuální realitě, a to vůbec poprvé v Táboře. Dále se v Divadle Oskara Nedbala uskuteční vernisáž výstavy Vítězslava Kudláče a ve Výloze klubu Bejvák pak výstava plakátů vytvořených studenty ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni.

Celý program
, včetně Budějovic a Krumlova, najdete ZDE. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.


Fotografie


Autor: -i, dap